Jak prawidłowo dbać o buty?

buty ze skoryCzyste buty świadczą dobrze o człowieku.

Buty.

– Buty dla seniora są czymś więcej wartym niż dla młodszego pokolenia. Senior buty szanuje i o nie dba. Senior nie kupuje obuwia, którego nie można naprawić. Buty na sezon to nie buty dla seniora! Seniorzy są moją największą Klientelą. Rozumiem ich podejście do butów. Najczęściej wymieniane są fleki. – mówi szewc Szymon z Warszawy.

Jak dbać o buty skórzane?

Żeby dbać o buty potrzebne są akcesoria, które seniorzy zapewne lepiej znają niż młodzież. Niezbędnym, ale zapomnianym urządzenie są prawidła do butów. Prawidła służą do utrzymania prawidłowej formy obuwia. To niezwykle ważne w szczególności jeśli chodzi o obuwie skórzane. Prawidła stosuje się w czasie nie używania obuwia oraz podczas suszenia butów po przemoknięciu. Nieużywane buty po sezonie warto trzymać w pudełkach do butów lub organizerach. Dlaczego? Żeby się nie kurzyły i nie traciły koloru. Dobry rozwiązaniem również są organizery na buty. Zanim buty zamkniemy w pudełku oczywiście trzeba je wyczyścić. Podczas czyszczenia wyciągamy sznurówki z butów, wycieramy suchą, czystą i delikatną ściereczką do butów. Następnie pastujemy buty nakładając pastę w sposób rozważny zwracając uwagę na kolor obuwia i kremu. Pastę lub krem do butów nakładamy za pomocą szczotki do butów. Seniorzy pamiętają również metodę nakładania pasty za pomocą zwiniętej w kłębek skarpety.

Uniwersalną pastą do butów ze skóry jest pasta przezroczysta.

Z butów wyciągamy również wkładki, podpiętki, zapiętki. Po wyczyszczeniu obuwia należy je odstawić na pół godziny. Po upływie czasu można buty wypolerować oraz użyć odświeżacza do obuwia, odczekać kilka minut po czym zapakować zdekompletowane do pudełka. Buty w dawnych czasach polerowało się za pomocą starej damskiej rajstopy lub pończochy zwiniętej w kłębek. Teraz są do tego specjalne akcesoria do obuwia.

Jak dbać o buty sportowe?

Buty sportowe należy przetrzeć szmatką po użyciu, dzięki temu pozbywamy się kurzu i brudu, który nie czyszczony regularnie może być w przyszłości większym problemem do wyczyszczenia. Po użyciu warto jest zastosować odświeżacz do butów. Zabrudzone buty sportowe z materiałów syntetycznych pierzemy w niskiej temperaturze z minimalnymi obrotami w specjalnym woreczku. Producenci pralek stosują specjalne programy do prania obuwia, należy postępować zgodnie z zaleceniami. Butów nie suszymy w pobliżu kaloryfera i innych źródeł ciepła. Pranie butów jest ostatecznością, częste pranie obuwia sportowego może powodować jego zniszczenie. Szczególnie na zniszczenia narażony jest materiał siateczkowy oraz klejone łączenia podeszwy na czubku buta. Na końcu stosujemy na obuwie sportowe specjalny impregnat do butów, który będzie chronił przed zabrudzeniami zewnętrznymi.

– Buty służyłyby ludziom dłużej, gdyby każdy o nie dbał. Niestety niskie ceny butów powodują, że łatwiej jest kupić nowe buty niż o nie dbać, by służyły latami. Dbajcie o buty! – apeluje szewc Szymon z Warszawy.