Jak nie dać się oszukać fikcyjnym dostawcom prądu? Poradnik

Zmiana dostawcy energii elektrycznejZmiana dostawcy energii elektrycznej

Zmiana dostawcy energii elektrycznej pozwala zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 25-30% proc. Aby jednak zmiana przyniosła realne oszczędności, należy zwrócić uwagę na wiarygodność firmy oferującej tańszą energię. Na co zwracać uwagę i co powinno wzbudzić wątpliwości?

Chociaż klienci indywidualni mają możliwość zmiany dostawcy energii elektrycznej już 10 lat, na taki krok zdecydowało się zaledwie 3 proc. Polaków. Powodem tak słabego wyniku jest przede wszystkim nieuczciwość fikcyjnych firm. Od czasu do czasu pojawiają się doniesienia o oszustwach w tym zakresie, a duże obawy o możliwość stania się ofiarą nieuczciwych dostawców prądu skutecznie zniechęca do podpisywania umów.

Ile możesz zyskać na zmianie dostawcy energii?

Sporo zaoszczędzić można nie tylko poprzez dostosowanie taryfy do zużycia prądu w poszczególnych godzinach. Zmiana dostawcy prądu może przynieść realne zyski – nawet do 500 zł w skali roku. Trzeba tylko dokładnie przeanalizować dostępne oferty i porównać je z obecną.

Przykład. Rodzina mieszkająca w Warszawie zużywa 5,74MWh energii elektrycznej rocznie. Aktualna umowa zawarta na 12 miesięcy z taryfą G11 oznacza roczny koszt na poziomie 2 tys. złotych. Zmieniając dostawcę na markę Po Prostu Prąd (umowa 12-miesięczna z taryfą G11), roczny koszt prądu wyniesie średnio 1,4 tys. złotych.

Zmiana dostawcy prądu jest bezpieczna

Zmiana dostawcy energii elektrycznej wcale nie musi wiązać się z jakimkolwiek ryzykiem. Trzeba tylko zastosować się do kilku istotnych zasad, które minimalizują prawdopodobieństwo podpisania umowy z fikcyjnym przedsiębiorstwem.

  • Sprawdź wiarygodność sprzedawcy prądu

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z nowym sprzedawcą, sprawdź czy firma posiada licencję. Jeżeli dostawca udostępnia numer koncesji można mu zaufać – po tym numerze łatwo zweryfikować wiarygodność firmy sprzedającej energię elektryczną. Numer ten można sprawdzić w Urzędzie Regulacji Energetyki.

Możesz także sprawdzić dane rejestrowe firmy – łatwo ją zweryfikować po podanym numerze KRS. Ponadto istotną informacją może okazać się wysokość kapitału zakładowego spółki. Jeśli będzie on opiewał na wysoką kwotę rzędu kilku mln złotych i będzie opłacony w całości, takiej firmie można zaufać. Przykładowo kapitał zakładowy marki Po Prostu Prąd wynosi 6,7 mln zł – jest to więc wiarygodny dostawca energii elektrycznej.

  • Nie wysyłaj skanu dowodu osobistego

Jeśli umowę zawierasz na odległość, nigdy nie wysyłaj skanu dowodu osobistego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w procesie zmiany dostawcy prądu może on pozyskać wyłącznie te dane klienta, które są niezbędne do przeprowadzenia tej procedury. Wystarczy więc podać dane właściciela licznika oraz dane adresowe wskazujące na umiejscowienie tego licznika.

  • Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy

Nie podpisuj umowy bez uprzedniego zapoznania się z jej treścią. Przeczytaj każdy zapis – punkt po punkcie, zwracając szczególną uwagę na wszelkie informacje zapisane małym drukiem. Często właśnie tam pojawiają się zapisy dotyczące opłat handlowych, kar umownych oraz innych dodatkowych opłat.

Zapoznając się z treścią umowy, zwróć uwagę na zapis dotyczący zmiany cen w trakcie korzystania z usług. Warto dobrze zastanowić się nad związaniem ze sprzedawcą, który nie zapewnia stałości cen przez cały okres obowiązywania umowy. Może to bowiem oznaczać znaczącą podwyżkę kosztów, a w efekcie – wzrost rachunków za energię elektryczną.

Pamiętaj! Nie wszyscy nowi sprzedawcy prądu są nieuczciwi. Wielu dostawców działa w oparciu o jasne i przejrzyste zasady, dzięki którym faktycznie możesz obniżyć rachunki za prąd – bez żadnych kruczków zawartych w umowie.