Jak czyścić protezy zębowe?

Protefix do czyszczenia protezZobacz jak czyścić protezę zębową.

Dbanie o higienę jamy ustnej jest podstawową czynnością codzienną, do której trzeba przykładać się z należytą starannością. Jeszcze baczniej powinny robić to osoby posiadające protezy. Jak dbać o ten element, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem? Okazuje się, że wystarczy kilka prostych wskazówek.

Myj protezę po każdym posiłku

Regularne mycie protezy pozwoli nie tylko na zachowanie czystości samej konstrukcji, ale przede wszystkim chroni pacjenta przed gromadzeniem się w jego jamie ustnej bakterii. Wtedy z kolei powstaje ryzyko infekcji, przykrego zapachu z ust, a w konsekwencji kolejnej wizyty u stomatologa. Czyścić protezę trzeba po każdym posiłku, uwzględniając przy tym przekąski.

Należy włożyć ją pod ciepłą, ale nie za gorącą wodę, a następnie użyć szczoteczki, najlepiej specjalnie do tego przeznaczonej. Ma ona inne od tradycyjnych szczoteczek włosie, dzięki czemu może dokładnie zadbać o trudno dostępne miejsca oraz dokładnie wyczyścić je po posiłku bez ryzyka uszkodzenia powierzchni. Większość posiada również drugą, mniejszą i bardziej precyzyjną główkę, aby móc docierać do wąskich przestrzeni i np. wymiatać resztki jedzenia z pomocą dedykowanej pasty do mycia protez.

Właśnie te miejsca, gdzie mogą gromadzić się pozostałości po posiłku, są najważniejsze i należy przywiązywać do nich szczególną uwagę. Jeśli chodzi o to, jakie produkty dedykowane są najlepsze w codziennym dbaniu o piękny uśmiech, jak wspomnieliśmy, istnieją na rynku również specjalne pasty do protez. Inne środki mogą być bardziej agresywne, dlatego zaleca się odpowiednie produkty, np. pastę do czyszczenia protez Protefix. Jeśli nie masz możliwości, aby dokładnie ją umyć tak, jak powinno się to robić (np. jesz w drodze), przepłucz protezę chociaż pod bieżącą wodą.

Co jakiś czas odkażaj protezę zębową

Warto pamiętać o regularnym odkażaniu protez mniej więcej co dwa tygodnie. Tutaj jednak już pasta do protez zębowych nie wystarczy. Robi się to za pomocą specjalnych tabletek antybakteryjnych, które trzeba wrzucić do ciepłej wody. Potem wystarczy włożyć protezę do tak przygotowanego roztworu (czas podaje producent). Po wyjęciu protezy należy ją dokładnie opłukać pod wodą.

Takie czyszczenie jest bardzo istotnym krokiem, aby móc długo korzystać z protezy. Należy robić to również po przebyciu infekcji jamy ustnej. Najlepiej też wymienić szczoteczkę, aby nie doprowadzić do ponownych problemów zdrowotnych. Warto zwrócić na staranność podczas dbania o higienę protezy w szczególności przy:

  1. aftach
  2. zapaleniu gardła
  3. opryszczce
  4. zapaleniu dziąseł
  5. anginie

Płucz jamę ustną i odpowiednio przechowuj protezę

Należy pamiętać, aby po wyjęciu protezy zawsze płukać usta specjalnym środkiem do tego przeznaczonym, można ewentualnie wykorzystać płukanki ziołowe, np. z szałwii. Co z protezą, którą wyjmujemy na noc? Wielokrotnie na filmach każdy z nas widział sztuczną szczękę w szklance z wodą. Nie powinniśmy tego robić, ponieważ w takim środowisku łatwo o rozwój bakterii. Należy przechowywać protezę przede wszystkim w suchym miejscu. W drogeriach i aptekach znajdziemy specjalne pojemniki do tego przeznaczone, dlatego warto się w nie zaopatrzyć.

W przypadku powstania kamienia, rys czy pęknięć, przebarwień nie należy samodzielnie interweniować, np. szorując powierzchnię twardą szczoteczką, nawet przy pomocy pasty do czyszczenia protez zębowych. Bez odpowiedniej wiedzy nie jesteśmy w stanie naprawić powstałych uszkodzeń, a łatwo możemy doprowadzić do zniszczenia materiału. Osobą, która będzie w stanie dobrze zaopiekować się protezą, jest technik dentystyczny.