Jak wygląda badanie słuchu?

Badanie słuchu za darmoBadanie słuchu nie jest takie straszne.

Badania słuchu są jednym z pierwszych i najważniejszych kroków, jakie podejmuje się przy występowaniu kłopotów z tym zmysłem. Obowiązuje pewien podział, który jest następujący: badania subiektywne bazują na odpowiedzi pacjenta, natomiast w obiektywnych nie bierze się jej pod uwagę. Jednak wielu z nas może się obawiać tego, co czeka w gabinecie lekarskim. Dziś postaramy się przybliżyć najważniejsze badania, tak, aby przy ewentualnej konieczności wizyty, wiedzieć, że nie ma się czego bać!

Pierwsze badanie słuchu

Pierwszym badaniem, jakie wykonuje otolaryngolog, jest ocena słyszalności mowy i szeptu. Jest ono bardzo proste, a punktem wyjścia jest hasło 6 metrów. Zapewne zapytacie: dlaczego? Otóż z takiej odległości zdrowe ucho człowieka jest w stanie wyraźnie usłyszeć szept. Specjalista rozpoczyna test słuchu, wypowiadając z konkretną głośnością przygotowany zestaw słów i sukcesywnie zbliża się co metr do badanego, powtarzając wcześniejszy tekst. Natomiast pacjent powinien powtarzać to, co usłyszał. Cały proces wykonuje się dla obu uszu, tak aby, stwierdzić, w którym występuje niedosłuch.

Próby stroikowe

Po tym dość prostym badaniu wykonuje się próby stroikowe, mające na celu ustalić naturę wady słuchy. Może ona być przewodzeniowa, czyli dotycząca ucha środkowego lub odbiorczy (tutaj powodem jest uszkodzenie ucha wewnętrznego). Najczęściej wykonywanymi są próby Webera i Rinnego. W pierwszej z nich porównuje się przewodnictwo kostne obu uszu, przy pomocy drgającego stroika. Pacjent ma na celu zlokalizowanie dźwięku i na podstawie jego opinii, ustala się naturę niedosłuchu. Druga z prób stroikowych porównuje wyłącznie jedno ucho, przy ocenie przewodnictwa kostnego i powietrznego. Dodatkowo może ona służyć do testu czasu słyszenia dźwięku.

Najczęstsze badanie

Pamiętacie, gdy wcześniej wspomnieliśmy o subiektywnych badaniach słuchu? Najczęściej stosowaną z nich jest audiometria tonalna. Aby prawidłowo ją przeprowadzić, konieczny jest dostęp do tak zwanej kabiny ciszy, która jest odpowiednio wyciszonym, zamkniętym pomieszczeniem. Przy tym badaniu używa się audiometru, który zakłada się na uszy pacjenta. Badanie ocenia przewodnictwo powietrzne i kostne w zakresach słyszalnych dla człowieka. Poprawny wynik badania (tj. taki w którym nie występuje niedosłuch) powinien wyglądać tak, że oba przewodnictwa są sobie równe.

Warto wybrać się profilaktycznie na bezpłatne badanie słuchu dzięki takim firmom jak Audiofon, która posiada swoje oddziały w całej Polsce https://audiofon.com.pl/.

Rozpoznawanie mowy

Audiometria mowy, w porównaniu do poprzedniego badania ocenia nie tylko stopień działania naszego słuchu, lecz także rozpoznawanie słów, które są zlepkiem od kilku do kilkunastu dźwięków. Badanie również przebiega w kabinie ciszy i przy pomocy lektora wyczytuje się różne zestawy słów, a zadaniem pacjenta jest dokładnie ich powtarzanie. Uzyskane wyniki są źródłem wielu informacji, takich jak próg rozumienia mowy, próg wykrywania mowy czy próg dyskryminacji.

Jak sami widzimy, wizyta w gabinecie otolaryngologa wcale nie jest takim strasznym przeżyciem. Badania, które na nas tam czekają, są nieskomplikowane i nieinwazyjne, więc nie powinniśmy się niczego obawiać. Lekarze pracują po to, aby nam pomóc, więc gdy kiedykolwiek dojdzie do wystąpienia wad w słuchu, nasza pierwszą myślą powinien być kontakt z odpowiednim specjalistą.