Halluksy – Czy opłaca się je leczyć?

halluks jak wyglądaHalluksy. Występują u wielu kobiet w różnym wieku.
Jedną z bardzo częstych chorób osób w średnim i starszym wieku są halluksy. Ta nieprzyjemna dolegliwość dotyka w większości kobiet. Są one bardziej narażone zarówno ze względów genetycznych jak i powiązanych z przyzwyczajeniami życiowymi. Niezależnie od tego, z jakich powodów powstały u nas halluksy, musimy wiedzieć, jak zacząć postępować.

Koślawe paluchy – Halluksy

Stanowią wadę estetyczną oraz zdrowotną. Potrafią być uciążliwe i niszczyć naszą pewność siebie. Przez nie rezygnujemy z modnych sandałów, nie ubieramy podczas letnich spacerów stylowych klapek, a na basenie pojawiamy się od święta. Halluksy – zwane inaczej koślawymi paluchami – są zmorą ogromnej ilości kobiet (ale i mężczyzn) w średnim oraz starszym wieku. Wiele osób przez lekceważenie, lenistwo lub brak czasu nic z nimi nie robi. Jest to zdecydowanie błąd. Ból bowiem nie ustąpi, a zmiany nie cofną się. Dlatego tak ważne jest, by reagować szybko i zdecydowanie, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i komfortem życiowym.

Halluksy – Jakie są ich objawy?

Jak już wspominaliśmy – na halluksy mówi się również „koślawe paluchy”. I to chyba najbardziej oczywisty objaw ich występowania. Deformacja dużego palca u stopy jest widoczna i w opisywaniu zmian trudno ja pominąć. Warto jednak skupić się również na innych sygnałach, jakie wysyła nam nasze ciało, a w tym wypadku – stopa. Zmian wizualnych jest kilka. Poza wspomnianą deformacją palca zauważyć możemy również pojawiające się zaczerwienienia i bolesne odciski wokół palucha, a także zgrubienia skóry w tych miejscach, obrzęki oraz ciepłotę i delikatny połysk na skórze. Jeśli dodać do tego ból przy staniu i chodzeniu, a także dający znać o sobie staw dużego palucha, to diagnozę mamy gotową. I wówczas należy skupić się na leczeniu.

Halluksy – Jakie są metody leczenia?

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że halluksów można pozbyć się drogą zupełnie nieinwazyjną, pozbawioną zabiegów czy operacji. Stosowanie różnego rodzaju obuwia ortopedycznego, noszenie specjalnych opasek czy smarowanie maściami to jednak działania wyłącznie przeciwbólowe, a nie przeciwchorobowe.

„Leczenie operacyjne ma na celu usunięcie niewydolności mechanicznej przedstopia, zmniejszenie dolegliwości bólowych, spowolnienie ponownego narastania zniekształcenia i poprawę wyglądu stopy (efekt kosmetyczny). W praktyce klinicznej wykorzystuje się ponad 100 różnych typów zabiegów operacyjnych służących do korekcji palucha koślawego. Nie istnieje jedna, doskonała, optymalna metoda operacyjna. Każdy Pacjent musi być kwalifikowany do zabiegu indywidualnie, aby dobrać najwłaściwszy dla niego typ operacji.”źródło: Klinika Ambroziak

Aby na dobre pozbyć się problemu, jakim są halluksy, należy udać się do dobrej kliniki ortopedycznej i umówić się na profesjonalną konsultację lekarską. Chirurg – po obejrzeniu naszych stóp – zaleci kolejne kroki leczenia. Bardzo często proponowane są operacje halluksów, które podzielić możemy na: operacje bez przecięcia kości na tkankach miękkich, usztywnienie stawu klinowo-śródstopnego oraz pojedynczą lub podwójną osteotomię.

Słuchmed badanie słuchu za darmo