Jak radzić sobie z krytyką?

Jak radzić sobie z krytykąKrytyka konstruktywna. Na czym polega taka krytyka?

Nikt z nas nie lubi krytyki. Jej odbiór ściśle zależy od sposobu przekazu. Krytyka przekazana łagodnie i konstruktywnie, choć nieprzyjemna, może wspierać w rozwoju. Krytyka całościowa i agresywna sprawi, że się odetniemy w poczuciu urazy.

Kto nigdy nie słyszy krytyki?

Jedyna osoba, która nigdy nie słyszy krytyki, to taka, która nie podejmuje żadnych wyzwań. Życie społeczne wiąże się z wystawieniem samego siebie na ocenę i ewentualną pochwałę lub krytykę. Zdarza się jednak że otrzymana krytyka nas zasmuca, złości i zatrzymuje w miejscu.

Zobacz jak radzić sobie z krytyką:

PAMIĘTAJ, ŻE TO NIE JESTEŚ CAŁY TY – nawet jeżeli otrzymałeś krytykę zasłużenie, pamiętaj, że jesteś dużo bardziej złożony niż ta jedna sytuacja. To, że raz zrobiłeś coś źle nie znaczy, że cały jesteś zły. Być może ktoś skrytykował twoje działanie, ale nie Ciebie. To ważne, aby pojedyncza krytyka nie naruszała twojej całościowej samooceny

PRZYJMIJ JĄ – kiedy ktoś Cię krytykuje nie trać zbyt wiele energii na tłumaczenie się. Jeżeli doszło do nieporozumienia, sprostuj je. Jednak pamiętaj, że tłumaczenie się w takiej sytuacji to ogromny wydatek emocjonalny a rzadko przynosi korzyści. W każdej krytyce jest jakaś lekcja. Jaką lekcję możesz wyciągnąć tym razem? Taką postawą pokażesz swoją siłę.

POSTARAJ SIĘ ZROZUMIEĆ KRYTYKA – krytyka często antagonizuje nas wobec osoby, która ją wypowiada. Nie dopuść, aby chwila niepowodzenia wpłynęła źle na twoją samoocenę i relację z osobą, która ją wypowiada. Jeżeli ktoś przekazuje ci trudne słowa najprawdopodobniej dla niego to też nieprzyjemna sytuacja.

POSZUKAJ WSPARCIA PSYCHOTERAPEUTYterapeuta stworzy z Tobą bezpieczną relację, która będzie napełniać Cię siłą. Psychoterapia pomaga w radzeniu sobie z krytyką. Ważne, aby Twój terapeuta miał odpowiednie kwalifikacje. Jeżeli terapia stacjonarna jest dla Ciebie kłopotliwa pamiętaj, że istnieje terapia online. Decydując się na terapię online warto skorzystać z dużego serwisu, który weryfikuje wykształcenie terapeutów i gwarantuje bezpieczeństwo płatności. Przykładem takiego serwisu jest trzymsie.pl