Jak wygląda proces kremacji?

Krematorium czy tradycyjny pochówek?
Kremacja to forma pogrzebu, która wybierana jest świadomie i bardzo często wynika z ostatniej woli osoby zmarłej. Na kremację zwłok zgodzić się może również rodzina, oczywiście tylko wtedy, kiedy osoba zmarła nie miała nic przeciwko tej formie pochówku.

Kremacja

Kremacja to obrządek podczas, którego zwłoki osoby zmarłej ulegają spopieleniu. Początków kremacji można doszukiwać się w czasach starożytnych, kiedy to kremacje uznawano za powszechną formę pochówku. Starożytni Grecy, jako pierwsi zapoczątkowali palenie zwłok w Europie, a już w 1873 roku we Włoszech wybudowano pierwotne krematorium europejskie. Pierwsze krematorium polskie zostało uruchomione w 1993 roku w Poznaniu.

Obecnie w Polsce i na całym świecie stale powstają nowoczesne krematoria. Kremacja jest dopuszczona przez kościół katolicki. Dodatkowo wzrost świadomości społeczeństwa, nowoczesne podejście do życia i śmierci, a także wpływ innych czynników sprzyjają znacznemu rozpowszechnieniu pochówku kremacji.

Jak wygląda kremacja zwłok?

Kremacja polega na spopieleniu szczątków osoby zmarłej. Odbywa się w specjalnym i odpowiednio wyposażonym do tego celu krematorium. Zanim dojdzie do właściwej ceremonii, ciało osoby zmarłej jest uprzednio przygotowywane podobnie, jak do tradycyjnego pogrzebu. Następnie popiół pozostające ze spalenia zwłok zamykany jest w urnie i pogrzebane na cmentarzu. Według potrzeb klienci zlecający kremacje zwłok mogą skorzystać z jednoetapowej lub dwuetapowej ceremonii pogrzebowej (przed i po skremowaniu).

Ważne, aby wybierać profesjonalne firmy pogrzebowe, wówczas mamy pewność, że cały proces pochówku przebiegnie prawidłowo i z poszanowaniem dla osoby zmarłej. Nie będziemy musieli obawiać się o odpowiednie przygotowanie ciała, wykonanie kremacji zgodnie z życzeniami rodziny, a także o możliwość godnego przeżywania okresu żałoby.

Kremacja ciała jest bezwzględnie zakazana w prawosławiu i islamie, ale dozwolona w katolicyzmie i protestantyzmie oraz w judaizmie. Organizacją ceremonii przed spopieleniem i po zajmuje się zakład pogrzebowy.

Przygotowanie przed kremacją

Przed rozpoczęciem ceremonii ostatniego pożegnania ciało osoby zmarłej jest przygotowywane według życzeń rodziny. Rodzina wybiera strój do trumny lub całun, trumnę oraz urnę. Kremowanie zwłok możliwe jest do wykonania tylko i wyłącznie w trumnie z nielakierowanego drewna (sosnowe lub tekturowe). Ponadto rodzina decyduje się na konkretną urnę (drewniana, metalowa, ceramiczna, kamienna). Jeżeli osoby najbliższe pragną umieścić, jakieś płyny lub urządzenia przy zmarłym, to mogą je włożyć do prochów znajdujących się w urnie.

Spalanie zwłok

Spalanie zwłok odbywa się w wybranym przez rodzinę krematorium. Następuje po uprzednim  przygotowaniu ciała w zakładzie pogrzebowym i polega na umieszczeniu zwłok w piecu kremacyjnym. Obecnie do spalania ciał używane są nowoczesne urządzenia, które wytwarzają temperaturę wynoszącą nawet 1000 stopni Celsjusza. Innowacyjne piece spalają ciało bezdymnie i bezzapachowo, a cały proces trwa od dwóch do trzech godzin. Najbliższa rodzina zmarłego może być obecna przy całym procesie spopielenia zwłok lub tylko na jego początku. Spalanie zwłok kończy się umieszczeniem prochów w urnie, wówczas właściciel lub pracownik krematorium wydaje rodzinie świadectwo kremacji.

Profesjonalne krematorium w Białymstoku

Współcześnie renomowanym krematorium w Polsce jest krematorium Białystok zlokalizowane przy ulicy Ciołkowskiego 163. Odznacza się nowoczesnym wyposażeniem oraz nowatorskim urządzeniem wnętrz. Krematorium dysponuje przestronną salą pożegnań dla rodziny bliskich, która umożliwia godne spędzenie ostatnich chwil z osobą zmarłą. Pozwala najbliższej rodzinie obserwować wprowadzenie ciała zmarłego w przestronnej sali pożegnań. Na ceremonię kremacji nie należy przynosić wieńców ani innych kwiatów, wystarczająca jest symboliczna róża, którą składa się na wieku trumny.

Krematorium Białystok wyposażone jest w nowoczesny piec kremacyjny z ekologiczna instalacją odzysku ciepła. Ponadto zatrudnia fachowych i doświadczonych pracowników, którzy potrafią pomóc i okazać wsparcie osobom pogrążonym w żałobie.

Koszt kremacji zwłok w krematorium Białystok zależy od wyboru podstawowych i dodatkowych usług (możliwość skorzystania z asortymentu pogrzebowego, transportu). Zazwyczaj spopielenie kosztuje od 400 do 700 złotych. Jednak trzeba pamiętać, że sama kremacja musi być uzupełniona ceremonią pożegnania ze zmarłym przed kremacją oraz złożeniem prochów w grobie. Pochówek osoby skremowanej odbywa się na wybranym przez rodzinę cmentarzu, gdzie szczątki składane są do grobu ziemnego lub umieszczane w kolumbarium.

Słuchmed badanie słuchu za darmo