Jak uzupełnić brakujący ząb?

Dentysta WarszawaTwój dentysta pomoże Ci w uzupełnieniu braków w uzębieniu.
Jeśli pacjent stracił ząb, dentysta może zaproponować różne możliwości uzupełnienia luki w uzębieniu. Można zastosować implant z koroną lub most protetyczny. Co wybrać?

Szymon Chełstowski, gabinet Twój Dentysta, Grójec

Utrata zęba to nadal problem wielu osób. Choć coraz lepiej dbamy o zęby, może się ona zdarzyć każdemu. Zęby tracimy nie tylko z powodu próchnicy, ale także na skutek urazów mechanicznych. Czasem ząb wypada od razu na skutek uderzenia, a czasem pęka – jednak w taki sposób, że nie można go uratować. Jeśli pęka nie tylko korona, ale także korzeń, zachowanie naturalnego zęba często jest niemożliwe i stomatolog może zdecydować o jego usunięciu. Do utraty zębów przyczynia się też resorpcja korzenia. W takim przypadku korzeń ulega stopniowemu zanikowi, a jego miejsce zastępuje ziarnina. Do resorpcji często dochodzi po urazach mechanicznych, w wyniku których ząb nie wypada od razu. Jednak powstałe uszkodzenie rozpoczyna proces, który doprowadza do wypadnięcia zęba, gdy skracający się korzeń przestanie utrzymywać ząb w kości.

Uzupełnienie braków w uzębieniu – implant czy most

Implant do stosunkowo droga metoda uzupełniania braków z uzębieniu, ale jednocześnie otwierająca wiele możliwości. Jeśli pacjentowi brak jednego zęba, stomatolog może wykonać implant i zamocować na nim koronę. Im pacjent młodszy tym wykonanie implantu ma większe szanse na powodzenie. Należy pamiętać, że wszczepienie implantu obarczone jest pewnym ryzykiem niepowodzenia. Może się nie udać, jeśli kość w miejscu mocowania implantu ma niską gęstość lub korzenie sąsiednich zębów objęte są infekcją. Implant może też wymagać usunięcia jeśli pacjent nie będzie przestrzegał zaleceń pozabiegowych – np. będzie zbyt szybko poddawał implant obciążeniu poprzez wywieranie nacisku.

Jeśli operacja wszczepienia implantu się uda, można go wykorzystywać na różne sposoby. Może być nie tylko podstawą mocowania korony, ale także mostu protetycznego lub protezy stałej, jeśli trzeba uzupełnić większe luki w uzębieniu od razu lub w przyszłości. Korony na implancie można wymieniać, dzięki czemu pacjent może zachowywać przez lata spójność koloru korony z sąsiadującymi zębami.

Most protetyczny

Mosty protetyczne pozwalają uzupełnić braki jednego lub kilku zębów bez zastosowania implantów (choć rozwiązania te można łączyć). Most protetyczny składa się z filarów i przęsła. Rolę filarów pełnią zęby sąsiadujące z luką w uzębieniu. Do nich przymocowane jest przęsło, czyli element zastępujący naturalny ząb. Most może mieć więcej niż jedno przęsło – można więc nim wypełnić miejsce po dwóch naturalnych zębach.

Most protetyczny

Most protetyczny doskonale uzupełnia braki w uzębieniu.

Wady i zalety mostów protetycznych

Mosty najczęściej porównuje się z implantami oraz protezami ruchomymi, ponieważ wykonuje się je w tym samym celu, czyli aby uzupełnić brak zębów. Mosty i implanty łączy to, że stanowią komfortowe stałe uzupełnienie braku zęba, które nie wymaga wyjmowania na noc, w przeciwieństwie do ruchomych protez.

Wadą mostu jest to, że pod przęsłami z czasem następuje ubytek tkanki kostnej, ponieważ most nie przenosi podczas żucia nacisku na kość tak jak naturalny ząb lub implant. Założenie mostu wymaga też opracowania koron sąsiadujących z luką zębów – jeśli odbywa się to przy okazji ich leczenia nie jest to problemem, ale spiłowanie koron zdrowych zębów jest pewnego rodzaju stratą. Jednocześnie most ma wiele zalet: pozwala uzupełnić braki w przypadku pacjentów, którym nie można wszczepić implantu, może być wzmocnieniem dla leczonych kanałowo zębów filarowych, pozwala uzupełnić miejsce po więcej niż jednym zębie, a także nie powoduje żadnych problemów z mową i odczuwaniem smaku (co zdarza się w przypadku protez ruchomych).

Dentyści stosują obecnie wiele rodzajów mostów protetycznych, m.in.:

• pełnoceramiczne ,

• kompozytowe,

• ceramiczne na podbudowie (metalowej, złotej, cyrkonowej).

 

Więcej informacji o mostach protetycznych na blogu Gabinetu Dentysta Grójec