Jak wybrać poduszkę ortopedyczną?

dobra poduszka ortopedycznaJak spać z poduszką to tylko z ortopedyczną.
Poduszka ortopedyczna działa profilaktycznie i łagodzi przeciążeniowe bóle kręgosłupa. Zapewnia optymalne ułożenie kręgów w czasie snu, co ułatwia rozluźnienie napiętych struktur. Aby jej stosowanie przyniosło oczekiwany efekt, wybierając poduszkę ortopedyczną, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Jak działa poduszka ortopedyczna?

Ból szyi i ramion będący konsekwencją nadmiernego napięcia mięśni karku to częsta przypadłość, pojawiająca się zwłaszcza u osób prowadzących siedzący tryb życia. Przeciążenia i związane z nimi dolegliwości potęguje niefizjologiczne ułożenie kręgosłupa w czasie snu. Ze względu na swój ergonomiczny kształt, poduszka ortopedyczna, określana często jako rehabilitacyjna, pozwala skorygować przyjmowaną przez nas pozycję, co działa odciążająco i przyczynia się do złagodzenia bólu.

Po poduszkę ortopedyczną do spania najlepiej sięgnąć jeszcze zanim problemy z kręgosłupem zaczną dawać się nam we znaki. To doskonały sposób na komfortowy wypoczynek i regenerację zarówno dla dzieci (po ukończeniu drugiego roku życia), jak i dorosłych oraz seniorów. Warto wiedzieć, że poza standardowymi poduszkami na kręgosłup szyjny, do dyspozycji mamy poduszki lędźwiowe przeznaczone do siedzenia – ułożone na fotelu biurowym czy krześle, zapewniają ciału prawidłowe podparcie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat poduszek ortopedycznych? Wejdź na https://www.brandvital.eu/ortopedia/poduszki-ortopedyczne/

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną?

Aby poduszka rehabilitacyjna właściwie spełniała swoje funkcje, należy wybrać odpowiedni jej model, dostosowany do naszych potrzeb. Pod uwagę weźmy pozycję, jaką najczęściej przybieramy podczas snu, anatomię naszego ciała oraz twardość materaca.

poduszka ortopedyczna miekka

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną?

Poduszka do spania na boku, plecach, brzuchu

Poduszka ortopedyczna do spania na boku to ta z pełnym, walcowatym wyprofilowaniem w okolicach szyjnego odcinka kręgosłupa. Taki kształt poduszki umożliwia wypełnienie przestrzeni
pomiędzy barkiem a kręgosłupem i zapewnia właściwe ułożenie głowy. Najlepiej sprawdzą się w tym
przypadku poduszki o średniej twardości.
Poduszka do spania na plecach powinna być nieco niższa, mocniej wyprofilowana i bardziej miękka. Dzięki temu kręgosłup zyskuje optymalne podtrzymanie, a głowa ułożona jest na jednym poziomie.

Poduszka do spania na brzuchu jest zazwyczaj dość płaska, najczęściej ma kształt gwiazdy. Zasadniczo
taka pozycja snu nie jest zalecana, ponieważ wymusza najmniej naturalne ułożenie kręgosłupa.
Wybór poduszki tego typu niweluje w pewnym stopniu skutki nieprawidłowego ułożenia kręgów.

Szerokość barków

Ważnym kryterium w wyborze ergonomicznej poduszki rehabilitacyjnej jest rozpiętość barków mierzona od podstawy szyi do kości ramiennej. Zdaniem wielu producentów to jeden z najważniejszych parametrów, warunkujący komfort i efektywność wypoczynku, dlatego na opakowaniach poduszek zwykle możemy znaleźć tabele rozmiarów, ułatwiające dokonanie odpowiedniego wyboru.

Stopień twardości materaca

Parametr ten ma największe znaczenie w przypadku przyjmowania bocznej pozycji w czasie snu. Jeśli materac jest miękki, ciało zapada się głębiej – bark znajduje się niżej, zatem wysokość poduszki powinna być mniejsza.

Najlepsza poduszka ortopedyczna, czyli jaka?

Przed zakupem poduszki zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Jeżeli poduszka ma służyć nam w celach profilaktycznych, wystarczający będzie tańszy model z pianki poliuretanowej, która zapewnia kręgom optymalne podparcie i cechuje się dobrą przewiewnością. Jeśli ból kręgosłupa już się pojawił, bardziej zalecana jest poduszka z pianki termoplastycznej, która doskonale dostosowuje się do kształtu ciała. Jej cena jest nieco wyższa, jednak koszt przekłada się na znacznie lepszy komfort użytkowania.