Jak opiekować się osobą starszą w sezonie zimowym?

Jak opiekować się osobą starszą. Fot.pixabay.comJak opiekować się osobą starszą. Fot.pixabay.com

Zimowe miesiące to czas, w którym seniorów należy otoczyć szczególną opieką – zwiększone ryzyko infekcji, niedobry witaminy D odpowiedzialnej za mocne kości i wreszcie, oblodzone chodniki, które mogą stać się potencjalną przyczyną upadku to zagrożenia, przed którymi należy ustrzec osoby starsze. Wystarczy jednak kilka sprawdzonych sposobów, aby bliscy, w spokoju i dobrym zdrowiu, cieszyli się urokami zimy.

W trakcie sezonu jesienno – zimowego, osoby starsze narażone są na oddziaływanie wielu niebezpiecznych czynników mogących wywołać choroby. Najpowszechniejszym z nich są duże różnice temperatur, które w szczególności zagrażają osobom chorującym na nadciśnienie lub astmę. Dodatkowo, brak witamin w diecie powoduje, że seniorzy są, bardziej niż latem, narażeni na przeziębienia lub infekcje. Opieka nad osobą starszą w trakcie zimowych miesięcy to nie tylko zapobieganie i leczenie rozmaitych chorób – należy zadbać o to, aby senior był odpowiednio zabezpieczony przed groźnymi w skutkach upadkami a równocześnie miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu.

Witaminy dla starszych osób

Latem odpowiednie witaminy i mikroelementy są dostarczane do organizmu osoby starszej wraz z dietą, jednak podczas zimowych miesięcy ilość spożywanych warzyw i owoców znacznie spada. Dlatego, niezwykle ważne jest, aby zapewnić seniorom indywidualnie dopasowaną suplementację diety, szczególnie zwracając uwagę na następujące mikroskładniki:

  • Witamina A – odpowiedzialna za prawidłowy stan skóry. Jej niedobory mogą prowadzić do przesuszenia, przebarwień lub pęknięć na dłoniach narażonych na działanie mrozu. Można ją znaleźć w marchewce, szpinaku, czerwonej papryce, pomidorach oraz brokułach.
  • Witamina C – znana z właściwości uodparniających, szczególnie potrzebna w okresach zwiększonej zachorowalności. Bardzo łatwo dostarczyć ją osobom starszym poprzez dodawanie do herbaty soku z cytryny lub syropu z malin.
  • Witamina D – szczególnie potrzebna w sezonie zimowym, kiedy brakuje jej naturalnego źródła, czyli światła słonecznego. Substancja ta odpowiedzialna jest za mocne kości a jej niedobory prowadzą do osteoporozy, osłabienia mięśni, które może powodować problemy z chodzeniem oraz bolesnych skurczów.

Odpowiedni ubiór seniora

Seniorzy odczuwają chłód dużo dotkliwiej niż osoby młode, dlatego zimą należy szczególnie zadbać o wybranie odzieży dopasowanej do warunków zewnętrznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na te części ciała, które są słabo ukrwione, czyli uszy, usta oraz nos, jak również dłonie, które trzeba zabezpieczyć rękawiczkami oraz kremami ochronnymi. Duże różnice temperatur są jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania, dlatego osoby starsze powinny ubierać się „na cebulkę”, co umożliwia lepsze kontrolowanie temperatury ciała. Należy również pamiętać, że przegrzanie jest równie niebezpieczne, co wyziębienie organizmu, a zimowa pogoda nie jest powodem do rezygnacji z aktywności na świeżym powietrzu.

Zabezpieczenie przed upadkiem

Upadki są szczególnie niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku, ze względu na obniżoną mineralizację kości, która sprawia, że nawet niegroźnie wyglądająca utrata równowagi może być tragiczna w skutkach. Złamania kości spowodowane przewróceniem się na śliskim podłożu są wiodącą przyczyną przyjęć osób starszych na oddziały ortopedyczne. Najczęściej złamaniom ulega część bliższa kości udowej, co skutkuje długotrwałym unieruchomieniem, jeszcze bardziej pogarszającym stan zdrowia seniora. Aby zapobiegać upadkom należy odpowiednio zabezpieczyć otoczenie bliskich – zamontować poręcze ułatwiające poruszanie się po schodach, odśnieżyć i posypać piaskiem chodnik przed domem oraz zadbać o odpowiednie obuwie, najlepiej na gumowej, antypoślizgowej podeszwie. Kolejnym ważnym elementem profilaktyki u osób starszych jest aktywność fizyczna – po pierwsze zwiększa ona siłę mięśni, tym samym ograniczając ryzyko utraty równowagi, po drugie pozytywnie wpływa na mineralizację kości zmniejszając prawdopodobieństwo złamania w przypadku przewrócenia się.

Więcej na temat opieki nad osobą starszą również na stronie Promedica24 https://promedica24.com.pl/.

Jak postępować w przypadku choroby u starszych ludzi?

Opieka nad chorą osobą starszą wymaga szczególnej uwagi. Dla seniorów nawet zwykłe przeziębienie może być groźne w skutkach, dlatego nie warto zwlekać z konsultacją lekarską. Osoby w podeszłym wieku szczególnie łatwo się odwadniają, dlatego koniecznością jest stała kontrola ilości przyjmowanych płynów. Znaczna większość osób starszych cierpi z powodu wielochorobowości, dlatego należy unikać samodzielnego podawania leków, ze względu na możliwe skutki uboczne i reakcje pomiędzy substancjami aktywnymi poszczególnych preparatów.