Jak skutecznie leczyć ból kręgosłupa?

kręgi kręgosłupaBól kręgosłupa nie należy do przyjemnych.

Z bólem kręgosłupa (bólem pleców) zmaga się nawet 84% Polaków, z czego niestety zaledwie połowa decyduje się na leczenie. Tymczasem nieleczony ból kręgosłupa nie tylko obniża komfort życia chorego, ale może też prowadzić do niedowładów. W końcu chory traci możliwość normalnego funkcjonowania, a wypełnianie codziennych obowiązków przychodzi mu z ogromną trudnością.

Skuteczność leczenia bólu kręgosłupa w dużym stopniu zależy od momentu rozpoczęcia terapii. Im szybciej chory podejmie leczenie, tym większa szansa na poprawę stanu zdrowia i uniknięcie interwencji chirurgicznej. Natomiast im dłużej chory będzie zwlekał z podjęciem jakichkolwiek kroków, tym większe ryzyko dłuższego i niestety mniej skutecznego leczenia. Warto mieć świadomość, że zmiany w kręgosłupie same nie znikną, a co za tym idzie – ból nie ustąpi, jeśli szybko nie rozpoczniemy właściwej rehabilitacji.

Co jest najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa?

Winowajcą najczęściej okazuje się siedzący tryb życia. Nasze ciało, w tym układ kostny, potrzebuje bowiem ruchu, aby zachować zdrowie. Co więcej, często sami  doprowadzamy do problemów z kręgosłupem, przyjmując niewłaściwą pozycję podczas siedzenia, np. przed komputerem.

Według danych literaturowych nawet 90% ludzi na świecie przynajmniej raz w życiu doświadczyło bólu kręgosłupa. U niektórych dolegliwości bólowe ustępują samoistnie. U większości znikają jednak tylko na chwilę, by znów powrócić – często bardziej nasilone.

Ból kręgosłupa – Najważniejsze, by poznać jego przyczynę

Gdy boli nas kręgosłup, w pierwszym odruchu sięgamy po środki przeciwbólowe. Niestety w ten sposób jedynie „tuszujemy” prawdziwy problem. Leki przeciwbólowe mają zwykle efekt krótkotrwały. W dodatku jeśli stosujemy je przez dłużysz czas, w końcu przestają nam pomagać. Warto, abyśmy uświadomili sobie, po co właściwie odczuwamy ból. W ten sposób nasz organizm próbuje nas poinformować, że dzieje się z nim coś złego. Gdy dokuczają nam bóle kręgosłupa, powinniśmy więc zastanowić się (oczywiście wraz ze specjalistą), jak możemy ten ból wyeliminować bez użycia leków przeciwbólowych oraz co je wywołuje.

Dlaczego boli mnie kręgosłup? Jak poznać odpowiedź?

Diagnostykę przyczyn bólu kręgosłupa najczęściej zaczyna się od badań obrazowych – RTG oraz tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Na podstawie wyników tych badań lekarz może wysnuć pewne przypuszczenia co do przyczyny bólu kręgosłupa. Nie da jednak jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego pacjenta boli kręgosłup. W tym celu musi przeprowadzić dokładny wywiad lekarski. Chory powinien udać się również do fizjoterapeuty, który przeprowadzi diagnostykę funkcjonalną.

Ból kręgosłupa – Jak z nim walczyć?

Leczenie bólu kręgosłupa powinno opierać się na odpowiednio dobranej fizjoterapii – nieinwazyjnej i zarazem bezpiecznej dla chorego. W leczeniu bólu kręgosłupa bardzo ważne będą zarówno ćwiczenia ruchowe (kinezyterapia), jak i zabiegi z użyciem urządzeń wykorzystujących bodźce fizyczne (fizykoterapia). Jedną z najskuteczniejszych form walki z bólem kręgosłupa jest pole magnetyczne niskich częstotliwości. Sprawdza się ono nawet przy ostrych bólach, przynosząc szybką ulgę choremu. Dzieje się tak, ponieważ pole magnetyczne przenika przez całe ciało i dociera do błon komórkowych – dotlenia je i odżywia, czym przyczynia się do złagodzenia bólu.

Aby leczenie było skuteczne, parametry zabiegu powinny być jednak dobrane indywidualnie do potrzeb danego pacjenta. Ważny jest bowiem zarówno kształt fali, natężenie, częstotliwość, jak i czas trwania samego zabiegu. Dobrze, aby odbywał się on na nowoczesnym sprzęcie posiadającym wszystkie niezbędne certyfikaty.

Niestety zabiegom z użyciem pola magnetycznego świadczonym na NFZ daleko do ideału.
U pacjentów z różnymi schorzeniami często stosuje się te same programy, a sam zabieg trwa nie więcej niż 10-15 minut. W ten sposób ośrodki medyczne na pewno nie wykorzystują rzeczywistego potencjału tej metody leczenia – bólu kręgosłupa i nie tylko.

Materiał od: Asklepios, www.asklepios.org.pl