Jak wybrać odpowiednie obuwie?

buty jak kupić dobrzeKiedy kupować buty?
W butach każdego dnia spędzamy wiele godzin. Nieodpowiednio dobrane buty mogą spowodować dolegliwości i choroby stóp, dolegliwości kolan i bioder, które z kolei mogą doprowadzić nawet do poważnych problemów z kręgosłupem. Dlatego ważne jest, by obuwie było wygodne i zapewniało nam komfort.

Buty muszą być wygodne

Większość z nas przy zakupie butów kieruje się kwestiami estetycznymi i modą. Jednak najistotniejszą sprawą przy wyborze obuwia jest komfort i wygoda podczas chodzenia. Obuwie powinno być dopasowane tak, by można było w nim swobodnie poruszać palcami i zapewnić stopom odpowiednie krążenie. Stopa musi też swobodnie oddychać. Buty powinny być dopasowane do kształtu stopy, powinny korygować jej nieprawidłowości, nie mogą nigdzie uciskać, być za wąskie ani za szerokie.

Podstawą dobrze dobranego obuwia jest odpowiednio dobrana wkładka. Jej budowa i profil powinny pomagać stopom w odpowiednim ich ułożeniu podczas chodzenia. Dobrych butów nie powinniśmy czuć na stopach podczas chodzenia. Obuwie musi chronić przed urazami oraz przed wychłodzeniem podczas zimnych dni.

Unikajmy kupowania butów w godzinach porannych

Buty najlepiej kupować po południu lub wieczorem. O tej porze dnia stopy są już zmęczone, lekko opuchnięte i bardziej wymagające. Przymierzyć należy oba buty. Pamiętajmy, by butów nie przymierzać wyłącznie w pozycji siedzącej. Warto postać w nich chwilę, przejść się po sklepie.

Kupując buty zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym trzeba też dobrze zmierzyć je w domu. Jeżeli buty są zbyt ciasne, uwierają, uciskają, nie liczmy na to, że „się rozchodzą”. W ciągu kilku dni można wymienić je na inne lub zwrócić.

Kupując obuwie warto zainwestować też we wkładki. Dzięki wkładkom wykonanym z odpowiedniego tworzywa stopy będą swobodnie oddychać, wkładki zapewnią stopom właściwe oparcie, a kostki nie będą narażone na otarcia.

Obcasy

Choć większość kobiet uwielbia buty na obcasach, lepiej unikać noszenia ich  na co dzień, ale raz na jakiś czas można je założyć. Wybierając buty na obcasach należy zwrócić uwagę na to, aby ciężar ciała był przeniesiony na całą stopę, a nie tylko na przód lub tył stopy.

Podeszwa

Pamiętajmy też o tym, by wybierać modele pasujące do kształtu naszej stopy. Zwróćmy też uwagę na podeszwę, na jej elastyczność. Podeszwa powinna być antypoślizgowa, powinna zapewniać bezpieczeństwo podczas chodzenia, co jest bardzo ważne zwłaszcza zimą i późną jesienią.

 

Słuchmed badanie słuchu za darmo