Jak leczyć pękające pięty?

pieta peknietaPękające pięty są nieestetyczne. Można to zmienić.

Problem z pękającą skórą na piętach zdarza się bardzo często. Jest to jednak problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, ponieważ pęknięcia na piętach mogą stać się miejscem wnikania drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jak rozpoznać problem z pękającymi piętami?

Skóra na pięcie jest twarda i zrogowaciała, dlatego należy pamiętać o regularnym ścieraniu naskórka i nawilżaniu skóry stóp, aby nie pojawiały się na niej pęknięcia. Niestety wiele osób zapomina o tym, a w rezultacie pojawić się mogą u nich takie objawy jak duże pęknięcia na piętach. Częstym problemem ze zdrowiem stóp są także wrastające paznokcie wrocław czy występowanie modzeli i odcisków.

Przyczyny pękania pięt

Do przyczyn pękania pięt zaliczyć można przede wszystkim brak prawidłowej higieny stóp, a także nieprawidłowo przeprowadzony pedicure w gabinecie kosmetycznym. Pięty mogą pękać także u osób z nadwagą, u osób chodzących w niewłaściwym obuwiu czy przy zbyt małej ilości witaminy A. Na pękanie pięt wpływ mają również skłonności genetyczne i przyjmowanie leków rozrzedzających krew.

Czy da się wyleczyć pękające pięty?

Osobom, które zauważyły u siebie problem pękających pięt, polecamy wizytę u specjalisty, jakim jest podolog. Zajmuje się on kompleksowo zdrowiem naszych stóp i będzie w stanie nam doradzić najlepszą metodę wyleczenia tego problemu, a przede wszystkim będzie dążyć do wyeliminowanie czynnika powodującego pękanie skóry na piętach. Do wizyty nie trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać. Warto jednak ze sobą zabrać dokumentację medyczną oraz wyniki aktualnych badań, jeżeli były one niedawno wykonywane.

Jak przebiega badanie u podologa?

Podolog na początku wizyty przeprowadzi wywiad na temat zdrowia pacjenta i założy mu kartę. Często bowiem dzięki wyeliminowaniu czynnika powodującego pękanie pięt i odpowiedniej pielęgnacji skóry stóp problem pękania pięt można skutecznie wyleczyć w krótkim czasie. Następnym etapem będzie dokładne zbadanie stóp. W przypadku pękających pięt podolog zaproponuje podstawowy zabieg podologiczny, czyli pedicure leczniczy, który polega na skróceniu i opiłowaniu paznokci, a także na usunięciu zrogowaciałego naskórka z całych stóp przy użyciu specjalnych narzędzi. Następnie podolog nałoży preparat regenerujący skórę stóp i zaleci odpowiednią pielęgnację w warunkach domowych.

Regularnie wykonywany zabieg podologiczny pozwala na uniknięcie nadmiernego rogowacenia skóry stóp, więc warto wykonywać go co 4 do 6 tygodni.