Jak dobrać aparat słuchowy?

jaki aparat słuchowyAparaty słuchowe dobiera protetyk słuchu.
Klasyfikacja aparatów słuchowych bierze pod uwagę szereg skomplikowanych parametrów, które kształtują całość wrażeń akustycznych. Z perspektywy użytkownika istotne są przede wszystkim trzy kryteria – jakość odbieranego dźwięku, komfort użytkowania oraz dyskrecja. W doborze aparatu słuchowego warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego protetyka słuchu.

Aparaty zauszne BTE – Behind the ear

Wytrzymała konstrukcja, stabilność, duże pole wzmocnienia dźwięku i możliwość samodzielnej regulacji parametrów zadecydowały o ogromnej popularności zausznych aparatów słuchowych. Układ elektroniczny umieszczony jest w specjalnej obudowie, z której dźwięk za pośrednictwem dźwiękowodu i indywidualnie dopasowanej wkładki transmitowany jest bezpośrednio do kanału usznego.

Aparaty BTE mogą być użytkowane niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania ubytku słuchu. Z uwagi odporność na uszkodzenia i stosunkowo duży wzmacniacz, często zalecane są dzieciom i osobom starszym, a także pacjentom z zaawansowanym problemem z odbieraniem bodźców akustycznych.

Aparaty wewnątrzuszny – In the ear

Aparaty słuchowe ITE to niewielkie urządzenia noszone wewnątrz małżowiny usznej. Są nieco mniejsze niż modele zauszne, nadal jednak mieszczą spory wzmacniacz i dodatkowe wyposażenie, np. cewkę telefoniczną. Niektóre mają wmontowany przycisk zmiany programów i dostosowywania głośności. Sprawdzają się przy szerokim zakresie niedosłuchu, zwykle stosuje się je u pacjentów z ubytkiem słuchu od umiarkowanego do znacznego.

Niedosłyszący cenią je za łatwość regulacji i wygodę noszenia – wykonywane są na miarę. Mimo możliwości dostosowania do odcienia skóry czy koloru włosów, nie są całkiem niezauważalne – część urządzenia jest widoczna w kanale usznym.

aparat słuchowy brand vital

Dobór aparatu słuchowego ułatwi protetyk słuchu.

Aparaty wewnątrzuszny ITC i CIC – In the canal i Completely in the canal

Osoby z niewielkimi do średnich problemów ze słuchem, dla których ważna jest dyskrecja, mają do dyspozycji aparaty ITC. Są mniejsze, a zarazem mniej widoczne niż ITE i także dopasowywane z uwzględnieniem indywidualnych cech anatomicznych ucha, co wpływa na komfort użytkowania. Z uwagi na rozmiar, oprogramowanie jest nieco mniej zaawansowane w porównaniu z aparatami zausznymi, niektóre dają jednak możliwość zmiany ustawień. Ze względu na specyfikę noszenia wymagają dość częstego czyszczenia, ważna jest również regularna wymiana filtrów.

Aparaty słuchowe CIC przeznaczone są dla pacjentów ceniących estetykę – umieszczone daleko w przewodzie słuchowym (wyjmowane za pomocą specjalnej żyłki) pozostają one niemal niewidoczne dla osób trzecich. Niewielkie gabaryty urządzenia wykluczają możliwość zastosowania dużych wzmacniaczy, dlatego zaleca się je przede wszystkim przy niewielkim ubytku słuchu. Warunkiem prawidłowego dopasowania jest wystarczająco szeroki kanał słuchowy.

Niewidoczny aparat słuchowy nowej generacji – IIC

IIC (Invisible in canal) to obecnie najmniejszy aparat słuchowy umieszczany bardzo głęboko, bo niemal przy samej błonie bębenkowej. Wykonywany na podstawie odlewu ucha pozostaje niewyczuwalny dla użytkownika i całkowicie niezauważalny. Douszny aparat słuchowy IIC wykorzystuje małżowinę uszną i kanał słuchowy jako narzędzia zbierające dźwięk, co przekłada się na naturalne wrażenia słuchowe. Mogą korzystać z niego osoby mające łagodny do umiarkowanie głębokiego ubytku słuchu.

Decydując się na taki rodzaj aparatu dla niedosłyszących, trzeba wziąć pod uwagę małą pojemność baterii i brak możliwości samodzielnej zmiany ustawień.

Dowiedz się więcej informacji http://www.brandvital.eu/aparaty-sluchowe/