Jak naprawić cieknący kran? – poradnik hydrauliczny dla Seniora

Cieknący kran przy umywalce

Cieknący kran jest najczęściej występującym problemem z hydrauliką. Uszczelki z czasem się zużywają i przepuszczają nieznaczne ilości wody. Problemem może być także niedokładnie przykręcona głowica. Usterka nie dość, że jest irytująca, to jeszcze naraża nas na wyższe rachunki za wodę. Oto w jak prosty sposób przystąpić do naprawy cieknącego kranu.

Artykuł powstał przy współpracy z Panem Wojciechem Adamczewskim, hydraulikiem z Warszawy.

Przed przystąpieniem do prac należy zaopatrzyć się w narzędzia takie jak: śrubokręt płaski oraz klucz nastawny uniwersalny. Niezbędne będą również komplet uszczelek oraz w razie potrzeby głowica i taśma teflonowa.

Wymiana uszczelek w cieknącym kranie

Każdą pracę przy kranie należy poprzedzić zakręceniem dopływu wody. W przeciwnym razie grozi nam zalanie mieszkania. Zawory odcinające wodę można znaleźć przy każdym urządzeniu do którego doprowadzana jest woda. W starszym budownictwie główny, a zarazem jedyny, zawór odcinający wodę w mieszkaniu jest przy wodomierzu.

Nowa uszczelka na wylewce

Pracę rozpoczynamy od odkręcenia kluczem płaskim lub nastawnym nakrętki mocującej wylewkę. Aby nie porysować nakrętki można między nią a szczęki klucza wstawić szmatkę lub kawałek gumy. Usuwany z wylewki starą uszczelkę i wymieniamy na nową. Następnie ponownie montujemy wylewkę w baterii i przykręcamy nakrętką. Najlepiej dokręcać nakrętkę palcami, ale jeżeli chcemy użyć klucza trzeba pamiętać, by nie zrobić tego zbyt mocno. Wylewka powinna swobodnie dać się obracać na boki.

Zawory odcinające ciepłą i zimną wodę umieszczone pod umywalką

Jak sprawdzić stanu uszczelki pod głowicą

Wymiana uszczelek na głowicy wymaga zdjęcia pokręteł. Śruby lub nakrętki mocujące pokrętła znajdują się pod zaślepkami, które w łatwy sposób można podważyć płaskim śrubokrętem lub nożykiem.

Zdejmujemy pokrętła i sprawdzamy, czy głowica była dobrze przykręcona. Jeżeli nie, mogło to być przyczyną przecieku. Kolejnym krokiem jest wykręcenie głowicy i sprawdzenie stanu uszczelki. Zdeformowana lub uszkodzona uszczelka nadaje się do wymiany.

Odkręć śrubę przytrzymującą nakrętkę i wyjmij zniszczoną uszczelkę. Na jej miejsce wstaw nową. Dokręć śrubę i wkręć głowicę w baterię. W celu uszczelnienia połączeń między baterią a głowicą można zastosować taśmę teflonową, którą znajdziemy w każdym sklepie budowlanym. Następnie zamontuj pokrętło i załóż zaślepkę. Po wykonanej pracy otwórz zawór wody i sprawdź, czy wszystkie połączenia są szczelne.

Zniszczone lub uszkodzone głowice należy wymienić na całkiem nowe. Jeżeli nie jesteśmy pewni jaką głowicę kupić, udajmy się z nią do sklepu i poprośmy o pomoc sprzedawcę.

Klucz nastawny

Konserwacja i wymiana perlatora

W celu zmniejszenia zużycia wody na końcu wylewki montowane są napowietrzacze zwane inaczej perlatorami. Najczęściej są to odpowiednio zbudowane sitka, które optycznie zwiększają strumień wody poprzez jej napowietrzenie. Długotrwałe używanie urządzenia w połączeniu z twardą wodą powoduje konieczność częstej konserwacji napowietrzacza.

Wykręcamy z wylewki napowietrzacz i sprawdzamy stan sitka. Pod bieżącą wodą usuwamy osad i drobinki, które mogą blokować przepływ. Kamień z sitka można usunąć wkładając je na kilka minut do roztworu wody z octem lub kwaskiem cytrynowym. Jeżeli jest ono zniszczone należy wymienić je na nowe.

Wkręcamy napowietrzacz w wylewkę. Przy wymianie lub konserwacji perlatora nie ma potrzeby stosowania narzędzi. Przydać się może jedynie taśma teflonowa do uszczelnienia połączenia.

Kiedy niezbędna będzie pomoc sprawdzonego i dobrego hydraulika

Podstawowe czynności związane z wymianą baterii i konserwacją perlatora można wykonać samemu. Gdy mimo naszych starań kran nadal cieknie, warto wezwać fachowca. Samodzielne próby likwidacji usterki mogą spowodować uszkodzenie wyposażenia i wzrost kosztów naprawy.

Zawór kulowy odcinający wodę w instalacji

Przy naprawie lub wymianie elementów instalacji wodociągowej konieczna może być wizyta w hurtowni materiałów instalacyjnych i sanitarnych

Profesjonalnej pomocy specjalisty potrzebować możemy także podczas naprawy wadliwego podłączenia lub wymiany elementów instalacji wodociągowej lub kanalizacyjnej.