Jak wyjść z długów?

Jak wyjść z długówJak wyjść z długów

Trudna sytuacja ekonomiczna, uniemożliwiająca zakup określonych dóbr za gotówkę, zmusza wiele osób do zaciągania kredytów. Te jednak nie zawsze łatwo jest spłacić, zwłaszcza że warunki spłaty mogą się zmienić (czego doświadczyły na przykład osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich), a sytuacja ekonomiczna może się jeszcze pogorszyć. Jak wyjść z długów i poprawić swoją sytuację finansową?

Kredyt konsolidacyjny czy negocjowanie spłaty w ratach?

Rozłożenie spłaty na raty nie zawsze możliwe. Na pewno łatwiej jest spłacić zadłużenie gdy rozciąga się termin spłaty w czasie, ponieważ wówczas można płacić niższe raty i lepiej radzić sobie finansowo, także jeśli chodzi o regulację bieżących wydatków. Nie zawsze jednak rozwiązanie takie wchodzi w grę, czy to w przypadku kredytów bankowych czy pożyczek zaciąganych w firmach pozabankowych, które mogą się na to nie zgadzać. Ponadto udogodnienie takie może nie rozwiązywać problemu deficytu budżetowego – to zapewnić może tylko kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Produkt bankowy, jakim jest kredyt konsolidacyjny, jest bez wątpienia najlepszym wyjściem dla osób zadłużonych, bez względu na to, czy spłacają one kredyt bankowy (a nawet kilka kredytów) czy na przykład chwilówki. Jeśli skorzysta się z pomocy dobrego doradcy kredytowego, można będzie otrzymać taki kredyt nawet wtedy, gdy jest się w trudnej sytuacji finansowej. A dlaczego jest to dobre rozwiązanie?

Kredyt konsolidacyjny nie tylko pozwala połączyć wszystkie zobowiązania finansowe w jedno i wydłużyć okres ich spłaty, jednocześnie zmniejszając miesięczną ratę. Rozwiązanie to wiąże się także z możliwością otrzymania dodatkowych środków finansowych i często jest to jeszcze ważniejsza zaleta dla osób, które borykają się z poważnymi kłopotami finansowymi i mają problemy nie tylko ze spłatą swych zobowiązań, ale też z bieżącymi wydatkami. Gdy więc z pomocą doradcy kredytowego wybierze się dobrą ofertę kredytu konsolidacyjnego, można będzie cieszyć się wieloma korzyściami jednocześnie: niższą ratą comiesięczną, dzięki czemu budżet będzie wyższy, wydłużonym okresem spłaty, co pozwoli zmniejszyć presję związaną z koniecznością spłaty zadłużenia czy zadłużeń w krótkim czasie, a także dodatkową gotówką, którą można przeznaczyć na spłatę długów bądź na inne, dowolne cele.

Jakich rozwiązań nie warto stosować?

Wymienione rozwiązania to jedyne dobre opcje dla osób, które zastanawiają się, jak wyjść z długów. Widać również, że kredyt konsolidacyjny jest lepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie zaś dobrym posunięciem nie jest zaciąganie pożyczek na spłatę posiadanych już zobowiązań. Niestety wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie – kiedy spłata raty kredytu bankowego nagli, zaciąga się pożyczkę w firmie pozabankowej, gdyż jest to łatwe i każdy może to zrobić, nawet gdy w najmniejszym stopniu nie posiada zdolności kredytowej. Jest to jednak prosta droga do jeszcze większych kłopotów i wpadnięcia w tzw. spiralę kredytową. Zamiast więc samemu szukać rozwiązań kłopotów z kredytami i ryzykować jeszcze większymi problemami, lepiej skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który podpowie, jak wybrnąć z trudnej sytuacji.