Jak wybrać najlepszy ciśnieniomierz lekarski i do własnego użytku?

ciśnieniomierz Riester tradycyjnyCiśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe umożliwiają samodzielny pomiar ciśnienia.
Ciśnieniomierze to specjalistyczne aparaty do pomiaru ciśnienia krwi. Przydają się nie tylko lekarzom, ale również zwykłym użytkownikom w domach. Tylko jak wybrać najlepszy ciśnieniomierz lekarski i do użytku własnego? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak dobrać urządzenie do indywidualnych potrzeb? O tym piszemy w poniższym artykule.
 
 

Jakiego rodzaju ciśnieniomierz wybrać?

Na rynku dostępne są ciśnieniomierze różnego typu i o różnych parametrach. Wybór odpowiedniego aparatu zależy od tego, czy ma służyć do samokontroli ciśnienia, czy do celów lekarskich. W tym pierwszym przypadku liczyć się będzie przede wszystkim łatwość obsługi i możliwość samodzielnego wykonania pomiaru. W ciśnieniomierzach lekarskich najważniejsza będzie z kolei wysoka precyzja pomiaru, niezawodność urządzenia i jego uniwersalny charakter, czyli możliwość wykorzystania go do badania różnych pacjentów.

Ciśnieniomierze zegarowe

Ciśnieniomierze zegarowe, znane też jako sprężynowe lub manualne, to niewielkie, kompaktowe aparaty, które doskonale nadają się do użytku lekarskiego. Pozwalają na manualny, osłuchowy pomiar z wykorzystaniem stetoskopu, z tego względu stosowane są głównie przez lekarzy. Ciśnieniomierze zegarowe wymagają też częstej kalibracji (nawet co pół roku), oferują jednak bardzo wysoką dokładność.

Ciśnieniomierze elektroniczne automatyczne i półautomatyczne

Automatyczne ciśnieniomierze cyfrowe doskonale sprawdzają się do użytku domowego. Są to niewielkie urządzenia, które można wszędzie zabrać ze sobą i dokonać pomiaru w każdych warunkach. Wykorzystują oscylometryczną metodę pomiaru ciśnienia w mankiecie nadgarstkowym lub naramiennym. Odczyt wskazań na wyświetlaczu elektronicznym jest bardzo łatwy i nie wymaga żadnego liczenia czy interpretacji.

Wśród ciśnieniomierzy elektronicznych spotyka się też aparaty półautomatyczne, gdzie niektóre czynności wykonuje się manualnie. Takie urządzenie wymaga np. ręcznego pompowania mankietu za pomocą gruszki.

Ciśnieniomierze elektroniczne manualne klasy High-End

Elektroniczne ciśnieniomierze manualne Hi-End to urządzenia, które łączą wygodę i precyzję. Badanie przebiega tak samo, jak przy klasycznych ciśnieniomierzach manualnych, jednak pomiar ciśnienia w mankiecie wykonywany jest elektronicznie. System pozwala też na automatyczną kalibrację i kontrolę tempa deflacji mankietu. To doskonałe urządzenia, które gwarantują najwyższą dokładność i wygodę użytkowania.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny — jaki mankiet wybrać?

Wybór typu ciśnieniomierza to nie wszystko. Szczególnie przy wyborze ciśnieniomierza do prywatnego stosowania ważny będzie sposób zakładania i rodzaj mankietu.

Dostępne są ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe, czyli takie, których mankiet zakłada się na nadgarstek lub ramię. Ogólnie zaleca się pomiar z ramienia, gdyż jest dokładniejszy, jednak w wielu przypadkach może to być problematyczne.

Problem z założeniem mankietu występuje najczęściej w przypadku samodzielnego użycia urządzenia, szczególnie u osób starszych czy z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach warto zdecydować się na ciśnieniomierz nadgarstkowy.

Istotny jest też sposób zapięcia mankietu. Do obsługi jedną ręką najlepsze jest zapięcie na klamrę czy tzw. pierścień D i zapięcie na rzep. Takie rozwiązanie jest szeroko stosowane w ciśnieniomierzach domowych, ale ułatwi też proces pomiaru w modelach lekarskich.

Bardzo ważny jest też rozmiar mankietu, bo wpływa na dokładność pomiaru. Zarówno mankiet zbyt wąski i krótki, jak i nazbyt długi czy szeroki prowadzi do błędów pomiaru.

Wyróżnia się kilka kategorii mankietów — standardowe dla osób z obwodem ramienia od 20 do 32 cm, dla osób otyłych o obwodzie ramienia powyżej 32 cm oraz osobne dla dzieci, niemowląt i noworodków.

Przy zakupie ciśnieniomierza lekarskiego warto wybrać model z możliwością zmiany mankietu. Dzięki temu jedno urządzenie wykorzystamy do badania różnych pacjentów. Należy tu uwagę na sposób łączenia przewodów — najlepszy będzie śrubowy (skręcany) lub wtykowy (z wtyczką i gniazdem). Tańsze modele miewają przewody mankietu bezpośrednio nasunięte na łącznik z manometrem czy pompką, co utrudnia wymianę, a z czasem prowadzi do zużycia końcówki przewodu.

Sposób zasilania i dodatkowe funkcje ciśnieniomierzy

Ciśnieniomierze w zależności od rodzaju i modelu oferują różne funkcje dodatkowe, które mogą być przydatne zarówno w użytku domowym, jak i lekarskim.

Jedną z najbardziej użytecznych funkcji dodatkowych jest zapamiętywanie wyników pomiarów. Niektóre z modeli zapisują nie tylko wartość zmierzonego ciśnienia, ale również datę i czas pomiaru. To znaczne ułatwienie zarówno dla lekarza, który po badaniu musi np. wypełnić kartę pacjenta, jak i dla osób prywatnych, szczególnie starszych, których pamięć może zawodzić.

W ciśnieniomierzach manualnych przydatny będzie też stetoskop zintegrowany z mankietem. Warto też zwrócić uwagę na wytrzymałość urządzenia, jego odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne — np. wilgoć. Będzie to szczególnie ważne w przypadku ciśnieniomierzy lekarskich, które mają być używane w terenie, np. w zespołach ratowniczych czy podczas wizyt domowych, gdzie urządzenie przenosi się z miejsca na miejsce i jest ono bardziej narażone na uszkodzenia.

Istotny będzie też sposób zasilania urządzenia. Większość modeli elektronicznych zasilana jest bateriami, jednak spotyka się również ciśnieniomierze o dodatkowym zasilaniu sieciowym (na kabel). To dobry wybór dla tych osób, które przeprowadzają pomiary w stałym miejscu, np. w domu. Nie trzeba się wtedy martwić wymianą baterii.

Wybierając urządzenia do pomiaru ciśnienia, uwzględnić należy ich dokładność, niezawodność, trwałość oraz łatwość obsługi. Wszystkie te cechy zapewnią wysokiej klasy ciśnieniomierze Riester do użytku lekarskiego, jak i domowego.