Jak wrócić do sprawności po chorobie COVID-19?

Jak wrócić do sprawności po chorobie COVID-19Powrót do sprawności po chorobie jest niezmiernie ważny.

Wszyscy uczymy się życia w rzeczywistości covidowej, jednak jest to dużo trudniejsze dla tych, którzy przeszli zakażenie tym wirusem. Nie każdy szybko wraca do sprawności. Niektórym zajmuje to długie miesiące, a rekonwalescencja wydaje się nie mieć końca. Jak można sobie w tym okresie pomóc? Jak wrócić do sprawności po chorobie COVID-19?

Trudny powrót do zdrowia po chorobie

Chociaż COVID-19 wywrócił do góry nogami naszą rzeczywistość, to wciąż na wiele pytań związanych z tym wirusem trzeba odpowiedzieć: „to zależy”. Tak samo jest z rekonwalescencją po przebyciu choroby.

Niektórym potrzeba tygodnia spędzonego w łóżku, aby po chorobie wrócić do swojej rutyny. Inni walczą o sprawność nawet miesiącami. Nie ma więc żadnej uśrednionej liczby dni, po której każdy będzie w 100% sprawny. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób choroba przebiegła. Im ciężej, tym trudniejszy i dłuższy powrót do normy.

Co może nam doskwierać po przebyciu choroby?

Osoby, które przebyły COVID-19, nazywamy ozdrowieńcami. Jest to dobre określenie, bo chociaż u takich osób nie występują już sztandarowe objawy SARS-CoV-2 (gorączka, kaszel), to wcale nie muszą być całkowicie sprawne, czyli wyleczone. Efekty przebycia tej choroby mogą się utrzymywać jeszcze długo. Jakie?

Nieprzyjemne dolegliwości po przebyciu COVID-19 są różne, a ich wystąpienie zależy od wielu czynników. Pacjentom najczęściej doskwiera przewlekłe zmęczenie. Ciało zdaje się nie mieć siły na proste czynności, co uniemożliwia szybki powrót do normy.

Mogą występować także problemy z płucami. Objawiają się one np. szybko zadyszką mimo niewielkiej aktywności, problemami z oddechem czy sercem. U części pacjentów występują również dolegliwości neurologiczne.

Różnorodność tych problemów nie ułatwia powrotu do zdrowia. Istnieje jednak kilka rzeczy, dzięki którym możemy sobie pomóc.

Jak wrócić do sprawności po chorobie COVID-19?

  • Ćwiczenia

Rząd przygotował „zestaw ćwiczeń fizycznych po opuszczeniu szpitala”. Są to proste aktywności, które można wykonywać, aby zmusić ciało do ruchu i odzyskania sił. Niemniej, w ciężkich przypadkach radzi się wizytę u specjalisty rehabilitanta. Jest to zalecane zwłaszcza dla osób starszych oraz tych, którzy ciężko przebyli chorobę.

Co ważne, rehabilitację po COVID-19 można odbyć również na NFZ, także w specjalistycznych gabinetach. Wystarczy jedynie sprawdzić, które placówki oferują taką pomoc w powrocie do sprawności, wyszukując „rehabilitacja Łódź NFZ” lub inne adekwatne hasło. Przed wizytą prawdopodobnie konieczny będzie wywiad telefoniczny.

  • Odpowiednia dieta

Szybciej odzyskamy siły, jeśli dostarczymy ciału wartościowego paliwa. W tym celu należy spożywać produkty nieprzetworzone, w tym dużo warzyw i produktów pełnoziarnistych. Warto zrezygnować z alkoholu i innych używek. Należy mieć dużo płynów.

  • Aktywność dla mózgu

W przypadku problemów z koncentracją lub pamięcią specjaliści zalecają trening mózgu. Warto sięgnąć po puzzle, krzyżówki, książkę czy łamigłówki.

Pamiętaj, aby w razie dolegliwości bólowych czy napadów duszności niezwłocznie skonsultować się z lekarzem!

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby