Jak wyczyścić szybę kominkową

Ogień w kominku wprowadza do pomieszczenia niepowtarzalny nastrój, brudna szyba zasłania wyjątkowy widok płomienia, dodatkowo smolisty nalot nie wygląda estetycznie. Podpowiadamy jak dbać o szybę kominkową i jak ją czyścić, aby zapewnić przejrzysty widok na wnętrze paleniska.

Główną przyczyną brudnej szyby jest sadza inaczej kopeć, które postaje w skutek niepełnego spalenia drewna i innego opału, który posiada w swym składzie dużą ilość węgla. Sadza na kominku wygląda brzydko, ogranicza transparentność szyby, jest tłusta i trudna do wyczyszczenia, dlatego warto sięgać po specjalistyczne preparaty.

 

Jak ograniczyć brudzeniu się szyby

Zadbaj o dobry, suchy opał

Aby uniknąć czarnego osadu na szybie zadbaj o wysokiej jakości opał, który musi być suchy i pozbawiony żywicy. Najlepiej sprawdzi się brykiet, wysezonowane drewno bukowe lub inne drewno liściaste o wilgotności nie większej niż 18-20%. Jeśli będziesz palić mokrym drewnem lub drzewem iglastym, szyba szybko zostanie okopcona, dodatkowo zmniejszy sprawność paleniska.

Utrzymuj wysoką temperaturę

Zbyt niska temperatura w palenisku uniemożliwia całkowite spalanie. Jeśli temperatura nie jest wystarczająco wysoko wydzielają się sadza i substancje smoliste i przywierają do szyby. Dodatkowo w kominku (szczególnie w tym z dużym paleniskiem lub płaszczem wodnym) nie może zabraknąć drewna, niezbędnego do wytworzenia i utrzymania wysokiej temperatury.

Dostarcz odpowiednią ilość tlenu

Niewystarczająca ilość tlenu prowadzi do zanieczyszczenia szyby i przewodu kominowego. Dlatego zadbaj o odpowiedni cug i sterowanie powietrzem zasilającym.

Regularnie czyść szczeliny wokół drzwi kominka

Pamiętaj również aby oczyścić szczeliny wokół szyby w drzwiach kominka, dzięki temu jej wewnętrzna powierzchnia będzie owiewana przez powietrze, co zmniejszy osadzanie na niej sadzy.

blank

Przed czyszczeniem

  1. Przed przystąpieniem do czyszczenia sprawdź zalecenie producenta i warunki gwarancji. Niewłaściwe czyszczenie szyby może doprowadzić do zarysowania oraz utraty gwarancji.
  2. Zabezpiecz podłogę, ściekający z szyb płyn może spowodować jej trwałe odbarwienia, najlepiej będzie jeśli położysz na podłodze gruby karton lub stary ręcznik.
  3. Pamiętaj że szyba kominkowa powinna być zimna, to podstawa bezpieczeństwa oraz skuteczności działania specjalistycznych preparatów. Producenci ostrzegają ze mycie ciepłej lub gorącej szyby ze względu na szok termiczny może skutkować jej pęknięciem.
  4. Przygotuj rękawiczki ochronne, sadza i smoła brudzą skórę i ciężko ją zmyć, a podczas czyszczenia kominka na pewno się ubrudzisz.

Wykorzystaj specjalny środek do czyszczenia szyby kominkowej

Producenci kominków zalecają regularne ich czyszczenie, najlepiej po każdym użytkowaniu. Jednak chyba nikt nie robi tego tak często. Jeśli jednak po sezonie grzewczym na waszej szybie osiad czarny osad, to warto zainwestować w specjalistyczny preparat do czyszczenia szyby kominkowej, który umożliwi szybkie pozbycie się problemu. Odpowiednio opracowana formuła takich środków szybko rozpuści brud.

Etapy prac

  1. Rozprowadź piankę na szybie.
  2. Pozostaw ją na czas określony na opakowaniu.
  3. Kolejno przetrzyj szybę ręcznikiem papierowym.
  4. W przypadku bardzo brudnej szyby czynność należy powtórzyć.
  5. Możesz doczyścić ją za pomocą płynu do szyb, który zapewnia transparentność i usunie smugi i zacieki.
  6. Na koniec wywietrz pomieszczenie.

Naturalne sposoby, czyli popiół

Jeśli masz uczulenie na środki czyszczące lub nie chcesz stosować chemii gospodarczej, sięgnij po popiół. To stary, sprawdzony sposób czyszczenia różnych powierzchni szklanych. Ze względu na kwaśny odczyn, doskonale usuwa wszelkie brudy oraz osady.

  1. Rozpuść popiół w wodzie, tak aby powstała mazista konsystencja.
  2. Nałóż papkę na ręcznik papierowy.
  3. Przetrzyj szybę kominkową.
  4. Pamiętaj, aby w popiole nie znajdowały się kawałki drewna, które mogą zarysować szybę.

Utrzymanie w czystości szyby i całego kominka to nie lada wyzwanie. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami szyba na pewno będzie pięknie się prezentować i pozwoli cieszyć się widokiem ognia.