Ile kosztują implanty zębowe? Poznaj cenę pięknego uśmiechu.

implant zebowyImplant stomatologiczny nazywany jest potocznie implantem zębowym.
Kompletne, zadbane zęby pozwalają na uśmiechanie się bez ograniczeń. Dzięki temu ich właściciel budzi pozytywne emocje, przyciągając do siebie innych, a także pozytywnie ocenia siebie, co korzystnie wpływa na jego samopoczucie. Zęby są też niezbędne do wykonywania wielu czynności takich jak jedzenie czy mówienie. Brak nawet jednego z nich powoduje problemy natury estetycznej i funkcjonalnej. Rozwiązaniem tych problemów są implanty zębowe.

Dlaczego warto uzupełniać brakujące zęby?

Utrata zęba może wynikać z wielu przyczyn, począwszy od nieleczonej próchnicy, przez choroby dziąseł, po złamanie korony w wyniku wypadku czy innego zdarzenia. Jest ona szczególnie problematyczna w przypadku przednich zębów, które pełnią niezwykle istotne funkcje w procesie jedzenia. Jedynki są też niezbędne do wymawiania głosek takich jak „r”, dlatego ich brak powoduje seplenienie i niewyraźną mowę. To jeden z wielu powodów, dla których tak ważne jest uzupełnianie ubytków.

Wśród innych problemów, jakie niosą za sobą braki w uzębieniu stomatolodzy wymieniają tendencje do przesuwania się sąsiednich zębów, ich rozchwiania, a w konsekwencji nawet wypadania. Ponadto w sąsiedztwie ubytków często dochodzi do obniżania się dziąseł i powstawania bolesnych nadwrażliwości. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tego typu problemy rozwiązywano za pomocą koron i mostów. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się implanty zębów.

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty zębowe są rodzajem protezy, na stałe wszczepianej w tkankę kostną. W przeciwieństwie do protez nie można go wyjąć, gdyż stanowi on integralna część szczęki. Zaletą takiego rozwiązania jest znacznie większy komfort właściciela, gdyż implant funkcjonuje tak samo jak naturalny ząb. Po przejściu przez etap wszczepiania i leczenia dziąseł jest on praktycznie nie do odróżnienia bez użycia aparatu rentgenowskiego.

Implanty zębów mają formę niewielkich wkrętów wykonywanych z tytanu lub cyrkonu. Te drugie są stosowane znacznie rzadziej, ze względu na wciąż jeszcze małe doświadczenie stomatologów w tej dziedzinie. Zarówno implanty zębowe tytanowe jak i cyrkonowe charakteryzują się wysoką biokompatybilnością. Oznacza to, że są dobrze akceptowane przez organizm i szybko integrują się z tkanką kostną. Implant jest wkręcany w kość, a jego górna część służy do odbudowy korony zęba.

Pojedyncze implanty jednofazowe mogą być wszczepiane podczas jednej wizyty. Przy dużych ubytkach stosuje się procedurę dwufazową. Polega ona na wszczepieniu implantu podczas pierwszej wizyty i odbudowie korony po kilku miesiącach – po wygojeniu się dziąsła.

Jaki jest koszt implantu zęba?

Wstawienie implantów zębowych jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych protez pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań do wykonania takiego zabiegu. Z drugiej strony poważnym ograniczeniem może być ich cena. Jest ona kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników takich jak:

  • rodzaj i jakość materiałów stomatologicznych,
  • zastosowane technologie wszczepiania implantów,
  • liczba wizyt w gabinecie stomatologicznym,
  • doświadczenie lekarza implantologia,
  • dodatkowe usługi takie jak wstępne leczenie zębów, prześwietlenie RTG czy odbudowa kości.

Całkowity koszt wykonania pojedynczego implantu może się wahać od 2000 do nawet 7000 zł. Niestety jest to zabieg uważany za wykraczający poza podstawowe, niezbędne leczenie i dlatego nie podlega refundacji NFZ.

Przeciętne koszty procedur stomatologicznych znajdziesz na https://www.mediraty.pl/stomatologia/przecietne-koszty-procedur/

Warto też podkreślić, że istnieje różnica pomiędzy ceną implantu, a kosztem kompletnej procedury. Ten pierwszy oznacza zwykle wydatek w wysokości od 1 800 zł do 4 000 zł za tytanową śrubę. Do tego należy doliczyć koszt wykonania korony, który wynosi od 550 zł w przypadku koron porcelanowych z metalowym stopem i od 1 300 zł w przypadku koron wykonanych na cyrkonie. Równie drogie są korony ze stopem złota, które chroni ząb przed rozwojem próchnicy.

Powyższe ceny pozwalają sobie wyobrazić, jak wysokie koszty musi ponieść pacjent, który wymaga wszczepienia wielu implantów. Kwota niezbędna na pokrycie kosztów takiego zabiegu jest nieosiągalna dla osoby o średnich czy niskich dochodach. Rozwiązaniem problemu może być opłata w ratach, jaką oferuje firma MediRaty. Finansuje ona koszt wykonania zabiegu udzielając pacjentowi kredytu, który ten spłaca w korzystnych ratach. W przypadku implantu zębowego wysokość miesięcznej raty wynosi około 400 zł.