Jak wspomóc gojenie się ran?

Rany bez bliznLeczenie ran stanowi duże wyzwanie

Rany powstają w wyniku dużych urazów, ale także drobnych wypadków w domu. Większość z powstałych ran może zagoić się sama, poważniejsze będą wymagały wizyty u lekarza lub chirurga, ale wszystkie wymagają uwagi i odpowiednich zabiegów, by gojenie przebiegło możliwie szybko i bez powikłań. Jak zatem zadbać o rany by wspomóc proces gojenia i uzyskać możliwie najbardziej estetyczną bliznę?

Rany goją się w różny sposób. Te, które zamykamy zszywając je, goją się tzw. gojeniem pierwotnym. Te, których z jakiś przyczyn zabezpieczyć w ten sposób nie można, goją się wtórnie czyli przez ziarninowanie. Środowisko do tych dwóch typów gojenia musi być zgoła inne. Rany zszyte goją się lepiej w suchym środowisku – kontakt z wodą to ryzyko rozejścia się brzegów i powstanie nieestetycznej blizny. Natomiast rany ziarninujące potrzebują środowiska wilgotnego- wysuszenie znacznie wydłuża proces gojenia i również może w efekcie dać brzydszą bliznę.

W zależności z jaką raną mamy do czynienia musimy inaczej z nią postępować. Wyróżniamy rany cięte, szarpane, pooparzeniowe, powierzchowne i głębokie. Z niektórymi możemy poradzić sobie samodzielnie w domowym zaciszu, ale duża część z nich wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza. Wtedy najlepiej skorzystać z leczenia ran pod okiem lekarzy specjalistów z Czas Na Zdrowie.

Rany powierzchowne

Małe, płytkie rany zwykle nie wymagają ich zszywania i mogą pozostać otwarte. Przy pomocy ucisku możemy zahamować krwawienie, a dla bezpieczeństwa przepłukać ranę wodą, wodą utlenioną lub specjalnym środkiem dezynfekującym. Możemy zabezpieczyć taką ranę wazeliną – dość, że jest tania to zwykle nie wywołuje reakcji alergicznych lub maścią z antybiotykiem i delikatnie przykryć opatrunkiem z gazy. Opatrunek powinniśmy zmieniać codziennie, po umyciu/ kąpieli lub jeśli uległ on zabrudzeniu.

W przypadku ran, które wolną się goją np. owrzodzeń, najlepszym wyborem jest zastosowanie opatrunku okluzyjnego, czyli utrudniającego dostęp powietrza. Taki opatrunek można zmieniać co kilka dni, zabezpiecza on wilgotne środowisko nad raną, która zdecydowanie szybciej się goi.

Rany ze szwami

Rany, które zostały zszyte chirurgicznie lub zamknięte specjalnymi, samoprzylepnymi szwami, również powinny być zabezpieczone opatrunkiem. Ochroni je on przed zbytnim wyschnięciem, zamoczeniem, zabrudzeniem i może pozostać na ranie aż do momentu ściągnięcia szwów pod warunkiem, że opowiednio go zabezpieczymy przed kontaktem z wodą.

Zakładanie szwów nie boli

Zakładanie szwów.

Szwy zazwyczaj usuwa się po okresie dwóch tygodni – szybciej w przypadku ran na twarzy, później w przypadku ran znajdujących się w okolicy większych stawów. Po usunięciu szwów, zranione miejsce warto zabezpieczyć szwami w formie plastrów.

Kiedy zostają blizny?

Należy pamiętać o tym, że każdy posiada indywidualne predyspozycje do gojenia ran – u jednych zranienia goją się dużo szybciej bez pozostawiania blizn, u drugiej osoby może być zupełnie inaczej. Istnieją również miejsca na ciele takie jak plecy czy klatka piersiowa, w których zwykle dochodzi do tworzenia przerosłych blizn – bliznowców. Dzisiejsza medycyna pozwala zniwelować ten efekt dzięki maściom sterydowym lub specjalnym zastrzykom. Normalne są również przebarwienia blizn, które mogą pozostawać do dwóch lat, a czasem nawet dłużej.

Należy pamiętać, że proces gojenia, powstawania blizn jest bardzo indywidualny i długotrwały. Niestety w przypadku zranienia musimy uzbroić się w cierpliwość i dać czas naszej skórze na powrót do zdrowia- niestety nie zawsze w niemienionej formie.