Jak obliczyć odsetki od pożyczki w skali roku?

niskie odsetki pozyczkiPożyczka z niskimi odsetkami. Jak taką znaleźć?

Wysokość pożyczonej kwoty to tylko jedna ze składowych całkowitego kosztu kredytu. Kolejną z nich są odsetki. Czy można przewidzieć, jaka będzie ich wysokość? Jak ją obliczyć? Kto może nam w tym pomóc? Gdzie szukać ofert z jak najniższym oprocentowaniem? Strona która zbiera i porównuje pożyczki Finrada.pl pospieszyła nam z pomocą i w tym artykule wyjaśnia jak prawidłowo naliczyć odsetki w skali roku. Wyjaśniamy!

Co to są odsetki?

Jest to dodatkowy koszt, który ponosimy zaciągając kredyt lub pożyczkę. Nie ma on stałej wartości i w przypadku każdego zobowiązania może być inny. Na jego wielkość wpływa wysokość stopy procentowej, pożyczona kwota oraz czas jej spłaty. Im wyższą sumę pożyczyliśmy oraz im dłuższy jest okres kredytowania, tym wyższe odsetki będziemy musieli zapłacić. Natomiast niższe oprocentowanie kredytu niesie ze sobą niższe odsetki. Są one podawane w skali roku i doliczane do każdej kolejnej raty zobowiązania. Wysokość oprocentowania kredytu nie jest jednak dowolna. Została ona ustalona przez Radę Polityki Pieniężnej, a jej maksymalną wartość określa Kodeks Cywilny. Chroni to klientów przed nieuczciwymi pożyczkodawcami. Dobrze jest poznać całkowitą wysokość odsetek jeszcze przed podpisaniem umowy. Pomoże to w uniknięciu wielu rozczarowań i niemiłych konsekwencji. Na wszystkim klientów wysokości odsetek oraz RRSO, czyli rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania, stanowiącej całkowity koszt kredytu.

Jak obliczyć wysokość odsetek?

Każdy pożyczkobiorca może również samodzielnie obliczyć wysokość odsetek od zaciągniętego zobowiązania. Jak to zrobić? Wystarczy użyć prostego wzoru:

Pożyczona kwota i dodatkowe opłaty (prowizje, ubezpieczenie itp.) x oprocentowanie x ilość rat, na które podzielono kredyt / 2400= odsetki

Równanie to jest bardzo łatwe i uniwersalne- sprawdzi się w przypadku niemal każdego ratalnego zobowiązania finansowego. Jeśli jednak nie mamy czasu na dokonywanie wyliczeń lub nasza pożyczka posiada specyficzne, niestandardowe warunki, możemy skorzystać z niezastąpionej pomocy. Porównywarka Finrada.pl opisała, jak poprawnie obliczyć odsetki w skali roku. Dzięki temu możemy sprawnie i szybko oszacować ich wysokość. To bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie. Wsparcia w obliczaniu tej kwoty powinien nam udzielić również pracownik banku, czy firmy pożyczkowej, jednak nie zawsze mamy z nim bezpośredni kontakt, szczególnie jeśli wysyłamy wniosek online. W takiej sytuacji pomoc porównywarki może okazać się niezastąpiona.

Jak znaleźć pożyczkę z niskimi odsetkami?

Im mniejsze będą odsetki, tym niższy koszt poniesiemy. Dlatego warto porównywać ze sobą wiele ofert i dokładnie je analizować, tak aby wybrać spośród nich tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Należy pamiętać, że pożyczka o najniższym oprocentowaniu będzie miała najmniejsze odsetki. Dobrze jest również szukać ciekawych rabatów i promocji. Wiele firm pożyczkowych oferuje nowym klientom pierwszą pożyczkę gratis. Oznacza to, że jest ona zwolniona ze wszystkich dodatkowych opłat, takich jak odsetki, prowizje, czy ubezpieczenia. RRSO wynosi 0%, dzięki czemu klient zwraca dokładnie taką sumę, jaką pożyczył. Jeśli jednak nie uda się nam znaleźć tak atrakcyjnej oferty, wybierajmy te, które mają jak najniższe oprocentowanie i nie posiadają dodatkowych, ukrytych kosztów. Dzięki temu uda nam się zaoszczędzić całkiem duże sumy.

Więcej na temat odsetek: https://notatek.pl/odsetki