Jak stosować aparaty na bezdech senny – CPAP

Bezdech senny infografikaNa bezdech senny pomocny jest aparat CPAP.
Ostatnie postępy w technologii medycznej znacznie poprawiły wydajność aparatów na bezdech senny, znanych jako CPAP, czyli korzystanie z ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Dla przypomnienia mowa na temat urządzeń, które pomagają osobom z obturacyjnym bezdechem sennym, oddychać częściej w nocy, co skutkuje lepszym, głębszym snem, często z mniej kłopotliwym aktem chrapania.

CPAP – jak działa i dlaczego jest potrzebny na bezdech senny? 

U osoby cierpiącej na bezdech senny drogi oddechowe zwężają się lub zapadają podczas snu, powodując spadek poziomu tlenu, co z kolei powoduje, że mózg budzi tą osobę na krótką chwilę, w celu ponownego otwarcia dróg oddechowych. Jest to nie tylko dolegliwość zaburzająca jakość snu, ale może również zwiększyć reakcję organizmu na stres, co zwiększa ryzyko rozwoju niebezpieczeństw, takich jak:

  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • zawał serca,
  • udaru mózgu.

 

Aparat na bezdech senny CPAP działa poprzez wdmuchiwanie powietrza do gardła przez maskę, delikatnie zwiększając ciśnienie powietrza w gardle i zapobiegając zwężeniu dróg oddechowych. Urządzenie oferuje kilka korzyści, takich jak zmniejszone zmęczenie w ciągu dnia, lepsze skupienie, niższe ciśnienie krwi oraz niższe ryzyko chorób serca i innych chorób.

Aparat na bezdech senny – jak stosować go w prawidłowy sposób?

Jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby upewnić się, że urządzenie jest skuteczne. Po pierwsze, ważne jest, aby uszczelnienie nad drogami oddechowymi było wystarczające, aby umożliwić ciągłe ciśnienie powietrza z urządzenia. Istnieje kilka odmian maski CPAP, w tym nosowa lub pełna, i są one w wielu kształtach i rozmiarach, dlatego najlepiej wypróbować kilka z https://mfzaar.pl/ i sprawdzić, który styl najlepiej pasuje do twarzy, dopiero wtedy będzie można liczyć na prawidłowe użytkowanie tejże opcji.

Jeśli cierpisz na bezdech senny poszukaj urządzeń z nawilżaczem, ponieważ przepływ powietrza z CPAP może wysuszyć usta i nos. Niektóre maszyny mają teraz wbudowane grzejniki, które najpierw ogrzewają wilgotne powietrze, co zdaniem wielu osób podnosi komfort użytkowania.

Używanie wody destylowanej zapobiegnie gromadzeniu się naturalnych minerałów w stosowanej w niej wodzie, co przełoży się na efektywność użytkowania. Możesz wyczyścić urządzenie CPAP na różne sposoby, ale najlepiej w tej kwestii zaufać instrukcji od producenta. Maskę należy myć codziennie lub od razu po każdym użyciu.