Jak pomóc starszej osobie w przeprowadzce – Ważne porady

Przeprowadzka senioraJak pomóc starszej osobie w przeprowadzce

Przeprowadzka w inne miejsce to dla seniora nie łatwa decyzja, zazwyczaj z miejscem w którym żył od lat jest bardzo mocno związany. Zmiana miejsca zamieszkania, wiąże się z poznaniem nowej przestrzeni i przyzwyczajeniem się do niej. Nowe pomieszczenie, kuchnia w której niekoniecznie wszystko jest w miejscu odpowiednim dla starszej osoby, nowa lokalizacja i oczywiście nowe życie – to wszystko wymaga wielu tygodni a nawet miesięcy aby senior mógł się przyzwyczaić i swobodnie funkcjonować w nowym miejscu.

Zmiana miejsca zamieszkania najczęściej spowodowana jest chęcią wygodniejszego życia dla starszej osoby aby mogła uzyskać niezbędną w okresie starości pomoc lub mało dogodną ówcześnie lokalizacją. Mieszkanie na 3 piętrze w bloku bez windy z biegiem lat może okazać się dużym problemem często nie do przejścia. Niżej podpowiadamy jak szybko i bezinwazyjnie dla seniora zrealizować przeprowadzkę, tak aby mógł cieszyć się spokojnym i wygodnym życiem na emeryturze.

Jak przygotować się do przewozu rzeczy?

Przez wiele lat zamieszkiwania w jednym miejscu, senior z pewnością nagromadził masę rzeczy, z którymi w żaden sposób nie będzie chciał się rozstawać. Przewóz mienia w takim przypadku może stać się więc niezwykle kłopotliwe i z pewnością będzie wymagało wiele czasu. Bez odpowiedniego sprzętu i pojazdów, które ułatwią nam zadanie, sam proces zmiany miejsca zamieszkania może okazać się więc nie do przejścia a nam przysporzy nerwów i zmarnuje masę czasu. Aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych zmartwień podejdź do tematu w ten sposób:

 • Dowiedz się ile rzeczy dokładnie będzie przewożonych.
 • Posegreguj je w grupy drobiazgów i dużych gabarytów takich jak np. meble.
 • Większe elementy zmierz by wiedzieć na co możesz sobie pozwolić i które z elementów możesz umieścić w samochodzie ze sobą.
 • Dokładnie zabezpiecz każdy z przedmiotów, zwróć uwagę na delikatne elementy konstrukcji, które podczas jazdy mogą się oderwać lub ulec zniszczeniu.
 • Zabezpiecz ostre krawędzie.
 • Każdy z przedmiotów umieść w samochodzie tak aby nie obijały się o siebie, i nie przemieszczały się w czasie jazdy.

Postaraj się aby starsza osoba jak najmniej uczestniczyła w przeprowadzce…

Jak już zostało wspomniane wcześniej, dla seniora zmiana miejsca zamieszkania może być sporym wyzwaniem pod względem sentymentalnym, realizując zadanie staraj się zatroszczyć aby taka osoba jak najmniej w niej uczestniczyła. Widok pakowanych przedmiotów, wynoszenia ich z mieszkania itd może wywołać rozżalenie co w pewnym wieku, połączone z różnymi dolegliwościami może stać się wręcz niebezpieczne dla zdrowia i samopoczucia. Jeżeli nie jesteś w stanie poradzić sobie z tym zadaniem sam, skontaktuj się z dobrą firmą, doświadczeni fachowcy zrealizują to za Ciebie.

Dobra firma przeprowadzkowa – jak ją znaleźć?

Kiedy zdecydujemy się na realizację kompleksowej przeprowadzki z fachowcami, ważnym zadaniem będzie znalezienie odpowiedniej firmy, która się tym zajmie. Jak znaleźć odpowiednich specjalistów i na co zwrócić uwagę?

 1. Popytaj znajomych, którzy z tym tematem już mieli do czynienia, być może polecą Ci firmę, która ich zdaniem okazała się perfekcyjna w tym co robi.
 2. Poszukaj w internecie, znajdziesz tam masę informacji i opinii napisanych przez ludzi z konkretnej lokalizacji, jeżeli jesteś z Warszawy, szukaj firmy przeprowadzkowej z Warszawy, jeżeli mieszkasz w Krakowie to z Krakowa itd, w ten sposób zawęzisz obszar poszukiwań i szybciej znajdziesz odpowiednich fachowców.
 3. Jeżeli wybrałeś już firmę, zadzwoń i wypytaj o szczegóły. Jeżeli zależy Ci na czasie, koniecznie zapytaj o terminy, czas trwania takiego zlecenia itp. W wielu przypadkach fachowcy wykonujący zadanie kompleksowo oferują możliwość ówczesnego spotkania w miejscu gdzie odbędzie się realizacja zlecenia. W ten sposób ustalisz szczegóły i dowiesz się więcej.
 4. Zapytaj czy fachowcy zajmują się również demontażem i montażem mebli w mieszkaniu.
 5. Poznaj cennik – jak się okazuje tanie przeprowadzki np. w Warszawie czy Krakowie są możliwe, trzeba tylko dobrze poszukać.
 6. Pamiętaj, że nie zawsze drogo znaczy dobrze a tanio mało profesjonalnie.

Jak widać, zmiana miejsca zamieszkania przez seniora i wszystkie niezbędne formalności wcale nie muszą okazać się nieprzyjemne. Najlepszą decyzją jaką będziesz mógł w tej chwili podjąć by pomóc emerytowi w tym zdaniu, będzie wynajęcie odpowiedniej firmy, która kompleksowo zajmie się zleceniem.

Słuchmed badanie słuchu za darmo