Jak dbać o protezy zębowe, aby służyły jak najdłużej?

zadbani seniorzyProtetyka stomatologiczna? O protezę też trzeba dbać.
Utrzymanie protez zębowych ruchomych w odpowiednim stanie z całą pewnością nie polega na pozostawianiu ich na noc w szklance z wodą. Trzeba bowiem pamiętać, że na protezie, podobnie jak na naszych zębach, zbierają się resztki pożywienia oraz tworzą się osady. Na czym zatem polega właściwa higiena protezy?

Wraz z upływem czasu zwiększa się ryzyko utraty naszego uzębienia. Jednakże dzięki postępowi w stomatologii i nowoczesnym technologiom nie jesteśmy (na szczęście!) skazani na spożywanie wyłącznie pokarmów w płynnej postaci.

Stomatologia oferuje w takich przypadkach korektę braków zębowych. Do dyspozycji mamy cały wachlarz uzupełnień protetycznych stałych i ruchomych. Uzupełnienia stałe – w postaci koron lub mostów protetycznych, mogą być wykonane – w zależności od zasobności portfela pacjenta – z różnych materiałów od kompozytu, przez porcelanę, do tlenku cyrkonu.

Uzupełnienia ruchome występują w postaci protez zębowych. W tym artykule zajmiemy się wyłącznie protezami ruchomymi, a dokładniej tym, jak o nie prawidłowo dbać.

jabłko i proteza

Ruchoma proteza sprawia dużo problemów.

Masz protezę zębową? Stosuj się do poniższych zasad:

1. Kluczową kwestią jest odpowiednie dopasowanie protezy przez technika stomatologicznego i lekarza dentystę tak, aby podczas jej użytkowania pacjent nie odczuwał żadnych dolegliwości bólowych. Właściwie używając protezę należy pamiętać, że nie wolno w niej samodzielnie dokonywać jakichkolwiek korekt!

2. Jeśli dojdzie do złamania czy też do pęknięcia protezy lub odłamie się ząb, należy niezwłocznie udać się z protezą do lekarza w celu ustalenia przyczyny zaistniałej sytuacji i profesjonalnego naprawienia protezy przez technika dentystycznego. Naprawa zwykle przeprowadzana jest już w tym samym dniu lub następnego dnia.

3. W przypadku protez wielokrotnie naprawianych czy też nieużytkowanych przez dłuższy czas zaleca się wykonać nowy zestaw. Konieczne jest także chodzenie na kontrolne wizyty co sześć miesięcy, nawet w przypadku braku dolegliwości bólowych.

4. Protezy ruchome akrylowe i szkieletowe należy wymieniać co pięć lat, tak aby nie doszło na nich do kolonizacji grzybów w jamie ustnej i ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się grzybicy.

Dentysta Gdynia radzi, jak prawidłowo dbać o protezy zębowe

Utrzymanie protez zębowych ruchomych w odpowiednim stanie z całą pewnością nie polega na pozostawianiu ich na noc w szklance z wodą. Trzeba bowiem pamiętać, że na protezie, podobnie jak na naszych zębach, zbierają się resztki pożywienia oraz tworzą się osady. Na czym zatem polega właściwa higiena protezy?

Prawidłowa higiena protezy i jamy ustnej to podstawa. Właściwe czyszczenie protez ma ogromne znaczenie. Akryl, materiał z którego wykonywana jest większość protez dentystycznych ruchomych, jest materiałem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów oraz fermentowaniu i gniciu resztek pokarmowych. W związku z tym zalecane jest wyjęcie protezy z jamy ustnej i co najmniej opłukanie jej pod bieżącą, ciepła wodą po każdym posiłku.

Zawsze, jeżeli jest to tylko możliwe, należy myć protezę. Do tego celu wykorzystujemy specjalną szczoteczką o miękkim włosiu do protez oraz pastę do pielęgnacji protez (np. Blend-a-Dent), za pomocą których należy dokładnie oczyścić nie tylko zęby, ale także elementy akrylowe i metalowe (protezy szkieletowe).

Pasta używana do czyszczenia protez dentystycznych powinna być pastą dedykowaną do tego celu. Dlaczego ? Bowiem materiały, z których zrobiona jest proteza, są delikatniejsze niż szkliwo naszych naturalnych zębów. „Zwykłe” pasty do czyszczenia zębów zawierające komponenty ścierne mogą uszkadzać powierzchnię naszej protezy.

Po umyciu protezy, należy dokładnie ją wypłukać pod strumieniem ciepłej wody. Przed ponownym włożeniem protezy do ust należy również dokładnie oczyścić dziąsła i język.

Musimy jednak pamiętać o tym, żeby przy czyszczeniu nie „szorować” – nie naciskać zbyt mocno – aby nie doszło do uszkodzenia powierzchni protezy. Najlepiej jest stosować dwustronne szczoteczki do protez, dzięki którym można dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Popularne marki szczoteczek do czyszczenia protez to m.in. Oral B, Curaprox czy Jordan.

Do okresowego czyszczenia i dezynfekcji protez przeznaczone są specjalistyczne produkty występujące w postaci tabletek lub płynów. Produkty te są dedykowane do protez ruchomych – nie uszkadzają powierzchni protezy i posiadają właściwości przeciwbakteryjne i odświeżające. Popularne, występujące na rynku marki to m.in. Corega, Fitty Dent, Rapident czy Kin Oro.

Tutaj warto podkreślić fakt, że częstotliwość z jaką dezynfekujemy protezę zależy od zaleceń producenta środka do czyszczenia. Nie stosowanie się do zaleceń producenta danego środka poprzez zbyt częste lub trwające zbyt długo odkażanie nie tylko nie jest wskazane, ale może osłabiać protezę zębową lub prowadzić do szybszego jej zużywania się.

Jeżeli zachodzi konieczność przechowywania protezy – przechowujemy ją umytą i wysuszoną, najlepiej w suchym, dedykowanym do tego celu opakowaniu.

W przypadku protez zębowych trzeba liczyć się również z tym, że są one narażone na osadzanie się na nich kamienia nazębnego i na powstawanie przebarwień. W związku z tym mamy dwa wyjścia: droższe – możemy zakupić myjkę ultradźwiękową i specjalny płyn lub alternatywnie – znaleźć i regularnie odwiedzać klinikę dentystyczną wyposażoną w takie ultradźwiękowe myjki do protez, które nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale także zahamują rozwój patogenów. Po takim „zabiegu” twoja proteza zębowa będzie wyglądała jak nowa.