Jak wybrać dobry ochraniacz na materac?

Ochraniacz na materac przydaje się osobom z NTM.

Jaki ochraniacz na materac?

Ochraniacze na materac są, podobnie jak prześcieradło czy kołdra, obowiązkowym elementem konfekcji pościelowej. Choć wielu z nas zupełnie zapomina o ich kupnie, to jednak jest to inwestycja, która z pewnością ma sens. Dlaczego? Do czego służą ochraniacze na materac? Jak ich używać i jak wybrać model dopasowany do swoich potrzeb? Ochraniacz na materac – jak wybrać aby być zadowolonym? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Do czego służy ochraniacz i dlaczego warto go mieć?

Najważniejszym zadaniem, które ma do spełnienia ochraniacz na materac, jest rzecz jasna zapobieganie zanieczyszczeniom materaca i jego zawilgoceniu. Oczywiście możemy przyjąć, że tą samą funkcję pełni prześcieradło, ale nie jest to do końca prawdą. Materiały, z których szyje się prześcieradła, są zbyt cienkie aby zapewniać skuteczną ochronę materaca. Każde zabrudzenie będzie więc doskonale widoczne, a to problem nie tylko estetyczny – plamy trzeba usuwać ręcznie, co dokłada nam sporo (nie zawsze efektywnej) pracy. Czystość materaca ma także ogromne znaczenie higieniczne. Nadrzędnym zadaniem ochraniacza jest więc „wyłapywanie” różnorodnych zabrudzeń:

  • płynów – to głównie zabrudzenia spowodowane rozlaniem herbaty, kawy czy wina, ale także płyny ustrojowe,
  • piasku i kurzu.

Kiedy ta warstwa pościeli ulegnie zabrudzeniu, po prostu zdejmujemy ją z łóżka i wrzucamy do pralki. Ponieważ jest stosunkowo cienka, powinna wyschnąć na słońcu lub kaloryferze w ciągu kilku godzin. Dzięki temu nie musimy szorować ręcznie materaca, którego przecież nie damy rady wyprać w pralce.

Ochraniacze na materac sprawdzają się w przypadku:

  • osób dorosłych,
  • dzieci – nie tylko maluchów, którym zdarza się jeszcze w nocy zmoczyć w łóżeczko, ale także starszych dzieci, które lubią w łóżku jeść i pić,
  • osób starszych, które miewają problem z utrzymaniem moczu, a także takich, które spędzają dużo czasu w łóżku i są narażone na powstawanie odleżyn oraz infekcji skóry – właściwie dopasowany ochraniacz pomoże zapobiegać tym problemom i jednocześnie chroni łóżko oraz pościel przed zabrudzeniem,
  • osób pozwalających spać w łóżku swoim zwierzętom domowym, które zostawiają w nim mnóstwo sierści i piasku, ale także wnoszą do łóżka różnego rodzaju bakterie i pasożyty,
  • alergików wrażliwych na obecność roztoczy kurzu domowego – dla nich utrzymanie czystości pościeli i materaca jest szczególnie istotne i zapewnia ulgę w dolegliwościach. Alergikom zawsze poleca się zakup osłony z materiałów antyalergicznych, które nie posiadają w swoim składzie włókien o właściwościach alergizujących, ale także takich, które można prać w wysokich temperaturach.
blank

Ochraniacz na materac przydaje się osobom z NTM.

Inwestycja w ochraniacz na materac sprawdzi się w przypadku każdego z nas, niezależnie od wieku i trybu życia. Nawet jeśli nie mamy w zwyczaju spać z psem i kotem oraz jeść i pić w łóżku, to jednak każdy z nas się poci, a pot wsiąka w materac, stanowiąc świetną pożywkę dla różnego rodzaju bakterii, pleśni i grzybów.

Jakie cechy powinien mieć ochraniacz na materac?

Z pewnością warto poświęcić kilka minut na przemyślenie tej kwestii – właściwie dopasowany ochraniacz będzie nam służył przez przynajmniej kilka lat. Na co zwrócić uwagę robiąc zakupy? Czym powinien charakteryzować się ochraniacz na materac?

Rozmiar – to pierwsza ważna informacja, którą musimy zdobyć. Jeśli nie pamiętasz, jakiej wielkości jest Twój materac, po prostu je zmierz. Ochraniacz powinien mieć dokładnie ten sam rozmiar co materac. Obecne na wszystkich czterech rogach ochraniacza gumki służą do przymocowania go do rogów materaca. Zakładanie maty na materac i jego zdejmowanie jest bardzo proste – wystarczy położyć matę na materac, a gumki wsunąć pod spód. Dzięki temu nie musisz męczyć się ze zdejmowaniem do prania i zakładaniem pokrowca, co zawsze wiąże się z koniecznością podnoszenia i manewrowania materacem, który bywa naprawdę duży i ciężki. Warto wiedzieć, że osłony te pasują na każdy rodzaj łóżka czy wersalki pod warunkiem zakupu modelu w odpowiednim rozmiarze.

Teraz trzeba omówić rodzaj materiału – należy wiedzieć, że na rynku istnieją produkty wykonane z materiałów nieprzemakalnych oraz takich, które nie posiadają warstwy nieprzepuszczalnej. Jeśli już inwestujemy w ten element pościeli, warto wybrać opcję nieprzemakalną. Do tego należy uważnie czytać etykiety produktów i kupować takie, które są paroprzepuszczalne i oddychające – nie powodują odparzeń i zapewniają najwyższy komfort spania osobom w każdym wieku.

Rodzaj materiału, z którego będzie uszyty ochraniacz na materac, będzie miał znaczenie przede wszystkim w przypadku osób o szczególnie delikatnej skórze – alergików, dzieci i seniorów, ale także dla tych, które lubią spać nago.  Świetnie sprawdzi się bawełna, poliester oraz frotte (ten ostatni materiał sprawdza się w zimie, latem może okazać się zbyt ciepły). Zawsze warto kupić przynajmniej dwa modele na jeden materac – ochraniacz cieplejszy na okres chłodów oraz delikatny o właściwościach chłodzących na czas lata, na przykład z lekkiej bawełny lub jerseyu. Nie jest to oczywiście koniecznością, ale na pewno ułatwi życie.

Dla osób ze skłonnościami do alergii, przeziębień, infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych właściwym zakupem okaże się ochraniacz na materac, który można prać w wysokich temperaturach – to zapewni nie tylko widoczną czystość materaca i ochraniacza, ale także ich sterylność. Taki ochraniacz zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji, powstrzymuje rozwój i namnażanie bakterii, grzybów i pleśni. Wypranie go w temperaturze 60 lub 90°C pozwoli usunąć wszystkie zagrażające nam drobnoustroje chorobotwórcze.

Praktyczne, łatwe w utrzymaniu w czystości, zapewniają użytkownikom komfort oraz wysoki poziom higieny – osłony na materac mają szereg zalet, które czynią je niezastąpionymi w każdej sypialni.