Jak rozpoznać nerwicę i kiedy ją zacząć leczyć?

nerwica objawyJak rozpoznać nerwicę? Rozpoznanie nerwicy jest trudne.
Często słyszymy, że „ktoś zaraz dostanie nerwicy”, kojarzymy to ze złością, agresją, ale czy wiemy co w rzeczywistości oznacza ten termin? Faktycznie w obecnych czasach nastąpił zdecydowany wzrost zaburzeń nerwicowych fachowo nazywanych lękowymi, jednak pomimo to termin ten jest zdecydowanie nadużywany. Osoby chore na to zaburzenia lękowe bardzo cierpią, każda najmniejsza rzecz może wywołać u nich stres nieadekwatny do sytuacji.Czym w takim razie charakteryzuje się ta choroba, i w jaki sposób możemy sprawnie ją rozpoznać i leczyć?

Nerwica objawy

Nerwica to grupa przeróżnych dolegliwości, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Pojawiają się one na skutek przeżywanych emocji. Osoba cierpiąca na zaburzenia nerwicowe odczuwa silny lęk oraz napięcie które wywołuje również dolegliwości fizyczne. Obecne czasy sprzyjają rozwojowi nerwicy, dlatego też stała się ona jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Niezależnie od statusu społecznego jaki posiadamy bądź zawodu jakiwykonujemy mogą nas dosięgnąć zaburzenia nerwicowe, powodujące znaczny dyskomfort i utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Wiedza na temat jak odróżnić nerwicę od innych schorzeń jest bardzo wartościowa. Dzięki niej możemy szybciej udać się do właściwego specjalisty i uporać się z trudnościami tym samym polepszając jakość życia.

Nerwica fachowo nazywana zaburzeniami lękowymi to zaburzenie psychiczne nie posiadające podłoża organicznego. Oznacza to, iż nie jest wykrywalne za pomocą badań, jedynie na podstawie tego co pacjent wnosi na spotkanie, jak się czuje i jak odbiera rzeczywistość. Pacjent cierpiący na to zaburzenie jest świadomy, iż to co przeżywa ma charakter chorobowy. Zachowanie pacjenta nie odbiega znacznie od norm społecznych.

Jak rozpoznać nerwicę?

Rozpoznanie nerwicy jest trudne, ponieważ ujawnia się ona pod postacią różnych dolegliwości, które w dużej mierze zależne są od osobowości chorego. Jednym z głównych symptomów nerwicy jest długotrwałe, przewlekłe uczucie lęku. Innymi często występującymi dolegliwościami występującymi u osób chory są:

  • ból żołądka
  • ból głowy
  • ból kręgosłupa
  • kołatanie serca
  • uczucie duszności
  • uderzenia gorąca
  • zgrzytanie zębami
  • trudności z nadciśnieniem.

Jest to zaburzenie trudne do zdiagnozowania z racji wielu dolegliwości somatycznych jakie mu towarzyszą. Ważna jest szybka reakcja pacjenta i udanie się po pomoc do specjalisty. Leczenie nerwicy często polega na podawaniu środków farmakologicznych, jednak to nie wystarczy, aby skutecznie pokonać chorobę. Leki nie rozwiążą trudności jakie przeżywa chory i nie uwolnią Go od choroby. Psychoterapia pozwala na przepracowanie doświadczanych emocji i naukę radzenia sobie z nimi w skuteczny sposób.

Najczęstsze przyczyny nerwic

Najczęściej do głównych przyczyn nerwicy zalicza się długotrwały stres, trudne wydarzenia, urazy psychiczne, uczucie presji oraz konflikty wewnętrzne. Właśnie po to, by rozwiązać te trudności powinniśmy udać się do specjalisty który pomoże nam się z Nimi uporać w skuteczny i profesjonalny sposób.

Antoni Kępiński, polski psychiatra wyróżnia następujące rodzaje nerwicy:

  1. Nerwica lękowa, charakteryzująca się występowaniem rożnego rodzaju fobii
  2. nerwica neurasteniczna, w której występuje nadmierne uczucie zmęczenia i spowolnienie procesów poznawczych
  3. nerwica hipochondryczna, czyli odczuwanie różnego rodzaju objawów i wmawianie sobie choroby
  4. nerwica depresyjna związana ze stałym obniżeniem nastroju
  5. nerwica anankastyczna (nerwica natręctw) związana z wewnętrznym przymusem wykonywania jakiś czynności
  6. nerwica histeryczna polegająca na przesadnej ekspresji siebie

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy jest ściśle powiązane z jej typem. Konsultacja ze specjalistą to podstawa na drodze do poprawy swojego funkcjonowania. Psychoterapeuci specjalizujący się w pracy z osobami dotkniętymi zaburzeniami nerwicowymi dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu szybko pomogą nam zaplanować ścieżkę zmian potrzebnych do uporania się ztrudnościami. Współpraca z psychologiem jest kluczowa, aby jak najszybciej powrócić do zdrowia. Specjalista pomoże nam zmienić nastawienie do życia, sposobów radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami oraz odwracania uwagi od nieracjonalnego lęku.