Jak dbać o codzienne zdrowie seniora?

Zdrowie senioraWarto wiedzieć jak dbać o zdrowie seniora.

O zdrowie należy dbać w każdym wieku, lecz szczególną opieką trzeba objąć osoby po 60. roku życia. Na zdrowie seniora wpływa wiele czynników, takich jak odziedziczone geny, aktywność fizyczna, zbilansowana dieta czy samopoczucie. Tutaj dowiesz się, co robić, żeby pomóc osobie starszej cieszyć się dobrym zdrowiem i pełnią sił aż do setki.

Równowaga umysłowa

W przypadku seniorów obok zdrowia fizycznego najważniejsze jest zadbanie o ich poczucie własnej wartości. Niektóre choroby mogą mieć podłoże psychosomatyczne, dlatego istotne są codzienne rozmowy z osobą starszą, powierzanie im do wykonania czynności, dzięki którym poczują się docenieni i potrzebni. Seniorzy często są samotni, co wpływa na ich złe samopoczucie, niepokój lub doskwierające uczucie pustki. Trzeba zapewnić im stałe towarzystwo z rówieśnikami. Istnieją różne kluby i organizacje dla osób starszych, gdzie mogą się wspólne spotkać i uczestniczyć w zajęciach malarskich, aktorskich czy sportowych.

Ruch to zdrowie

Zdrowie seniora

Warto wiedzieć jak dbać o zdrowie seniora.

Codzienna aktywność fizyczna przybliża do dłuższego życia. Istnieje szereg ćwiczeń dopasowanych do możliwości seniorów. Należy pamiętać o wzmacnianiu kondycji, rozciąganiu ciała, utrzymywaniu prawidłowej postawy. Wystarczy przeznaczyć 20 minut dziennie na spacer, pływanie lub gry zespołowe, żeby senior dotlenił organizm. Aktywność fizyczna osoby starszej nie ogranicza się tylko do uprawiania sportu. Może to być także taniec, wyjazd do sanatorium, rehabilitacja albo wkładanie energii w działalność kulturalną.

Lekkostrawna dieta

Jeśli zajmujesz się swoim starszym krewnym albo jesteś opiekunką osób starszych zapewne zdajesz sobie sprawę, że codzienna troska o zdrowie seniora nie należy do najłatwiejszych zadań. Odpowiednio ustalona dieta to klucz do długiego życia w dobrej kondycji. Znajomość porad dotyczących żywienia seniora będzie przydatna i mile widziana, gdy będziesz ubiegać się o stanowisko opiekunki osoby starszej w Niemczech. Koniecznie odwiedź tę stronę – https://laxocare.pl/oferty/, tam znajdziesz wiele ofert pracy w Niemczech dla Polaków. Wraz z upływem lat metabolizm człowieka spada, dlatego powinniśmy dostosować dietę do zmian w organizmie. Zaleca się, żeby osoba starsza jadła często, przynajmniej pięć posiłków dziennie. Należy wprowadzić niskokaloryczny jadłospis, unikać smażonych produktów, na rzecz pieczonych lub gotowanych na parze. Sól i cukier nie są wskazane, ale nie znaczy to, że jedzenie dla seniorów ma być niesmaczne. Popularne przyprawy wystarczy zastąpić ziołami, które nadadzą potrawom odpowiedni aromat i smak. Trzeba także pamiętać, że u osób starszych mogą pojawić się problemy z przełykaniem czy gryzieniem, dlatego jedzenie należy dokładnie rozdrobnić.

Nawodnienie organizmu

Seniorzy narażeni są na odwodnienie. Bardzo ważne jest, aby spożywali przynajmniej 2 litry wody dziennie. Osoby starsze nie odczuwają pragnienia czy apetytu w takim samym stopniu jak wcześniej, dlatego można przypominać im o sięganiu po szklankę wody, nawet wtedy, kiedy nie chce im się pić.

Odpowiednia suplementacja

Do diety osoby starszej trzeba wprowadzić różnego rodzaju witaminy i minerały. Najlepiej skonsultować to z lekarzem, który dobierze preparaty indywidualnie. Zapobiegnie to niepożądanym reakcjom witamin z lekami, które przyjmuje senior.

Ćwiczenie pamięci

Oprócz tężyzny fizycznej senior musi ćwiczyć też pamięć. Już kilkanaście minut każdego dnia poświęcone na rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, układanie puzzli lub opowiadanie historii z przeszłości umożliwi utrzymanie komórek mózgowych w jak najlepszej formie i oddali od Alzheimera.

Regularne wizyty u lekarza

Badania kontrolne pozwalają lekarzowi monitorować stan zdrowia pacjenta i dobrać optymalną diagnostykę. W przypadku seniorów jest to szczególnie istotne, ponieważ bardzo często występują u nich różne dolegliwości, które mogą rozwinąć dodatkowe stany chorobowe. Zaleca się regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu i trójglicerydów, a również zgłaszać się na badania wzroku oraz słuchu.

Na stan zdrowia pracujemy całe życie. Geny, to nie wyrocznia, dlatego tak ważne jest, żeby troszczyć się o siebie i innych. Pozytywne myślenie, dobre traktowanie swojego ciała, aktywność fizyczna i społeczna, unikanie papierosów i alkoholu to sprawdzony sposób na długowieczność.