Góry Świętokrzyskie – dlaczego warto tam się udać?

Góry ŚwiętokrzyskieWypoczynek w Górach Świętokrzyskich. Najbliższe góry w Polsce.
Góry Świętokrzyskie to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek z całą rodziną. Z pewnością piękne widoki i atrakcyjna okolica na długo pozostaną w pamięci turystów. Okazuje się, że te polskie góry kojarzą się głównie ze skałkami ostańcowymi i gołoborzami, które są specyficznymi tworami skalnymi. Wraz z Sudetami są one najstarszymi górami w Europie. Wypiętrzone zostały około 500 milionów lat temu, a później cały czas ulegały zalewaniu przez morza i zniszczeniom.

Atrakcje w Górach Świętokrzyskich

Odwiedzając te rejony warto udać się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie znajduje się unikatowy pomnik przyrody Puszcza Jodłowy. W tym miejscu Łysogóry porasta bór jodłowo-bukowy, który pozwala cieszyć oczy pięknymi widokami. Co ciekawe, nazwa Góry Świętokrzyskie pochodzi od relikwii drzewa Krzyża Świętego, które przechowywane są w klasztorze na Świętym Krzyżu. Klasztor był ważnym budynkiem, do którego udawali się pielgrzymi z różnych świata stron. Okazuje się, że od opactwa pochodzi także nazwa województwa świętokrzyskiego.

Jeśli stawiamy na aktywny wypoczynek i zdobywanie szczytów, warto odwiedzić najwyższy szczyt gór, jakim jest Łysica (będąca jednocześnie najniższym szczytem Korony Gór Polskich). Łysica osiąga wysokość 611,8 m n.p.m., przy czym jest ona potocznie nazywana Górą Świętej Katarzyny, która jest porośnięta lasem. Znajdziemy tutaj kilkanaście pasm górskich, które są ułożone równolegle względem siebie.

Zabytki świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie kryje wiele tajemnic.

Pasma górskie i Jaskinia Raj

Jednym z najbardziej znanych pasm górskich w tym rejonie jest Pasmo Chęcińskie, nazywane również Grzbietem Chęcińskim. Na terenie pasma, wewnątrz wzniesienia Malik, położona jest piękna polska Jaskinia Raj. Będąc w Górach Świętokrzyskich nie możemy pominąć tej atrakcji, gdzie przejście trasy zajmuje około 45 minut. Do zwiedzania natomiast udostępnione jest ok. 180 m jaskini.

Jaskinia Raj wyróżnia się różnorodnością i bogactwem form naciekowych. Zobaczymy tutaj piękne stalaktyty, stalagmity, perły jaskiniowe, jeziorka, tzw. pola ryżowe, jak i misy martwicowe. Obok jaskini przejść możemy szlakiem turystycznym, który zaprowadzi nas z Chęcin do Kielc.

Nocleg w Górach Świętokrzyskich

Jednym z ciekawszych miejsc noclegowych w tym obszarze jest Hotel Bristol położony w samym centrum Buska-Zdroju. To elegancki i komfortowy kompleks noclegowy, który pozwoli nam wypocząć po długim dniu zwiedzania okolicy. Obiekt posiada strefę Spa & Wellness, gdzie znajdziemy bogatą ofertę dostosowaną do potrzeb każdego z gości. W tym miejscu nie tylko oddamy się relaksowi, lecz także zadbamy o komfort psychiczny i fizyczny podczas wakacji. Skorzystamy także ze smacznych posiłków, jakie serwuje hotelowa restauracja. Pokoje w hotelu Bristol są gustownie i nowocześnie urządzone, wpływając na wygodę i przytulność wnętrza.

Uzdrowisko Busko

Uzdrowisko Busko – perła uzdrowisk.

Kilka słów o Busku-Zdroju

Busko-Zdrój to niewielkie miasto, które położone jest na południu województwa świętokrzyskiego. Miasto leży w pięknym rejonie nazywanym Ponidziem, czyli obszarem, gdzie przepływa rzeka Nida. Z pewnością jedną z największych atrakcji w tych okolicach jest woda w rzece, jak i ta wydobywana z ziemi. Rejon ten dzieli się na dwie części – uzdrowiskową i miejską. Ta pierwsza wyróżnia się okazałymi willami stworzonymi w stylu uzdrowiskowym. Część miejska natomiast położona jest blisko Kościoła św. Leonarda i Klasztoru Sióstr Norbertanek.

Góry Świętokrzyskie każdego roku są tłumnie odwiedzane przez turystów z całej Polski, jak i zza granicy. Malownicze tereny i piesze wędrówki po terenach górskich z pewnością zapadną w naszej pamięci.