Jak dbać o nagrobek?

Jak dbać o nagrobek?Jak dbać o nagrobek?

Choć obowiązki zawodowe i domowe pochłaniają większość naszego czasu, to nie można zapomnieć o regularnych wizytach na cmentarzu. W końcu, nic tak dobrze nie odzwierciedla oddania osobie zmarłej, jak starannie wypielęgnowany i odpowiednio zakonserwowany nagrobek. Od dłuższego czasu zastanawiasz się jak czyścić płytę nagrobną? Zobacz jak prawidłowo dbać o nagrobki.

Regularność czyszczenia nagrobka to podstawa

Wiele rodzin popełnia ogromny błąd i generalne porządki na pomniku oraz wokół niego robi najczęściej przed 1 listopada lub Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą. A regularność to podstawa! Chcesz, żeby nagrobek bliskiej osoby zawsze prezentował się nienagannie? Nie rzadziej niż raz na 2-3 tygodnie (a jesienią wskazane jest nawet częściej) odwiedzaj cmentarz i kontroluj stan czystości pomnika. Za pomocą szufelki, zmiataj gromadzące się na płycie liście drzew (gdy nie będziesz tego robić systematycznie, liście namokną i staną się ciężkie, a to może zaowocować nieestetycznym pęknięciami) oraz przywiane przez wiatr gałązki. Równie ważna jest wymiana kwiatów – zasuszone bukiety ze świeżych kwiatów nie prezentują się atrakcyjnie. Podobnie jak wyblakłe od wilgoci i słońca sztuczne stroiki, dlatego jeśli chcesz, żeby grób wyglądał na zadbany, zadbaj o kondycję roślin.

Dbaj o czystość nagrobka przez cały rok

Kiedy uprzątniesz już większe śmieci i zeschnięte kwiaty, możesz przejść do czyszczenia nagrobka. Zastanawiasz się, za pomocą jakiego środka najlepiej to zrobić? Wszystko zależy do rodzaju kamienia, z którego jest on wykonany. Najpopularniejsze, czyli te granitowe, niezbyt dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne i od razu widoczne są na nich wszystkie zacieki. Taki nagrobek zdecydowanie najlepiej umyć po prostu ciepłą wodą (ewentualnie z dodatkiem kilku kropel dobrego płynu do naczyń lub szamponu do mycia auta) i wyszorować za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki z mikrofibry (pozwala to uniknąć wspomnianych już zacieków). A co z napisami wyrytymi na granicie? Jeśli chcesz, żeby zawsze wyglądały wyraźnie, przetrzyj je środkiem wybielającym. Zdecydowałeś się na nagrobek z lastryko? W tym przypadku sprawdzi się woda z rozpuszczonym proszkiem do prania lub z dodatkiem płynu do linoleum. Taką płytę najlepiej czyścić szczotką ryżową.

Unikaj jak ognia chemicznych środków do czyszczenia nagrobków

Denerwują Cię plamy na płycie i chcesz się ich pozbyć? Pamiętaj, że nie wskazane jest stosowanie takich środków jak zmywacze do paznokci, sól, preparaty do czyszczenia wanien, pryszniców i toalet czy emulsje do mebli. Doszły Cię słuchy, że warto skorzystać z płynu do mycia szyb? To ogromny błąd! Wiele z nich zawiera olej silikonowy, który pozostawia na płycie smugi.

Niekorzystnie na nagrobki działa też popularny ocet – powoduje matowienie, zwłaszcza w przypadku ciemnych kamieni. Czego jeszcze unikać? Przede wszystkim ostrych narzędzi do mycia – pumeksów, szczot drucianych, noży. Na mech, wosk i grudy ziemi sprawdzą się silikonowe lub drewniane łopatki.