Gorączka u niemowlaka pod opieką babci i dziadka

Gorączka u niemowlakaGorączka u niemowlaka

Gorączka u niemowlaka nigdy nie powinna być bagatelizowana przez babcię i dziadka. W szczególności niepokojące mogą być towarzyszące jej biegunka, wymioty, drgawki czy duszności. Jakie są najczęstsze przyczyny wysokiej temperatury u malucha i jak zbić gorączkę w takim przypadku?

Gorączka u niemowlaka – czyli…

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że u noworodka mechanizm termoregulacji nie został jeszcze w pełni wykształcony, a co za tym idzie – temperatura jego ciała może wzrosnąć nawet wówczas, gdy nie jest on chory. Na co dzień waha się ona między 36,6 a 37,5 stopnia Celsjusza, co jest spowodowane zmienną aktywnością hormonów; rano temperatura ciała noworodka bywa niższa nawet o około 0,5 stopnia. Często zdarza się, że zdrowe dziecko ma wyższą temperaturę po płaczu czy śnie.

Stan podgorączkowy u niemowlaka wynosi około 37,5 – 38 stopni Celsjusza i może wystąpić zarówno na skutek pogorszenia stanu zdrowia, jak i rutynowej szczepionki. Nie ma wówczas konieczności podawania maluchowi żadnych leków. Należy go jedynie lżej ubrać i schładzać jego ciało gąbką namoczoną w letniej wodzie.

O gorączce u dziecka mówić możemy natomiast wówczas, gdy temperatura jego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza. Najczęściej jest ona spowodowana infekcjami albo chorobami wirusowymi.

Przyczyny gorączki u niemowlaka

Infekcji u malucha często towarzyszą inne objawy takie, jak kaszel, katar, biegunka czy rozdrażnienie.

Do najpopularniejszych przyczyn gorączki u niemowlaka zalicza się zapalenie płuc, gardła, oskrzeli, krtani lub ucha środkowego oraz infekcje układu moczowego.

Czytaj też >> Aspiryna – czy tylko na gorączkę?

Mierzenie temperatury ciała noworodka

Temperaturę ciała dziecka można mierzyć na kilka sposobów – na czole, w ustach, w uchu czy w odbycie. Na rynku dostępny jest szereg różnego rodzaju urządzeń do pomiaru gorączki. Bardzo wygodne są na przykład termometry douszne na podczerwień, na których wynik pojawia się już po 1 sekundzie i jest bardzo dokładny. Równie skuteczny może okazać się termometr w smoczku wyposażony w czujnik w części silikonowej. Do pomiaru temperatury ciała noworodka posłużyć można się również termometrem elektronicznym wsuwanym do odbytu. Dziecko najlepiej wówczas położyć na boku, podkładając pod pośladki pieluszkę tetrową. Końcówkę termometru smarujemy tłustym kremem, a następnie wsuwamy delikatnie do odbytu. Wynik uzyskamy po 30 sekundach. Nie zaleca się mierzenia temperatury przy użyciu przykładanych do czoła pasków, jako że nie gwarantują one miarodajnych wyników.

W poszukiwaniu skutecznego antidotum na gorączkę

Jak zbić gorączkę u malucha?

Jeżeli temperatura ciała noworodka przekracza 38 stopni Celsjusza, zaleca się zastosowanie kompresów ochładzających moczonych w wodzie o temperaturze pokojowej i przykładanych na kark oraz czoło malucha; łydki owinąć można zwilżonym ręcznikiem. Tego typu kompresy należy zmieniać co 15 minut.

Inny sposób na obniżenie gorączki u noworodka to kąpiel w wodzie o 1 stopień chłodniejszej od temperatury ciała dziecka. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 20 stopni Celsjusza, malucha można rozebrać do pieluszki i założyć mu przewiewne śpioszki lub przykryć go bawełnianą pieluszką. Gorączkującego noworodka należy jak najczęściej przystawiać do piersi tak, aby się nie odwodnił.

Leki przeciwgorączkowe dla maluchów

W przypadku wysokiej temperatury u niemowlaka, najlepiej sprawdzi się paracetamol oraz ibuprofen. Leki te są w większości przypadków dobrze tolerowane przez dziecięcy organizm i dają szybki efekt przeciwgorączkowy. Oba preparaty są dostępne w postaci zawiesin o lubianych przez najmłodszych smakach, jak guma balonowa czy coca cola. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się preparaty bardziej skoncentrowane, które ze względu na swoją mniejszą objętość są łatwiejsze w aplikacji. Jeżeli gorączce towarzyszą wymioty, maluchowi należy podać lek w formie czopka.

Na opakowaniach leków przeciwgorączkowych znaleźć można informację odnośnie zakresu masy ciała i odpowiedniej dla nich dawki preparatu. Mimo to, najlepiej gdyby została ona dobrana przez pediatrę. W przypadku paracetamolu najczęściej zaleca się podawanie 10 – 15 miligramów na 1 kilogram masy ciała, maksymalnie co 4 godziny. W przypadku ibuprofenu jest to pomiędzy 5 a 10 miligramów na każdy kilogram, a odstępach maksymalnie 6 godzinnych. Wymienionych wyżej leków nigdy nie należy podawać naprzemiennie.