Jak wybrać terapeutę do psychoterapii indywidualnej?

Cechy dobrego psychoterapeuty a kwalifikacje terapeutyJakie są cechy dobrego psychoterapeuty? Czy mają znaczenie kwalifikacje terapeuty?

Dobry i doświadczony psychoterapeuta musi umieć nawiązać kontakt terapeutyczny z Klientem oraz stworzyć mu korzystne warunki rozwoju. Czasem jednak, nawet mimo wysokich kwalifikacji terapeuty, może okazać się, że nie odpowiada on w pełni na nasze potrzeby. Terapeuci to przecież także ludzie, którzy różnią się od siebie temperamentem, sposobem prowadzenia rozmowy, czy traktowania innych. Zazwyczaj już po kilku pierwszych spotkaniach poczujemy, czy jest to osoba, z którą będziemy chcieli wejść w bliską relację. Tylko bliska relacja, w której klient poczuje się bezpieczny i zaakceptowany sprawi, że otrzyma on dogodne warunki do samorozwoju. Jakie są cechy dobrego psychoterapeuty? Jakie powinny być kwalifikacje terapeuty?

Kwalifikacje terapeuty

Szukając psychoterapeuty należy zwrócić uwagę, czy ma on odpowiednie wykształcenie, tzn. czy jest on magistrem psychologii, a także czy dodatkowo ukończył szkołę psychoterapii. Warto również sprawdzić, w jakim nurcie terapeutycznym prowadzi psychoterapię indywidualną. Nie każdy rodzaj terapii w równym stopniu sprawdza się przy rozwiązaniu wszystkich problemów, dlatego tak ważne jest, by nie zwracać się o pomoc do przypadkowego specjalisty. Istnieje wiele miejsc, w których możesz poszukać najlepszego dla siebie specjalisty. Jednym z nich jest strona https://strefamysli.pl/psychoterapia-indywidualna/, na której możesz znaleźć wyspecjalizowanych terapeutów z różnych nurtów.

Znaczenie psychoterapeuty w procesie psychoterapii indywidualnej

Cechy dobrego psychoterapeuty

Jakie są cechy dobrego psychoterapeuty? Czy mają znaczenie kwalifikacje terapeuty?

Głównym zadaniem terapeuty jest wspieranie Klienta w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań danego problemu czy sposobów radzenia sobie z trudnościami. To wszystko dzieje się przy zachowaniu szacunku do tempa pracy oraz gotowości do zmian, jakie wykazuje Klient. Dla większości osób zgłaszających się na terapię indywidualną bardzo ważne jest uzyskanie poczucia, że przy pomocy psychoterapeuty mogą poradzić sobie ze swoimi problemami, cierpieniami, lękami czy innymi trudnościami, z ktorymi zmagają się w życiu codziennym.

Cechy dobrego psychoterapeuty

W psychoterapii relacja między pacjentem a terapeutą jest najważniejsza. Zaufanie i porozumienie to podstawa prowadzenia tego typu oddziaływań. Dobry terapeuta powinien umieć okazać życzliwe wsparcie i szacunek, być otwartym, szczerym, cierpliwym, autentycznym, a także empatycznie podchodzić do problemów, z jakimi zmaga się Klient. Powinien potrafić słuchać Klienta uważnie i ze zrozumieniem. Te cechy mogą sprawić, że wzrośnie zaangażowanie Klienta i motywacja do wprowadzenia zmian w jego życiu. Najważniejsze jest jednak, by terapeuta potrafił stworzyć atmosferę, w której Klient będzie czuł się bezpiecznie i będzie mógł przełamać swój opór oraz lęki.

Odpowiednie kwalifikacje terapeuty oraz praca zgodna ze standardami i kodeksem etycznym są niezwykle istotne. To tak naprawdę baza, bez której trudno budować dobrą terapię. Jednak to nie wszystko. Dobrze zdać sobie sprawę, że nie każdy terapeuta pasuje do każdego pacjenta i odwrotnie. Jeśli czujesz, że Twoja terapia nie posuwa się do przodu tak szybko jak byś chciał, warto dotrzeć do powodu, dla którego tak się dzieje. Jeśli po namyśle uznasz, że chciałbyś spróbować wejść w relację terapeutyczną z innym specjalistą, zawsze masz taką możliwość. Poszukaj takiego terapeuty, którego wyboru będziesz pewien. Dzięki odnalezieniu odpowiedniej osoby będziesz miał większe szanse na efektywną współpracę oraz osiągnięcie swoich celów.

 

Zobacz: Dzieci i Rodzina