Jak wybrać solidny nagrobek?

Nagrobek granitowySolidny nagrobek granitowy

Przed koniecznością wyboru nagrobka stanie, prędzej lub później, każdy z nas. Odejście bliskiej osoby, choć bolesne, wiąże się z koniecznością załatwienia wielu istotnych formalności. Aby w tym czasie oszczędzić sobie niepotrzebnych stresów, warto wiedzieć wcześniej jaki nagrobek wybrać, aby służył przez wiele lat. Oto praktyczny przewodnik.

Dlaczego ważny jest dobry wybór nagrobka?

Nagrobek to w naszej kulturze przede wszystkim symbol pamięci o naszych zmarłych bliskich, osłania ich ostatnie miejsce spoczynku – grób. To miejsce, do którego udajemy się by wspominać ich i modlić się.

I choć musimy liczyć się oczywiście z naszymi możliwościami finansowymi – to jednak warto wybrać pomnik z materiałów wysokiej jakości. Takich, którym niestraszny upływ czasu i niesprzyjające, czasem ekstremalne warunki atmosferyczne. Krótko mówiąc, najlepiej wybrać taki rodzaj, który przetrwa dziesiątki lat w stanie niezmienionym.

Kolejny ważny aspekt, który należy brać pod uwagę, to wygląd nagrobka. Powinien on odpowiadać naszym gustom, być przy tym elegancki i stosowny.

Jakie materiały na nagrobek?

Nagrobki produkowane są z kilku rodzajów materiałów:

  • kamieni naturalnych – piaskowca, granitu lub marmuru,
  • konglomeratów – czyli imitacji kamieni naturalnych,
  • lastriko – rodzaj tworzywa sztucznego, plastiku.

Najlepszym wyborem zawsze będzie kamień naturalny – jest on nie tylko trwały i prawie niezniszczalny, ale także niezwykle elegancki i efektowny. Najlepszą cenowo opcją jest granit – stanowi idealne połączenie wysokiej jakości i estetyki z przystępną ceną.

Konglomeraty są imitacją kamieni naturalnych, i choć prezentują się dobrze, to jednak ich trwałość nie dorównuje granitowi. Nagrobek z lastriko jest najtańszy, ale jego jakość i wygląd pozostawiają wiele do życzenia.

Rodzaje nagrobków

Wiele jest rodzajów nagrobków: pojedyncze, podwójne, dziecięce. Różnią się one między sobą oczywiście wielkością.

Nagrobki pojedyncze są najpopularniejszą opcją. Warto jednak być zapobiegliwym. Jeśli zmarły nie był osobą samotną, należy przewidywać, że jego współmałżonek, rodzic czy potomek będzie miał życzenie spocząć w przyszłości we wspólnym grobie. Wówczas najlepszym rozwiązaniem są nagrobki podwójne – wybór pomnika powinien więc także tą ewentualność uwzględniać.

Wzory nagrobków

Wzory pomników to temat na bardzo obszerny artykuł. Nagrobki granitowe mogą zostać zakupione jako gotowe, wybrane z szerokiej oferty zakładu kamieniarskiego. Ale oczywiście można także pokusić się o zrobienie nagrobka na zamówienie – wówczas już tylko od życzenia klienta zależeć będzie jego ostateczny wygląd. Jednym z zakładów kamieniarskich, który specjalizuje się w produkcji nagrobków i pomników z granitu znajdą Państwo pod adresem https://lukstone.pl/oferta/nagrobki-granitowe/. Warto wspomnieć także, że pomniki i nagrobki granitowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej – od prawie białych, poprzez odcienie szarości, beżu i brązu, aż do czarnych.

Jak pielęgnować nagrobek?

Kiedy już nagrobek jest gotowy, należy dbać o niego odpowiednio, aby mógł zostać piękny i efektowny przez długie dziesięciolecia. Ostre słońce, deszcze i śnieg oraz osady z kamienia mogą mu bowiem zaszkodzić, jeśli nie dopilnujemy zabiegów pielęgnacyjnych.

Należy systematycznie myć płyty wodą z octem lub specjalnymi preparatami do pielęgnacji granitu, używając w tym celu gąbki lub szczotki o miękkim włosiu. Jeśli pragną Państwo wybrać rozwiązanie, które będzie piękne i solidne, to nagrobek wykonany z granitu z pewnością jest idealnym rozwiązaniem.

Słuchmed badanie słuchu za darmo