Jak jeść, by nie szkodzić wątrobie?

Dieta wątrobowaDieta wątrobowa

Wątroba to jeden z narządów w organizmie człowieka, o który należy szczególnie dbać. Źle zbilansowane posiłki oraz częste sięganie po używki mogą łatwo doprowadzić do jej poważnego uszkodzenia. Szczególną troską powinno się otoczyć wątrobę w starszym wieku, gdy trzeba coraz bardziej uważać na to, co się je. Kiedy natomiast pojawią się już pierwsze problemy, warto przygotować jadłospis, który z jednej strony bardziej nie zaszkodzi, a z drugiej będzie w stanie wesprzeć podrażniony narząd.

Niestety, wątroba może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Wówczas nie jest wskazane, by ponownie ją nadwyrężać i przeciążać niewłaściwie dobranymi składnikami żywieniowymi. Na szczęście komórki wątrobowe mają wysokie zdolności regeneracyjne, dlatego też mogą się odbudować i zredukować częściowe uszkodzenie narządu.

Czym charakteryzuje się dieta wątrobowa?

Dieta wątrobowa ma ograniczać do minimum żywieniowe produkty tłuste, które należy zastępować węglowodanem i białkiem. Być może z początku choremu trudno będzie się z tym pogodzić, jednak wymaga ona sporych wyrzeczeń.

Trzeba bowiem dosyć drastycznie odmienić swoje nawyki żywienie, eliminując też produkty, zawierające dużo błonnika. Takie produkty, które posiadają w sobie duże ilości białka, muszą też jednocześnie posiadać sporą dawkę substancji lipidowych. Dobrze jest też zwiększyć częstotliwość przyjmowanych posiłków do czterech-pięciu w ciągu dnia.

Nie tylko dla wątroby

Zdrowe odżywianie bez wątpienia pomoże utrzymać wątrobę w dobrym stanie oraz , w razie potrzeby, poprawi funkcjonowanie danego narządu. Dieta tego rodzaju przydaje się jednak również przy innych okolicznościach, na przykład podczas problemów z chorą trzustka oraz jelitem grubym. Zyska się również okazję do poprawienia funkcjonowania pęcherzyka żółciowego.

Lekkostrawne posiłki

Podstawą diety wątrobowej, jak nietrudno się domyślić, są posiłki lekkostrawne, które w żaden sposób nie obciążają organizmu. Należy unikać wszelkich „niebezpiecznych” produktów, mogących wywoływać biegunki, wzdęcia oraz dolegliwości bólowe.

Należy wystrzegać się różnego rodzaju konserw i produktów wędzonych. Bez nich nie zmusza się układu pokarmowego do wzmożonej pracy, oszczędzając go oraz nie obciążając wątroby.

Co warto jeść, gdy ma się chorą wątrobę?

Przede wszystkim, warto pomyśleć o pieczywie pszennym i żytnim z niskiego przemiału. Jeśli natomiast chodzi o nabiał, dobrze jest sięgać po biały ser, twaróg, masło oraz jajka, przygotowane na miękko. Można też przyswajać chude mięso oraz rozmaite gatunki ryb.

Jeśli natomiast chodzi o tłuszcze, bezpieczne dla wątroby, warto wspomnieć olej sojowy, oliwę oraz olej słonecznikowy oraz kukurydziany. Wykluczając natomiast słodycze, można je zastąpić pysznymi sałatkami owocowymi, koktajlami, kompotami oraz galaretkami

Co, prócz właściwej diety, może wspomóc funkcjonowanie wątroby?

Właściwy jadłospis zawsze warto dodatkowo wspierać odpowiednimi suplementami diety. Na wątrobę najlepszy jest ostropest plamisty – roślina lecznicza, doskonale odtruwająca organizm i przywracająca właściwe funkcje poszczególnym narządom. Występuje on w wielu suplementach jako dodatek oraz samodzielnie.

W zasadzie, bardzo wiele roślin wpływa pozytywnie na ludzki organizm. W problemach wątrobowych pomagają również różne preparaty roślinne. Ich głównym składnikiem są fosfolipidy soi, które mają za zadanie uzupełniać naruszone błony komórek wątrobowych, by doprowadzić do przywrócenia ich wzorowej struktury.