Jak często należy kontrolować poziom cholesterolu?

poziom cholesterolu badaniePoziom cholesterolu - wysoki - niski - jest niebezpieczny.

Podwyższony poziom cholesterolu to jeden z podstawowych czynników sprzyjających schorzeniom sercowo-naczyniowym. Świadomych tego faktu jest 61% Polaków , jednak nie każdy regularnie bada jego stężenie we krwi. Jak często należy je kontrolować?

Poziom cholesterolu

Badanie poziomu cholesterolu jest jednym z najczęściej wykonywanych pomiarów podstawowych zalecanych przez lekarzy pierwszego kontaktu. To o tyle istotne, że odpowiednia reakcja na podwyższone stężenie tej substancji we krwi może ustrzec przed chorobami sercowo-naczyniowymi czy cukrzycą. Sprawdź, jak często wykonywać badanie oraz kto powinien zwrócić szczególną uwagę na kontrolowanie poziomu cholesterolu.

Jak często wykonywać badanie?

Lipidogram, czyli badanie sprawdzające poziom różnych frakcji cholesterolu we krwi, należy wykonywać co 5 lat. Dotyczy to jednak osób zdrowych, bez obciążeń takich jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, choroby nerek czy schorzenia serca. W przypadku występowania powyższych częstotliwość jest znacznie większa, a dokładne zalecenia podaje lekarz prowadzący. Schorzeniom tym towarzyszy zwykle podwyższony cholesterol, a co za tym idzie — większe ryzyko chorób wieńcowych. Oprócz cholesterolu całkowitego, HDL, LDL i trójglicerydów zalecane jest badanie kinazy kreatynowej (CK) czy homocysteiny — dla pełnego obrazu gospodarki lipidowej organizmu.

Jak się przygotować na badanie?

poziom cholesterolu badanie

Poziom cholesterolu – wysoki – niski – jest niebezpieczny.

Do badania należy przystąpić na czczo, zachowując dotychczasowy rytm dobowy i — jeśli lekarz nie zaleci inaczej — bez modyfikacji diety oraz odstawiania stale przyjmowanych leków. Ostatni posiłek należy spożyć 13-14 godzin przed badaniem, a przez 2-3 dni przed lipidogramem nie należy pić alkoholu. W dniu poprzedzającym pobranie krwi zaleca się unikania intensywnego wysiłku fizycznego. Ważna jest też pora badania: najlepiej zgłosić się na nie rano, między godziną 7 a 10.

Poziom cholesterolu – Wyniki poza normą

Podwyższony cholesterol całkowity może być uwarunkowany genetycznie lub wynikać z niedoczynności tarczycy, alkoholizmu, cukrzycy, problemów z wątrobą czy nerkami, a także z przyjmowania leków o działaniu diuretycznym, beta-blokerów czy kortykosteroidów.

Niski poziom cholesterolu a głodówka

Zbyt niski poziom cholesterolu pojawia się w stanach głodówkowych, nadczynności tarczycy, zespołach złego wchłaniania czy nowotworach.

Zobacz: Czym grozi wysoki cholesterol