Jak prawidłowo przechowywać jedzenie po Świętach?

Jak prawidłowo przechowywać żywnośćJak prawidłowo przechowywać jedzenie po Świętach

Jak co roku obiecałeś sobie, że tym razem przygotujesz mniej jedzenia i podobnie jak 12 miesięcy temu zostałeś z wielką ilością świątecznych przysmaków? A może nie chcesz, żeby pozostałości z Wigilijnego stołu szybko się zmarnowały? Sposobem na zachowanie ich w jak najdłuższej świeżości jest prawidłowe przechowywanie żywności.

Pamiętaj o czystości lodówki

Lodówka to w okresie przedświątecznym i świątecznym najbardziej eksploatowany sprzęt w całym domu. Ciągłe otwieranie i zamykanie oraz przechowywanie w niej sporej ilości jedzenia powodują, że obniża się w niej temperatura. To z kolei sprawia, że rozwijają się w niej bakterie przyśpieszające psucie się jedzenia. Jaka jest recepta na to? Niestety, ale tuż po Świętach (a najlepiej już w ich trakcie) konieczne będzie dokładne umycie lodówki. Czym to zrobić? Sprawdzi się woda z dodatkiem płynu do naczyń lub woda z sodą oczyszczoną. Półeczki najlepiej przetrzeć czystą ścierką, np. z mikrofibry.

Kup dobre pojemniki

Wiele osób wkłada do lodówki garnki lub patelnie z jedzeniem. Nie jest to do końca najlepsze rozwiązanie, bo naczynia te zajmują dużo miejsca. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są pojemniki na żywność. Przed Bożym Narodzeniem warto więc wyposażyć się w kilka nowych. Jakie będą najlepsze? Przede wszystkim pojemniki ze szkła hartowanego, które można dostać w sklepie https://zasmakujradosci.pl/pojemniki-na-zywnosc. Są one w pełni ekologiczne, szkło nie wchodzi w kontakt z żywnością, a do tego nie przejmuje jej zapachów. To bardzo istotne, zwłaszcza w przechowywaniu ryb, mięs i sałatek, które charakteryzują się dość intensywnym aromatem. Nieco tańszą opcją są pojemniki z tworzywa sztucznego – one jednak dość szybko się niszczą i odbarwiają. Najlepiej wykorzystywać je do przechowania ciast. Czy zawsze trzeba używać pojemników? Jeśli danie znajduje się w szklanym półmisku, można przykryć je silikonową pokrywką lub folią aluminiową (w przypadku wędlin lub serów). Pod żadnym pozorem nie można ich pozostawać odkrytych!

Układaj w lodówce żywność z głową

Nie wystarczy samo umycie lodówki i pojemniki. Ważne jest też prawidłowe ich ułożenie. Na drzwiach lodówki panuje najwyższa temperatura – nie można wiec kłaść na niej ryb oraz świeżego mięsa. Na nie jest miejsce w najzimniejszej części lodówki – na najniższej półce (nie w szufladach – to obszar dedykowany warzywom i owocom). Z kolei ugotowane mięso i ciasta powinny znaleźć się nieco wyżej. Szczytowa półka to z kolei miejsce na serki, wędliny i pasztety.