Jak wybrać funkcjonalne łóżko rehabilitacyjne

Funkcjonalne łóżko rehabilitacyjnePoszukując łóżka rehabilitacyjnego warto zwrócić uwagę na to z jakich materiałów zostało wykonane.
Osobom, które z różnych względów zdrowotnych muszą czasowo lub długotrwale przebywać w pozycji leżącej, powinno się zapewnić komfortowe warunki. Rozwiązaniem jest specjalistyczny sprzęt medyczny. Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne? Na jakie detale zwrócić uwagę? Przeczytaj i dowiedz się więcej!!

Co to jest łóżko rehabilitacyjne?

To specjalistyczny sprzęt medyczny, który ma zapewnić choremu wygodę oraz bezpieczeństwo. Oprócz tego funkcjonalne modele umożliwiają i ułatwiają personelowi medycznemu prowadzenie rehabilitacji pacjentów, którzy z powodu stanu zdrowia są czasowo lub stale leżący. Łóżko jest szczególnie zalecane, jeśli chory:

  • jest trwale niezdolny do poruszania się w sposób samodzielny,
  • wymaga długotrwałej rehabilitacji i ma ograniczoną zdolność ruchową np. z powodu udaru, zawału, złamania itd.

Chodzi o osoby, które większość dnia muszą spędzać w pozycji leżącej.
Funkcjonalne łóżko rehabilitacyjne jest tak skonstruowane, aby podczas długich godzin, dni, miesięcy czy nawet lat leżenia zapewniało pacjentowi komfort. Odpowiednio wyprofilowane pozwala zabezpieczyć kręgosłup. Ponadto łatwo można regulować wysokość zagłówka (podnoszenie do pozycji siedzącej lub półleżącej).
Oprócz tego sprzęt medyczny umożliwia dostęp do pacjenta i pozwala przy nim swobodnie wykonywać czynności higieniczne czy obracać go.

Łóżka rehabilitacyjne od producenta

Poszukując łóżka rehabilitacyjnego warto sprawdzić oferty firm zajmujących się ich produkcją. Dlaczego? To bardzo proste – producent łóżek rehabilitacyjnych jest w stanie zapewnić nam najatrakcyjniejszą cenę swoich produktów. To jednak nie wszystko. Producent posiada wiedzę na temat poszczególnych modeli łóżek, dzięki czemu może doradzić nam najlepsze dla danego pacjenta rozwiązanie.

Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych

Aby wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne, które nie tylko będzie solidnie wykonane, ale przede wszystkim dopasowane pod względem funkcjonalnym do pacjenta i jego schorzenia, warto poznać dostępne na rynku rodzaje sprzętu medycznego. Oferta obejmuje modele:

  • stałe – jest to rozwiązanie raczej dla osób, które mają zachowaną ruchomość (przynajmniej w znacznym stopniu), a ich rekonwalescencja będzie krótkotrwała,
  • regulowane manualnie – tego rodzaju łóżko rehabilitacyjne wymaga mniejszego lub większego udziału chorego w procesie ustawień poszczególnych pozycji – np. do podwyższenia zagłówka konieczne będzie podniesienie się lub w przypadku osób całkowicie unieruchomionych – skorzystanie z pomocy opiekuna,
  • elektryczne – polecane dla pacjentów po ciężkich urazach i skomplikowanych zabiegach oraz tych, którzy nie mogą się samodzielnie poruszać.
    Najwygodniejszym rozwiązaniem, dzięki któremu możliwa jest płynna regulacja wszelkich ustawień łóżka rehabilitacyjnego, jest model sterowany elektrycznie. Jednak nie dla każdego chorego jest on jedyną opcją.

Czym się kierować przy wyborze funkcjonalnego łóżka rehabilitacyjnego?

Dopasowując odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj schorzenia osoby leżącej i jej wagę – jeśli ma np. unieruchomione biodra, wystarczy łóżko rehabilitacyjne 2- funkcyjne, a gdy cierpi na chorobę krążenia lub układu oddechowego, lepszym wariantem będzie 3-4-funkcyjne z ustawieniem pozycji anty – Trendelenburga (ustawienie skośne). Standardowe modele przystosowane są do obciążenia do 165 kg. Dla cięższych pacjentów można dopasować produkty specjalne w rozmiarze XXL o udźwigu nawet do 240 kg;
  • możliwości motoryczne użytkownika – większość łóżek rehabilitacyjnych ma trójkąty (wysięgniki), aby chory mógł samodzielnie podnieść się czy zmienić pozycję;
  • dostępne funkcje – takie jak np. sterowanie elektryczne umożliwiające regulowanie zagłówka czy wysokość sprzętu medycznego, co ułatwia również podnoszenie się i wstawanie;
  • bezpieczeństwo – czy dany model ma wytrzymałe, regulowane poręcze (barierki boczne) zabezpieczające osobę leżącą przed upadkiem;
  • ilość miejsca w domu – do ulokowania łóżka rehabilitacyjnego potrzebna jest określona przestrzeń – standardowe wymiary z ramą wynoszą 110 cm x 220 cm. Ustawiając je, w miarę możliwości warto zapewnić dostęp do niego z obu stron. Zaleca się też, aby znajdowało się z dala od okna, aby nie narażać chorego na przeciągi,
  • predyspozycje osoby opiekującej się chorym – wybrany model powinien umożliwiać i ułatwiać prawidłową opiekę, odciążając kręgosłup i zmniejszając ryzyko wystąpienia ewentualnych urazów związanych z wykonywanymi czynnościami pielęgnacyjnymi;
  • materiał wykonania – najpopularniejsze są modele wyprodukowane z metalowych elementów.

Oprócz tego należy dopasować odpowiedni materac, dostosowany do potrzeb użytkownika. Osoby, które większość czasu leżą, narażone są na powstawanie odleżyn. Dlatego najlepiej wybrać przeciwodleżynowy model, który zapewni komfort i bezpieczeństwo pacjentowi. Dodatkowo do zakupu materaca pneumatycznego można uzyskać dofinansowanie z NFZ.
W przypadku wątpliwości związanych z zakupem sprzętu warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem.

Wynajem czy zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Do zakupu funkcjonalnego łóżka rehabilitacyjnego nie przysługuje refundacja z NFZ, można jednak ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON. Możliwe jest uzyskanie maksymalnie do 95% wartości sprzętu (nie więcej niż wysokość piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia). Aby otrzymać środki, należy w odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania Ośrodku Pomocy Społecznej lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie złożyć wniosek o dofinansowanie oraz dołączyć do niego inne wymagane dokumenty.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach oferta łóżek rehabilitacyjnych, które sprawdzają się zarówno w placówkach, jak i w środowisku domowym jest naprawdę szeroka i różnorodna. Dzięki temu każdy z nas może znaleźć idealne łóżko dla pacjenta, które zapewni mu pełnię komfortu i umożliwi szybszy powrót do zdrowia.