Jak dbać o oczy w codziennym życiu?

Jak dbać o oczyJak dbać o oczy, żeby mieć lepszy wzrok?

Na kondycję oczu negatywnie wpływa bardzo wiele czynników. Nie da się całkowicie uniknąć każdego z nich, jednak warto kompleksowo zadbać o wzrok i uniknąć przykrych komplikacji zdrowotnych. Nawet lekkie nadwyrężenie oczu może doprowadzić do nieprzyjemnego pieczenia, zaczerwienienia i łzawienia, a nawet zaburzeń widzenia. U najbardziej wrażliwych osób, dolegliwości te mogą być bardziej odczuwalne. Jak dbać o oczy na co dzień, aby go zbytnio nie męczyć i uniknąć nadmiernego sforsowania?

Jak dbać o oczy: Bezpieczna praca przed komputerem

Podczas pracy przy komputerze warto stosować się do kilku zasad, aby nie nadwyrężyć oczu. Należy przede wszystkim zadbać o to, aby w pomieszczeniu było odpowiednie światło. Jeżeli wnętrze jest zbyt zaciemnione, jasny ekran monitora nadmiernie kontrastuje z tłem i męczy wzrok. W takich warunkach oczy skupione są w jednym punkcie, co wiąże się z wymuszeniem ich ciągłej akomodacji. Pracując przy komputerze, należy utrzymać odległość od monitora ok. 50-70 cm od linii wzroku oraz co jakiś czas przymykać powieki na kilka sekund. W ten sposób można lepiej nawilżyć oczy, a tym samym uniknąć ich wyschnięcia. Polecaną praktyką jest także odrywanie wzroku od monitora co pół godziny i przeniesienie go na na przedmioty zlokalizowane nieco dalej. Taka praktyka zmniejsza napięcie w gałkach ocznych, łagodząc tym samym akomodację. Warto też robić przynajmniej kilkuminutowe przerwy od wielogodzinnej pracy przed komputerem.

Bezpieczna praca przed komputerem

Bezpieczna praca przed komputerem pozwoli dbać o oczy.

 

Jak dbać o oczy: Dobór odpowiedniego oświetlenia

Dla oczu najbardziej korzystne jest światło naturalne. Z uwagi na jego ograniczony dostęp, często konieczne okazuje się korzystanie ze źródeł światła sztucznego. Nie powinno być ono ani za słabe, ani zbyt intensywne. Oświetlenie sztuczne należy dobierać do rodzaju pomieszczenia, a także specyfiki wykonywanych czynności. W trakcie pracy przy biurku, czytania i przygotowywania posiłków, światło powinno być skierowane bezpośrednio na płaszczyznę roboczą oraz odpowiednio skoncentrowane. Rozproszone oświetlenie doskonale sprawdzi się natomiast podczas oglądania telewizji, korzystania ze smartfona czy pracy przy komputerze, ponieważ zmniejsza kontrast między ekranem, a otoczeniem zewnętrznym. Światło naturalne jest najbezpieczniejsze dla oczu, jednak w nadmiarze również ono może zaszkodzić. Winne są temu promienie UV, które prowadzą do powstawania wolnych rodników. W okresie dużego nasłonecznienia zaleca się więc noszenie okularów z odpowiednim filtrem.

Unikanie dymu tytoniowego

Palenie papierosów nie tylko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju chorób naczyniowo-sercowych i nowotworowych, ale również wykazuje bardzo negatywny wpływ na wzrok. U nałogowych palaczy wiele niebezpiecznych schorzeń oczu występuje zdecydowanie częściej, niż u osób niepalących. Dotyczy to przede wszystkim zwyrodnienia plamki żółtej, a także zapalenia naczyniowego oka oraz zaćmy. Oczy bardzo źle reagują również na tzw. palenie bierne, czyli zaciąganie się dymem tytoniowym z otoczenia. Warto z tego względu unikać miejsc, w których często przebywają palacze. Dla oczu szkodliwe są związki chemiczne zawarte nie tylko papierosach, ale również smogu, wielu środkach czyszczących czy nawet niektórych kosmetykach.

Unikanie dymu tytoniowego

Unikanie dymu tytoniowego + zdrowa dieta dla oczu = Lepszy wzrok

Dieta zdrowa dla oczu

Na odpowiednią kondycję oczu w dużym stopniu wpływa dieta. Aby zadbać o dobry wzrok, należy dostarczać do organizmu produkty obfitujące w odpowiednie związki i substancje. Należą do nich np. karotenoidy, zawarte w zielonych i czerwonych warzywach. Korzystnie na oczy wpływa również zawarta w wielu owocach witamina A, która zapobiega rozwojowi kurzej ślepoty. Ważnym składnikiem jest ponadto luteina, która uczestniczy w absorpcji światła oraz wiąże wolne rodniki. Dostarczenie jej razem z dietą może być dość trudne, dlatego warto posiłować się odpowiednim suplementem. Takim właśnie produktem jest Lutenea, której szczegółowy opis znajduje się tutaj. Preparat ten wyostrza wzrok, poprawia mikrokrążenie w gałce ocznej, redukuje uczucie suchości oraz eliminuje zmęczenie oczu. Lutenea zawiera odpowiednią dawkę luteiny, której ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.

Zobacz: Problemy ze wzrokiem