Gimnastyka nie jest tylko dla młodych

gimnastyka dla seniorówAktywność fizyczna wśród seniorów jest coraz większa.

Ćwiczenia dla seniorów.

Aktywność fizyczna może nie przedłuża życia dosłownie, ale bez wątpienia czyni je dużo bardziej przyjemnym. Uprawianie sportu przynosi wiele korzyści zdrowotnych i psychicznych, co w przypadku seniorów jest szczególnie ważne, jak podkreśla opiekunka Centrum Językowego Konik, ponieważ często jakość tych dziedzin życia jest u nich obniżona. Do profitów płynących z regularnych ćwiczeń możemy zaliczyć m.in. znaczną poprawę samopoczucia, pozytywny wpływ na układ oddechowy i układ krążenia, lepszą pracę mięśni i dodatkową energię.

Jakie ćwiczenia dla seniorów?

Na szczęście do wykonywania ćwiczeń nie potrzebujemy drogiego sprzętu ani trenera, cały trening jesteśmy w stanie przeprowadzić w warunkach domowych. Kluczowy jest właściwy dobór ćwiczeń i przestrzeganie kilku zasad. Oczywiście przed przystąpieniem do jakiejkolwiek aktywności, senior powinien skonsultować się z lekarzem fizjoterapeutą, który określi poziom sprawności starszej osoby i zaproponuje odpowiednie ćwiczenia.

Dla osób starszych optymalny jest wysiłek umiarkowany, pamiętać też trzeba o tym, by ćwiczenia symulowały sytuacje z życia codziennego, jak choćby podnoszenie z ziemi zakupów, czy utrzymywanie równowagi. Nie wolno również pozwolić, żeby do ćwiczeń wkradła się monotonia z tego względu, że mięśnie potrzebują stymulacji z różnych stron. Warto więc co jakiś czas zmieniać zestaw ćwiczeń.

Gimnastykę dla seniorów możemy podzielić na kilka wariantów, którymi są ćwiczenia siłowe, wytrzymałościowe i bardzo istotne w podeszłym wieku rozciąganie. Kluczowa do prawidłowego przeprowadzenia treningu jest właściwa rozgrzewka, którą wykonujemy przed przystąpieniem do treningu właściwego. Po zakończonej gimnastyce nie wolno zapomnieć o rozciągnięciu mięśni. W warunkach domowych do ćwiczeń wykorzystać można chociażby krzesło lub podłogę. Wskazane jest, by osoby w naprawdę podeszłym wieku wykonywały je pod okiem terapeuty.

Osoby starsze nie muszą jednak przebywać wyłącznie w domu, żeby wprowadzić do życia nieco aktywności fizycznej. Popularne są też spacery, taniec, fitness czy aerobik. Centrum Językowe Konik raz jeszcze podkreśla jak istotną rolę w życiu seniora (i nie tylko) spełnia gimnastyka. Jeśli jeszcze nie ćwiczycie regularnie, może warto to zmienić?