Jak dbać o protezy zębowe – Konkretny poradnik

Proteza zębowa: Jak trzeba dbać o protezy zęboweProteza zębowa: Jak trzeba dbać o protezy zębowe

Dbanie o protezę zębową nie jest takie proste, jak się wydaje. Trzeba włożyć w to zadanie odpowiednią ilość czasu, gdyż troszczenie się o zdrowie naszej jamy ustnej jest bardzo istotne. Jak zatem dbać o protezę, by ustrzec się przed chorobami dziąseł? Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protezy zębowe należy utrzymywać w higienie tak, aby z naszych ust nie wydobywał się nieprzyjemny zapach i nie pojawiły się komplikacje zdrowotne. Jeśli nie wyczyścimy protezy to możliwe, że zmieni ona nam smak potraw i stanie się siedliskiem bakterii i grzybów a przecież nikt tego nie chce.

Czym jest protetyka stomatologiczna? Jest to dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich masywnym uszkodzeniu. Więcej o zabiegach protetycznych tutaj.

Odpowiednia higiena protezy

Pierwszą najważniejszą sprawą jest to, aby nie myśleć, że wystarczy wrzucić protezę na noc do szklanki z wodą i w taki sposób zakończymy nasze starania. Niestety takie zachowanie nie zapewni nam odpowiedniej higieny.

Skupmy się na tym, aby protezę ruchomą czyścić przynajmniej dwa razy dziennie a najlepiej po każdym posiłku. Zwróćmy uwagę na okolicę przydziąsłową mostów oraz koron, gdyż tam najczęściej gromadzi się płytka nazębna i jest to miejsce trudne do oczyszczenia. Włóżmy więc podwójny wysiłek i uwagę, zajmując się czyszczeniem tego miejsca.

Mocowanie protezy

Klej do protez ma poprawić jej utrzymanie w jamie ustnej przez dłuższy czas. Zakłada się go stosunkowo prosto – po nałożeniu na suchą protezę kleju całość lokuje się na miejscu przeznaczenia i trzyma przyciśnięta przez kilka sekund tak, aby chwyciła odpowiednio.

Warstwa, która wytworzy się między protezą a dziąsłami, zapewnia nam komfort, łagodzi objawy związane z tarciem protezy o dziąsła oraz zapewnia ochronę przed gromadzeniem się resztek jedzenia pod protezą. Każdy dentysta zaleci nam do długotrwałego stosowania klej do protez, który nie zawiera w swoim składzie cynku i jest bezpieczny do organizmu.

Nie bagatelizuj bólu podczas noszenia protezy

Jeśli odczuwamy ból, podczas noszenia protezy nie lekceważmy go i skontaktujmy się z naszym protetykiem.  Bądźmy jednak uważni, podczas gdy założyliśmy nowe uzupełnienie, ponieważ negatywne uczucia na początku są normalne i powinny z czasem ustąpić, gdy minie okres adaptacji do protezy. W zależności od indywidualnych potrzeb proces może trwać nawet do kilku tygodni. Gdy ból dalej nie mija, a noszenie protezy wiąże się z dużym cierpieniem i nie ma poprawy – to należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza na kontrolę.

Zasady dbania o protezę

  1. Należy wymieniać protezę ruchomą co pięć lat. Nie zaleca się stosowania dłużej tej samej protezy.

 

  1. Nie należy codziennie stosować kremów do mocowania protez, ponieważ niekorzystnie wpływają na błonę śluzową. Najlepiej używać ich tylko wtedy gdy naprawdę chcemy poczuć się komfortowo: podczas przemówień publicznych, wypadów towarzyskich itp. Używajmy kremów z rozwagą.

 

  1. Jeśli nie masz zębów i tak dbaj o higienę jamy ustnej. Czyść język szczoteczką stworzoną do tego celu. Przy użyciu wody lub płynu do płukania ust – pozbądź się resztek jedzenia.

 

  1. Używaj, jeśli masz ochotę, raz w tygodniu tabletki lub proszku do dezynfekcji protezy.

 

  1. Jeśli nie chcesz dopuścić do stanu zapalnego błony śluzowej, nie noś protezy przez cały czas. Jak idziesz spać, to wyjmij protezę na 6 do 8 godzin. Dodatkowo noc będzie bardziej komfortowa.

 

  1. Przechowywanie protezy w szklance z wodą nie jest dobrym pomysłem, gdyż sprzyja to rozwojowi bakterii i grzybów a trudno jest je usunąć całkowicie podczas mycia, bo akryl ma strukturę porowatą. Dlatego najlepiej przechowywać protezę w suchym pojemniku szczelnie zamykanym.

 

  1. Należy unikać mycia protezy pastą do zębów, ponieważ w jej składzie są substancje ścierające, które sprawiają, że powierzchnia protezy staje się szorstka, a co za tym idzie, szybciej tworzy się na niej osad.

 

  1. Myj dokładnie wszystkie powierzchnie protezy. Dobrze jest stosować w tym celu szczoteczki dwustronne do protez, które pomogą nam oczyścić trudno dostępne miejsca. Przed odpowiednio ukształtowane włosie owe szczoteczki doskonale nadają się do tego celu.