Jak rozbudzić kreatywność u dziecka?

Sposoby na kreatywnośćJak rozbudzić kreatywność u dziecka?

Kreatywność to obecnie jedna z najbardziej pożądanych cech. Osoby kreatywne zdecydowanie lepiej radzą sobie w szkole i w pracy, a także potrafią aktywniej spędzać wolny czas. Z tą umiejętnością nie można się urodzić – trzeba ją nabyć. Dlatego warto już od najmłodszych lat pobudzać dziecko do stosowania oryginalnych i niestandardowych rozwiązań. Z pomocą mogą przyjść babcia i dziadek, z którymi dzieci spędzają wolny czas w czasie pracy rodziców.

Kreatywność – co to takiego?

W psychologii określenie to oznacza zdolność do tworzenia nowych, nieszablonowych koncepcji, idei i rozwiązań. Umiejętność ta wiąże się z wykorzystywaniem wyobraźni oraz nieustannym dążeniem do stworzenia czegoś unikatowego i oryginalnego. Zdaniem specjalistów kreatywne myślenie uwarunkowane jest kilkoma czynnikami. Przede wszystkim potrzebna jest do tego wewnętrzna motywacja i upór w dążeniu do celu, a także umiejętność niezniechęcania się po pierwszych porażkach i niepowodzeniach. Duży wpływ na rozwój kreatywności ma także twórcze myślenie, które powoduje, że osoba widzi dany przedmiot w zupełnie innym świetle niż inni.

Sposoby na rozwój kreatywności u dziecka

Wszystkie wspomniane wyżej cechy kreatywności można zacząć już wypracowywać w dzieciństwie. Konieczne jest jednak poświęcenie na to odpowiedniej ilości czasu, bez nacisków i niepotrzebnej presji. W wieku przedszkolnym można starać się wypracowywać to poprzez zabawy w stylu „co by było, gdyby”, w których dziecko musi spróbować odpowiedzieć na trudne pytania, np. co by było, gdyby słońce było niebieskie. Kreatywności sprzyjają także rysowanie, wyklejanie i malowanie farbami oraz tworzenie dekoracji, np. ze zużytych słoiczków oraz zebranych w czasie spacerów liści, kasztanów, żołędzi i kwiatów. W przypadku dzieci w wieku szkolnym fantastycznym sposobem jest też wizyta w miejscach takich jak interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków – HistoryLand, które odwiedza wiele wycieczek szkolnych. Odwiedzenie centrum to nie tylko okazja do poznania najważniejszych faktów na temat przeszłości kraju, ale także do skorzystania z interaktywnych gadżetów, np. gogli VR, które pozwalają zdobyć wiedzę za pomocą kilku zmysłów.

Zalety bycia kreatywnym

Zdolność to szukania niezwykłych rozwiązań, a co za tym idzie, pomysłowość, ułatwiają codzienne życie. Przede wszystkim taka postawa sprzyja optymizmowi i pozytywnemu podejściu do zadań. Kreatywne dzieci także lepiej radzą sobie z nauką. I nie chodzi tu wcale o to, że szybciej zdobywają wiedzę. Po prostu rzadziej się poddają, a do tego są bardziej zmotywowane do poznania czegoś nowego i spróbowania swoich sił w określonych zadaniach.

Kreatywność wypracowywana latami skutkuje w dalszej przyszłości – oryginalne pomysły doceniane są przez większość pracodawców