Jak rozpoznać apartament

apartament kawalerka warszawaApartament to nie zwykła kawalerka.

W ofertach z branży nieruchomości coraz częściej spotykamy słowo „apartament”. Problem polega na tym, że wiele z nich z prawdziwym apartamentem nie ma nic wspólnego. To zwykle lokale, które wyróżnia współczesne budownictwo i nieco wyższy standard od przeciętnego M. Tymczasem apartament to zespół cech i udogodnień, które mocno odbiega od propozycji lokalowych, dostępnych na rynku nieruchomości.

Skąd nieporozumienie?

Zarówno deweloperzy, jak i osoby, sprzedające nieruchomości na rynku wtórnym chętnie nadużywają prestiżowych określeń. Apartament w Warszawie brzmi dostojnie, choć w praktyce często oznacza mieszkanie w ładnej okolicy. Stosowanie tego określenia może być swoistą kalką z języka angielskiego, w którym „apartment” oznacza po prostu mieszkanie. Jednak zwykle jest ono używane w celu sztucznego podniesienia prestiżu lokalu. Prawdziwe apartamenty nie są dostępne w szerokiej sprzedaży a jedynie u wybranych pośredników.

Powierzchnia i nie tylko

Apartament w Warszawie jak Park Place 3 to lokal przestrzenny zarówno w pionie jak i poziomie. Zwykle ma około 3 metry wysokości i minimum 100 metrów kwadratowych powierzchni. Bywają wyjątki dotyczące metrażu, jeśli tylko spełniają pozostałe wymogi bycia apartamentem. Oprócz standardowych pomieszczeń taki lokal posiada dodatkowe, jak garderoba, dodatkowe łazienki, balkon, taras czy ogród zimowy. Standardem jest miejsce garażowe (często nawet dwa), komórka lokatorska lub piwnica. Całość mieszkania powinna być spójna, więc zaprojektowana przez architekta wnętrz, korzystającego z materiałów o podwyższonym standardzie. Ważna jest prestiżowa lokalizacja, estetyczny widok, ale także estetyka wykonania budynku i jego elewacji.

Apartament w Warszawie wyróżniają również zagospodarowany dach, na przykład tarasem z zielenią, cicha winda, recepcja oraz usługi typu concierge, czyli możliwość rezerwacji stolika w restauracji, kupno biletów do kina i innych instytucji.