Ilu ludzi jest właśnie w powietrzu?

samolot w powietrzuLatanie samolotem jest coraz popularniejsze.

Ile samolotów jest w powietrzu?

Jeżeli sądzisz, że podróże lotnicze są czymś elitarnym, a na tanie loty można trafić tylko w szczególnych przypadkach, to grubo się mylisz. Pasażerski transport lotniczy co roku zyskuje na popularności, a na bilety lotnicze stać już niemal każdego. Nawet seniora.

Tysiące samolotów

Gdyby kogoś zapytać, ile samolotów pasażerskich odbywa podróże w ciągu doby, zapanowałaby zapewne chwila zastanowienia. Wielu ludzi odpowiedziałoby krótko: „nie wiem”. Ci, którzy próbowaliby zgadywać, prawdopodobnie obstawialiby kilkaset, ewentualnie tysiąc, w porywach dwa. Prawdopodobnie mocno by się zdziwili, gdyby usłyszeli, jak wyglądają faktyczne statystyki. Te zaś świadczą o naprawdę sporym rozmachu branży lotniczej. Rozmachu, który swoje apogeum osiągnął 29 czerwca 2018 roku.

Cóż takiego stało się tego dnia? Otóż zgodnie z danymi dostarczanymi przez jeden z największych portali pozwalających na śledzenie lotów, FlightRadar24, liczba lotów pasażerskich, jakie odbyły się tego dnia, zamknęła się w liczbie ponad 202 tysięcy połączeń. Sporo – a przecież transporty pasażerskie nie są wszystkimi lotami, jakie odbyły się tego dnia.

Powietrze zakorkowane

Jeśli sama liczba lotów wydaje Ci się spora, pomyśl o tym, co musiało się dziać w chwili kulminacyjnego natężenia ruchu powietrznego. A działo się sporo, jako że był moment, w którym swoje podróże odbywało 19285 samolotów!

Liczba ta robi spore wrażenie, nie tylko w kontekście tego, jak wiele ludzi musi podróżować, lecz również w kontekście poziomu zorganizowania samej obsługi lotnisk.

Jest ich coraz więcej!

To, co w czerwcu 2018 roku było rekordem, teraz jest już normą. Poziom 200 tysięcy lotów obecnie jest przekraczany regularnie. Przykładowo 27 września 2019 roku było ich… 210 tysięcy. A właściwie nawet więcej, ale zaokrągliliśmy tę liczbę w dół do pełnych tysięcy. A działo się to pomimo przetasowań na rynku lotniczym, w dodatku już po zakończeniu sezonu wakacyjnego.

Patrząc na liczby, można spodziewać się coraz częstszych podróży. Tym bardziej, że choć słyszy się o upadku niektórych linii, inne decydują się na inwestycje w nowe maszyny lub przejęcia mniejszych konkurentów.

Tanie loty

Same linie też starają się przyzwyczaić turystów do korzystania ze swoich usług – chociażby coraz częściej oferując tanie loty. Trend ten świetnie zresztą wspierają rozmaite wyszukiwarki turystyczne, które pomagają skompletować bilety lotnicze nawet na trasach wymagających kilku przesiadek – czasem i wymagających skorzystania z usług różnych przewoźników. Te z nich, które wzorem Lucky2Go wyposażono w mechanizmy optymalizujące efekty wyszukiwania, pozwalają wręcz nie tylko uzyskać niskie ceny, ale i skrócić czas podróży poprzez szukanie najlepiej zsynchronizowanych przesiadek.

Tempo wzrostu popularności, jaką cieszą się tanie loty, widać chociażby po pobieżnym nawet rzuceniu okiem na liczby. W samej tylko Polsce dynamika zmian liczby lotów wynosi aż kilkanaście procent rok do roku. Sporo, a są przecież i takie kraje, w których taki właśnie sposób podróżowania cieszy się znacznie większą popularnością, także na połączeniach wewnątrzkrajowych.

Artykuł powstał dzięki Lucky2Go.com, wyszukiwarce tanich lotów, także przesiadkowych.