Jak tanim kosztem wyremontować mieszkanie?

Wzornik kolorów

Seniorzy bardzo często myśl o remoncie odkładają na dalszy plan. Związane jest to głównie z kosztami, jakie tego typu prace ze sobą niosą. W tym artykule przedstawiamy kilka sposobów na tanie wyremontowanie mieszkania.

Sporządzenie planu działania

Pierwszym i najważniejszym krokiem, po podjęciu decyzji o remoncie mieszkania, jest sporządzenie dokładnego planu prac. Dobrze wykonany plan skutkuje obniżeniem kosztów remontu nawet o kilkadziesiąt procent. Jest to bardzo dużo wziąwszy pod uwagę, że emerytury i renty nie są zbyt wysokie.

Wykonanie planu prac remontowych

To jak będzie wyglądał nasz plan prac, zależy głównie od tego, czy chcemy delikatnie odświeżyć pomieszczenia czy kapitalnie je wyremontować.

Zastanówmy się, jakie prace są naprawde niezbędne i powinny zostać wykonane w pierwszej kolejności. Zróbmy listę i uszeregujmy ją w taki sposób, by priorytetem były prace najistotniejsze. Nie warto tracić czasu i pieniędzy na wymianę mebli lub karniszy w domu, jeśli ściany są w opłakanym stanie.

Narzędzia malarskie - pędzle, wałki, taśma malarska

Samodzielnie wyremontować mieszkanie czy wynająć ekipę remontowo budowlaną?

Większość prac seniorzy mogą wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziny i znajomych. Na malowaniu można oszczędzić od 8-11 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni, a na ułożeniu paneli ok 20 zł/m². Pieniądze te można z powodzeniem zainwestować w gatunkowo lepsze materiały lub dodatki i ozdoby, które nadadzą elegancji naszemu wnętrzu.

Część zadań, bardziej skomplikowanych, będziemy musieli powierzyć fachowcom. Na poszukiwania warto poświęcić trochę czasu. Znalezienie dobrej i taniej ekipy nie jest zadaniem łatwym, ale z pewnością wykonalnym. Rozsądnym posunięciem będzie zasięgnięcie opinii rodziny lub znajomych. Być może ktoś z nich zetkną się z firmą godną polecenia, która w stosunkowo niskiej cenie wykona tę część prac, którą z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie samodzielnie zrealizować.

Pani w ubraniu roboczym z piłą ręczną

Sporządzenie budżetu

Niezależnie od tego, czy zamierzamy sami wyremontować mieszkanie czy zatrudnić do tego specjalistów, bardzo ważnym elementem jest kosztorysowanie. Ustalmy na początku, jaki budżet przeznaczymy na remont, a następnie oszacujmy koszt materiałów budowlanych oraz pomocy fachowców. Należy przy tym pamiętać, że np. do pomalowania ścian potrzebna będzie nie tylko farba, ale także grunt, pędzle, taśmy i folie malarskie itp. Warto przeglądnąć oferty kilku sklepów i hurtowni. Ceny materiałów w różnych miejscach mogą się znacznie między sobą różnić. Jest do dobry sposób na zaoszczędzenie sporej sumy.

Wykonany kosztorys z pewnością nie sprawdzi się w 100 %. Będziemy mieć jednak świadomość z jakimi kwotami możemy mieć do czynienia, kiedy już zaczniemy prace remontowe. Budżet warto zawyżyć o 10-15%, tak by nie zaskoczyły nas nieprzewidziane wydatki.

Otwarty portfel z pieniędzmi

Jak sfinansować remont mieszkania

Najkorzystniejszym z punktu finansowego rozwiązaniem jest pokrycie kosztów remontu mieszkania z własnej kieszeni. Nie ponosimy wtedy żadnych dodatkowych kosztów związanych z odsetkami, prowizją i marżą banków.

Seniorzy, którzy nie posiadają specjalnie na ten cel zgromadzonych oszczędności, mogą pokusić się o wzięcie kredytu. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę kilka opcji.

Kredyt hipoteczny

Jest on stosunkowo nisko oprocentowany, jednak uzyskanie go wymaga wielu wizyt w banku, masy formalności i dłuższego czasu oczekiwania. Jeżeli zależy nam na minimalizacji kosztów oraz nie spieszy się nam z remontem mieszkania warto wybrać to rozwiązanie. Należy przy tym zaznaczyć, że ten typ kredytu można wziąć tylko na materiały budowlane i środki trwałe.

Kredyty gotówkowe

Najczęstsza forma finansowania prac remontowych. Oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku kredytów hipotecznych, ale okres oczekiwania jest znacznie krótszy. Szybkie pożyczki gotówkowe brane poza bankami nie wpłyną raczej korzystnie na ograniczenie kosztów remontu.

Zakup materiałów w promocyjnych cenach

Dobry sposobem na ograniczenie kosztów remontu jest wyszukiwanie materiałów budowlanych w promocyjnych cenach. Markety budowlane i hurtownie stosunkowo często przeceniają część swojego asortymentu, aby przyciągnąć nowych klientów. Nie dajmy się jednak nabrać na samo hasło „Promocja”. Dokładnie sprawdźmy i porównajmy ceny w kilku miejscach. Może okazać się, że produkt przeceniony jest w rzeczywistości droższy niż u konkurencji.

Rusztowanie przestawne

Praca na drabinie może być niebezpieczna dla seniora. Warto rozważyć wynajęcie na czas remontu przenośnego rusztowania.

Miej kontrolę nad kosztami

Po rozpoczęciu remontu mieszkania, od samego początku i na bieżąco kontrolujmy wydatki. Spisujmy, ile wydaliśmy na materiały i narzędzia oraz pracę fachowców. Trzymanie się wcześniej sporządzonego kosztorysu pozwoli uniknąć finansowych niespodzianek. Stosując się do powyższych reguł z pewnością tanio wyremontujemy mieszkanie.