Inkontynencja – Jak żyć z nią komfortowo

NTMNietrzymanie moczu i kału dotyczy sporej liczby osób starszych.

Inkontynencja dla osób, którzy muszą się z nią zmagać nie jest wcale tajemniczym pojęciem, tylko problemem codziennym. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to wcale wyrok, z którym nie da się żyć. Warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić, aby zmaksymalizować komfort codziennego życia.

Inkontynencja mogłoby się wydawać, że brzmi niezwykle tajemniczo, jednak pod tym pojęciem kryje się jeden z najpowszechniejszych problemów osób dojrzałych wkraczających w wiek senioralny. Inkontynencja to inaczej nietrzymanie moczu i / lub kału, która objawia się wraz z nastaniem odpowiedniego wieku i dotyczy osób starszych.

Inkontynencja  – Towarzyszka starości

Niektórzy seniorzy zwykli żartować na temat nietrzymania moczu, jako o stałej towarzyszce starości. Jest w tym sporo prawdy. Inkontynencja to jeden z dodatkowych objawów lub skutków wielu innych chorób, jak na przykład: Alzheimer, Parkinson, udar mózgu, przerost prostaty czy zapalenie pęcherza lub nerek.

Objawy tej dolegliwości są wyjątkowo nieprzyjemne, gdyż jest to nietrzymanie moczu, kału lub obydwu z nich. Senior nie jest w stanie kontrolować czynności fizjologicznych i oddaje mocz i kał samoczynnie nie kontrolując tego, co stanowi najgorszy i najbardziej wstydliwy aspekt inkontynencji.

Badania nad inkontynencją

Wieloletnie badania dolegliwości wskazują, że nie jest to nic, co spotyka wybranych. Nietrzymanie moczu dotyczy minimum połowy kobiet i mężczyzn po 80 roku życia. Wraz ze starością zdarza się coraz więcej innych dolegliwości, którym ów towarzyszy. Nie jest to jednak zwykły objaw starzenia się. Zawsze, gdy się zdarza nietrzymanie moczu, należy skonsultować się z lekarzem i starać leczyć.

Opieka nad osobą, która nie utrzymuje moczu

Nie wszyscy ludzie, którzy mają problem z nietrzymaniem moczu wymagają opieki. Niektórzy radzą sobie samodzielnie. Wielu ludzi, zwłaszcza, którym towarzyszą inne choroby w wieku senioralnym potrzebuje jednak opieki. Osoba opiekująca się seniorem powinna znać podstawowe zasady, które ułatwią jej pracę i sprawią komfort osobie, którą się zajmują. Najważniejsze jest podejście psychologiczne. Z nietrzymaniem moczu i kału wiąże się wstyd, który może powodować wycofanie. Warto poczytać literaturę fachową lub porozmawiać z psychologiem, jak podchodzić do osoby starszej, aby czuła się godnie i czuła zaufanie do opiekuna.

Podstawowe porady podczas opieki nad seniorem

  • Chociaż wydaje nam się, że nie możemy kontrolować pęcherza, to można go ćwiczyć, nawet w wieku senioralnym. Warto wprowadzić określone pory załatwiania potrzeb. To dobre ćwiczenie dla jelit i pęcherza.
  • Osoby starsze powinny pamiętać, że niektóre płyny są moczopędne, jak kawa i herbata. Warto zrezygnować z nich przed planowanym wyjściem z domu.
  • Seniorzy, którzy mają problem z nietrzymaniem moczu często się odwadniają. Boja się pić, gdyż boją się znowu mieć wstydliwy kłopot, wolą go uniknąć i wydaje im się, że nie pijąc, nie zdarzy się więcej. A to prosta droga do katastrofy. Dlatego opiekun powinien na zwracać zawsze wielką uwagę.
  • Podstawowym akcesorium powinny być odpowiednio dobrane do potrzeby pieluchomajtki lub pieluchy dla dorosłych.
  • Dbanie o higienę miejsc intymnych przy tych dolegliwościach jest kluczowe, gdyż pozwoli uniknąć dodatkowych infekcji i nadkażeń.