Guzki w piersi – Kiedy są najbardziej groźne?

Guzki w piersi – Kiedy są najbardziej groźne

Boimy się guzów w piersi. Odnalezienie małej kulki podczas samobadania albo choćby przypadkowo – przy kąpieli, natychmiast powoduje skojarzenie ze złośliwym nowotworem. U niektórych kobiet strach przed diagnozą jest tak wielki, że paraliżuje i powstrzymuje przed wizytą u lekarza. Czy jednak naprawdę każdego guzka musimy się bać?

Guz w piersi – czy zawsze jest złośliwy?

Chociaż kobiety w Polsce bardzo boją się raka piersi, nie starają się dowiedzieć o nim więcej, aby ten strach pomniejszyć. A szkoda, ponieważ zasięgnięcie informacji oznaczałoby wiedzę, że aż 80% guzków, które kobiety „znajdują” w swoich piersiach, to guzy niezłośliwe. Innymi słowy, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że to, co czujemy w piersi, jest nieszkodliwym tłuszczakiem, torbielą bądź włókniakiem, który należy co jakiś czas kontrolować.

Guz w piersi – kiedy należy się martwić?

Bez specjalistycznego badania USG oraz biopsji trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy dany guz ma charakter złośliwy czy nie. Istnieją jednak pewne wskazówki sugerujące, że mamy do czynienia ze szczególnie niebezpiecznym guzem. Mianowicie, o potencjalnie złośliwej zmianie świadczy to, że:

  • guzek szybko rośnie – już w przeciągu miesiąca można zauważyć zmiany w jego rozmiarze.
  • wraz z guzem pojawiają się dodatkowe objawy: „wciągnięcie” albo napięcie skóry piersi w którymś miejscu, wysięk z brodawki sutkowej, zmiana rozmiaru albo kształtu piersi.
  • guz zlokalizowany jest bliżej mostka, niż pachy. Większość guzów pojawiających się w zewnętrznej części piersi (bliżej ramienia) to guzy niezłośliwe. Jednak należy pamiętać, że „lepsza” lokalizacja guza nie zwalnia kobiety od obowiązku udania się do lekarza.
  • Wyczuwalne powiększenie się węzłów chłonnych – może być odczuwane jako „opuchnięcie” pod pachą albo po prostu powiększone kulki.

Takie objawy mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia ze złośliwym guzem. Wówczas jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem – już pierwsze badanie USG da nam dość jasny obraz sytuacji.

Wczesna diagnoza guza piersi to nie wyrok i rak piersi

Unikanie lekarza nigdy nie prowadziło i nadal nie prowadzi do niczego dobrego. Każdego roku z powodu zbyt późno zdiagnozowanych nowotworów piersi umiera około 5000 kobiet w Polsce. Spora część z nich przeżyłaby, gdyby nie odkładała wizyty u lekarza.

Warto pamiętać, że nowotwory piersi wykrywane szybko (np., gdy guz ma około 5-7 mm średnicy), są wyleczalne w prawie 100%. Jeśli więc znajdziesz zmianę w swojej piersi – nie czekaj ani dnia i od razu umów się na wizytę z badaniem USG.

15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi