Jak pielęgnować skórę u osób starszych?

kosmetyki naturalne na skorze senioraPielęgnacja skóry u seniora, osoby starszej wymaga wiele cierpliwości.

Skóra ulega procesom starzenia już po 25 roku życia, jednak wymaga zupełnie innej pielęgnacji w przypadku osób 60-70 letnich. Najważniejsze nadal pozostaje odpowiednie nawilżenie, a przy tym warto zadbać o dostarczenie jej konkretnych składników odżywczych. Osoby starsze powinny stosować przede wszystkim kosmetyki naturalne, wzbogacone o witaminy i minerały. Dlaczego jest to tak istotne?

Starzenie się skóry

Skóra osób starszych traci na elastyczności i jędrności, co sprawia, że może stać się zwiotczała. Wszystko przez fakt, że w okolicach 70 roku życia mechanizmy naprawcze skóry znacznie zwalniają, zmniejsza się jednocześnie wydzielanie łoju, w efekcie staje się ona cieńsza i bardziej sucha. W tym wieku łatwiej także o podrażnienia czy uszkodzenia, głównie ze względu na zakłócone pH, które może powodować utratę naturalnej odporności na czynniki zewnętrzne. Procesy te następują stopniowo. U kobiet można je zauważyć już w okresie menopauzy. Wszystko to sprawia, że konieczne staje się stosowanie specjalistycznych kosmetyków.

Pielęgnacja skóry krok po kroku

Podstawa to natłuszczenie i nawilżenie skóry. Jest ono bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osób starszych. Z tego też względu dobrze stosować różnego rodzaju kremy oraz balsamy. Warto sprawdzić dokładnie ich skład. O optymalny poziom nawilżenia zadba m.in. ekstrakt z rumianka, mocznik, arginina czy oliwa z oliwek. Zapobiegają bowiem przesuszeniu i wykazują działanie regenerujące. Na redukcję zmarszczek pomocny okaże się za to retinol, który jednocześnie pobudza naturalny system ochronny skóry. Jakie inne składniki w kosmetykach pomogą zadbać o skórę osób po 60 roku życia? Na pewno będą to przeciwutleniacze, które stymulują produkcję kolagenu. Wśród nich warto wybierać zwłaszcza witaminę C, gdyż opóźnia fotostarzenie skóry, działa przeciwzapalnie i poprawia koloryt skóry, rozjaśniając przebarwienia. Seniorzy w składzie kremów powinni szukać również komórek macierzystych oraz kwasu hialuronowego.

Kosmetyki naturalne – Czy warto?

kosmetyczka z kosmetykami

Naturalne kosmetyki polecane są dla wszystkich osób, ponieważ nie wywierają negatywnego wpływu na organizm. W większości przypadków przyjmują postać olejków i ekstraktów. Jakie korzyści niesie ze sobą ich stosowanie? Kosmetyki naturalne stanowią źródło wielu składników odżywczych. Należy do nich chociażby witamina E zapewniająca cerze blask. Ponadto, polecane są także alergikom i osobom z problemami skórnymi. Ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne. To szczególnie ważne w przypadku osób po 60 roku życia, których skóra jest narażona na uszkodzenia. Gdzie szukać tego rodzaju kosmetyków? Odpowiednim miejscem będą profesjonalne sklepy z kosmetykami i apteki. Muszą bowiem spełniać najwyższe standardy jakości. Najlepiej wybierać preparaty oraz kremy dedykowane bezpośrednio dla osób starszych. Wówczas można zyskać pewność, że ich skład uwzględnia wszystkie potrzeby starzejącej się skóry.

Nie da się całkowicie odwrócić procesów starzenia skóry, jednak można sprawić, że będą postępować wolniej. Na jej wygląd w dużej mierze ma także styl życia: nałogi, aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie. Odpowiednio dobrane kosmetyki mogą jedynie stanowić uzupełnienie dobrych nawyków. Niemniej, warto po nie sięgać, aby dostarczyć skórze wybranych składników odżywczych. Nie tylko kobiety znajdą propozycje dla siebie, mężczyźni także powinny dbać o siebie i to w każdym wieku.

Słuchmed badanie słuchu za darmo