Ile pieniędzy Polacy są w stanie wydać na lepszy samochód?

auto luksusoweW Polsce samochód jest symbolem społecznego statusu i prestiżu.

Polacy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem przeznaczania oszczędności na samochody, co oznacza że bardzo lubimy auta i chętnie wydajemy na nie pieniądze.

Według danych z 2017 co dziesiąty polski kierowca planuje wymianę samochodu. Główne powody to chęć posiadania auta nowszego lub konieczność wymiany obecnego modelu ze względu na awaryjność.

Większość z nas kupuje auta używane

W Polsce stosunkowo zdecydowanie więcej kupujemy samochodów z rynku wtórnego – 2 na 3 kupowane auta to używane. Zakup finansujemy najczęściej z własnych oszczędności. Osoby młode – między 18 a 24 rokiem życia są głównymi nabywcami tych aut. Jeśli chodzi o zarobki, to częściej decydują się na nie osoby, których dochód nie przekraczał 2,5 tys. zł. Oczywiście powodem, dla którego większość Polaków decyduje się na zakup samochodów używanych jest niższa cena.

Skok w sprzedaży nowych aut

Warto podkreślić, że rynek sprzedaży nowych modeli w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Udział w tym wzroście mają głównie firmy, chociaż wśród osób prywatnych zainteresowanie nowymi modelami jest również widoczne.

Dla przeciętnego Polaka zakup nowego auta wiąże się z niemałym wydatkiem i długoletnim oszczędzaniem. Biorąc pod uwagę, że przeciętne wynagrodzenie w 1 kwartale 2018 roku wyniosło 4622,84 zł, a przykładowa najtańsza wersja sedana, kosztuje już około 80 000 tys. zł oznacza, że trzeba byłoby przeznaczyć na zakup około 17 całych pensji. Przy czym nie zostały tu uwzględnione inne miesięczne wydatki. Dlatego nie jest niczym zaskakującym, że na zakup auta z rynku pierwotnego decydują się zamożniejsi Polacy, zarabiający powyżej 7 tys. zł.

Polacy kochają samochody

Niezależnie do tego, czy decydujemy się na zakup auta używanego czy nowego, wszystkich nas Polaków łączy jedna cecha: kochamy samochody. Według raportu przygotowanego przez L’Observatoire Cetelem Polacy uwielbiają jeździć samochodami i nie wyobrażają sobie bez nich życia ( aż 94 % respondentów udzieliło takiej odpowiedzi). Potwierdza to fakt, że samochodów na polskich drogach szybko przybywa, a połowa gospodarstw w naszym kraju posiada 2 auta. Nawet wysokie ceny nie zniechęcają nas do kupna, chętnie przeznaczamy coraz więcej pieniędzy na samochody. Widać to na przykładzie marek premium czy SUV, które cieszą się coraz większą popularnością.

Dlaczego zależy nam na posiadaniu atrakcyjnego samochodu?

W Polsce samochód jest symbolem społecznego statusu i prestiżu. Dla większości z nas stanowi bardzo ważny aspekt życia. Nie tylko istotne jest, aby posiadać jakiś samochód, lecz także aby mieć jak najlepszy. Zrobimy wszystko, aby pokazać się w atrakcyjnym aucie, weźmiemy kredyt, pożyczkę, przeznaczymy wszystkie pieniądze, aby zaspokoić swoje pragnienie posiadania lepszego, droższego auta. W ten sposób możemy pokazać, że nam się powodzi i odnieśliśmy życiowy sukces.

Artykuł przygotowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.