Jak oszczędzać na emeryturę?

Oszczędzanie na emeryturęOszczędzanie na emeryturę

Prognozy nie są zbyt optymistyczne. Okazuje się, że dzisiejsi 30 latkowie będą otrzymywać przeciętną emeryturę w wysokości 400 złotych. Wynika z tego, że o godne życie seniora należy zadbać samodzielnie. Koniecznością staje się więc generowanie oszczędności i ich inwestowanie w celu pomnażania pieniędzy.

Jak nie warto oszczędzać?

Z całą pewnością nie wystarczy już tylko odkładanie „zaskórniaków” do skarbonki. Wtedy nasze pieniądze nie mają szans na zarobek. Co więcej, gromadzenie środków w domu nie jest do końca bezpieczne. Znacznie lepiej odkładać je w banku.

Wylicza się, że każdego miesiąca powinniśmy oszczędzać jakieś 250 złotych, czyli mniej więcej 10% miesięcznego wynagrodzenia. Tymczasem Polacy nie odkładają więcej niż 100 złotych. Pamiętajmy też, że oszczędzać trzeba regularnie, w długim okresie.

Bezpieczne inwestowanie

Polacy, którzy są świadomi konieczności nie tylko oszczędzania, ale również inwestowania nadwyżek pieniędzy, najczęściej decydują się na zakładanie lokat bankowych. Dużą popularnością cieszą się te długoterminowe, bo takie są korzystniej oprocentowane.

Lokaty są w pełni bezpiecznym instrumentem inwestycyjnym. Nie wiąże się z nimi ryzyko utraty wniesionego kapitału. Właśnie dlatego Polacy decydują się na tego rodzaju inwestycje. Chcą być pewni, że nie stracą gromadzonych często przez lata środków.

Inwestowanie z ryzykiem

Okazuje się, że coraz więcej Polaków decyduje się na nieco bardziej agresywne inwestowanie. Doskonałym przykładem są fundusze inwestycyjne. W ich przypadku istnieje ryzyko utraty wniesionego kapitału, natomiast zachętą są o wiele większe zyski niż przy inwestowaniu w bezpieczne lokaty.

Doświadczeni inwestorzy doskonale wiedzą, że ryzyko można niwelować nawet w przypadku instrumentu, jakim są fundusze inwestycyjne. Notowania i ich szczegółowa analiza umożliwia sprawne zarządzanie nabytymi jednostkami uczestnictwa w poszczególnych funduszach. Podejmując ryzyko, możemy więc zapewnić sobie godną przyszłość.

Inwestycje dla niezdecydowanych

Ci, którzy coraz poważniej myślą o przyszłości i martwią się niewystarczającą wysokością emerytury, mogą też inwestować w produkty połączone. Takie proponują banki w postaci lokat z funduszem inwestycyjnym. Wtedy kapitał inwestora dzielony jest na bezpieczną lokatę oraz agresywny fundusz. Dzięki temu można mieć pewność, że nawet w przypadku niepowodzenia, utraconych zostanie tylko część środków.

Zadanie przyszłych emerytów

Młodzi Polacy, których dzieli jeszcze kilkadziesiąt lat od emerytury, powinni mieć świadomość konieczności odkładania pieniędzy i ich inwestowania na przyszłość. Już teraz wiadomo, że świadczenia emerytalne nie będą wysokie. Własne zasoby pieniędzy są więc niezbędne, by móc przeżyć starość na godnym poziomie.

Zarówno odkładanie pieniędzy, jak i ich inwestowanie powinno odbywać się regularnie, przez długi czas. Należy rozpocząć jak najszybciej, bo dzięki temu możemy zgromadzić więcej. Kwota, jaką chcemy przeznaczyć na inwestowanie, nie powinna jednak zaburzać naszego miesięcznego budżetu.