Jak dbać o zdrowie seniora?

Aktywność fizyczna seniora i seniorkiAktywność fizyczna i dobre odżywianie to podstawa.
O zdrowie należy dbać w każdym wieku, a osoby starsze powinny dbać o nie szczególnie. Wraz z wiekiem zmienia się nie tylko ciało, zmienia się także umysł i potrzeby żywieniowe.

Odpowiednie odżywianie

Osoby starsze zazwyczaj mniej się ruszają, wraz z wiekiem spada też metabolizm. Dlatego dieta też powinna być mniej kaloryczna. Ale musi dostarczać energii i pokrywać zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały. Aby zachować zdrowie, trzeba zrezygnować z przetworzonej, tłustej, wysokokalorycznej żywności na rzecz pełnego ziarna, dobrej jakości białka, warzyw i owoców.

Warto sięgać po żywność ekologiczną, którą można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, w gospodarstwach ekologicznych lub zamówić przez Internet, np. ekologiczne warzywa z dostawą do domu. Jako przekąski najlepiej wybierać orzechy, suszone owoce, pestki dyni czy słonecznika.

Trzeba też starać się ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z białego cukru i soli. Zamiast solić potrawy, lepiej dodawać do nich świeże lub suszone zioła przyprawowe.

Regularne nawadnianie organizmu

Osoby starsze rzadziej odczuwają pragnienie. To sprawia, że organizm często jest odwodniony, podczas gdy senior nie zdaje sobie z tego sprawy. Odwodnienie jest groźne dla zdrowia.

Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów w organizmie, zwłaszcza latem podczas upalnych dni. Każdego dnia należy wypijać co najmniej 2 litry wody mineralnej. Woda doda energii, odżywi organizm, usunie z organizmu toksyny i uboczne produkty przemiany materii.

Aktywność fizyczna

Wiek nie zwalnia z codziennej dawki aktywności fizycznej. Nie musi to być wymagająca aktywność. Wystarczą spacery na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie, wzmacnia kości, dodaje energii, zapobiega wystąpieniu niektórych chorób. Wielu seniorów uprawia nordic walking, jogę, gimnastykę.

Rozwijanie pasji

Duży wpływ na dobre zdrowie i samopoczucie ma także rozwijanie swoich pasji. Warto znaleźć czas na ciekawą lekturę, prace w ogrodzie, nigdy nie jest też za późno na naukę języka obcego. Ciekawe oferty zajęć oferują kluby seniora. Uczestnictwo w takich zajęciach to możliwość zawarcia nowych znajomości, nawiązania przyjaźni z osobami, które mają podobne zainteresowania.

Wizyty u lekarza

Nie należy zaniedbywać regularnych wizyt u lekarza. Wykonywanie co pewien czas badań kontrolnych to sposób na zapobieganie wielu chorobom. Wykrycie schorzenia we wczesnym jego stadium zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby.